Of’ta Radon Gazı ölçümü yapılıyor

Of Toplum Sağlığı Merkezi personeli tarafından evlere gidilerek proje hakkında bilgilendirmede bulunulan ve Trabzon Sağlık Müdürlüğü ekipleri ile birlikte tespit edilen 20 eve Radon Gazı Ölçüm Dedektörleri yerleştirildi.

Of’ta Radon Gazı ölçümü yapılıyor

Radon gazı, renksiz, kokusuz, gözle görülmeyen, topraktan gelen doğal radyasyon türlerinden biridir. Ev, İşyeri, Okul gibi insanların yaşadığı kapalı ortamlarda mevcuttur.

 

Radon Gazı bulunduğumuz bölgenin toprak yapısına göre farklılık gösterir. Bu miktar evin kaçıncı katta olduğuna, ne sıklıkta havalandırıldığına, kullanılan yapı malzemelerine göre farklılık gösterebilir.

 

Toprakta bulunan radon gazı birçok yoldan kolayca evlerimize girmektedir. Radon solunum yoluyla akciğerlerimize ulaşır ve biyolojik hasara neden olur.

 

Türkiye Radon Haritasının Oluşturulması kapsamında; Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bilimsel yöntemlerle seçilmiş ve 81 ilimizde mevcut 62 bin 320 hanede ev içerisinde radon gazı miktarı 2 ay boyunca Radon dedektörleri ile ölçülmesi çalışması başlatıldı.

 

Bu kapsamda, Of Toplum Sağlığı Merkezi personeli tarafından daha önceden evlere gidilerek proje hakkında bilgilendirmede bulunuldu. Broşürler dağıtıldı. Şubat’ın ilk haftasında da Trabzon Sağlık Müdürlüğü’nden gelen ekip ile birlikte daha önceden tespit edilen 20 eve Radon Gazı Ölçüm Dedektörleri yerleştirildi.

 

Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığı'nın öncülüğünde, akciğer kanserinde sigaradan sonra en önemli etkenlerden biri olarak bilinen Radon gazına karşı 81 ilde evlerde radon gazı ölçümü yapıldığını belirten Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Barış Çağlar: “ Bu kapsamda Of ilçemizde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bilimsel yöntemlerle seçilmiş 20 evde iki ay boyunca radon gazı ölçümünün yapılacağını” söyledi. 

 

Bakanlık ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından yapılan bu çalışmanın tamamen bilimsel bir çalışma olduğunu ifade eden Dr. Çağlar” Yerleştirilen Dedektörler 2 ayın sonunda toplanarak Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na gönderilecektir” dedi.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner19

banner22

banner21

banner30