Of’ta okul dönüşümleri için çalıştay yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı eğitim öğretimin başarısını artırmak için ülke genelinde eğitim öğretimin ikili öğretimden kurtarmak için çalışmalar sürdürüyor.

Of’ta okul dönüşümleri için çalıştay yapıldı

Bu kapsamda aynı binada ilk ve ortaokul bulunan okulların ayrılmasını görüşmek için Of’ta “Okul Dönüşümleri” Çalıştayı düzenlendi.

 

Çalıştaya; Of Kaymakamı Eyüp Fırat, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Burak Fettahoğlu, Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, Şube Müdürü Süleyman Bedir, uygulama bölgesindeki muhtarlar, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanları katıldı.

 

Toplantı Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu’nun verdiği brifingle başladı. Brifingin ardından İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş katılımcılara proje hakkında bilgi verdi.

 

EĞİTİM HEPİMİZİN İŞİDİR

Eğitimin sadece okul müdürlerinin ve öğretmenlerin işi olmadığını ifadede eden Müdür Aktaş; “Eğitim hepimizin işidir. Öğrencilerimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak için hep birlikte çalışmalıyız. 2013-2014 eğitim öğretim yılında Trabzon’a geldiğimizden bugüne eğitimde sürekli bir yükselme yaşıyoruz. Trabzon’a geldiğimizde ikili öğretim yapan okul sayısı 38 iken bugün bu sayıyı 14’e indirdik. Türkiye genelindeki başarı sıralamamız 38.’lik iken bu yıl 22. Sıraya yükseldik. İnanıyorum ki hep birlikte daha iyi duruma geleceğiz” diye konuştu.

 

İLK VE ORTA OKULLAR AYRILMALI

İlkokullar ve ortaokulların ayrılmasının önemine değinen Müdür Aktaş;  “İlkokullar ve ortaokulların ayrılması pedagojik ve akademik olarak gereklidir. İlkokul çocuğu daha çok oynayıp, eğlenecek, eğitim görecek. Okul bahçelerinde kumla, toprakla oynayacak, derdi sınavlar olmayacak. Herkes çocuğunun en iyi şekilde eğitim almasını ister. Başkaları adına vereceğimiz olumsuz kararlarda sorumluluğumuz olduğunu unutmamalıyız. Bakanlığımız bir binada ve bir bahçede aynı okulun olmasını eğitim açısından uygun bulmuyor. Devletimiz zaten taşımayı yapıyor. Okullarımızı ilk ve ortaokul olarak ayırıp taşımaya devam etmek istiyor. Bunu size rağmen yapmayız, yapmayız. Siz istemeden olmaz. Ama sizler de geleceğimizin umudu olan çocuklarımızın en iyi ortamlarda ve en iyi öğretmenlerle eğitim görmesini istersiniz. Bu konuları mahallelerinizle konuşun, yine bir araya gelelim gerekirse bizler de velilerimizle bir araya gelip planlanan muhtemel değişikliğin öğrenciler için olduğunu anlatalım” ifadelerini kullandı.

 

VELİLERİMİZLE GÖRÜŞELİM

Karar için velilerle görüşülmesinin önemli olduğunu ifade eden Kaymakam Fırat yaptığı açılamada; “İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İdris bey durumu gerçekten güzel özetledi. Öğrencilerimizin faydasına olacak bu değişiklikler için bu toplantının faydalı olduğuna inanıyorum. Ne olursa olsun sizlere rağmen bir değişiklik yapmayı düşünmüyoruz. Düşünüp, taşınıp, konuşup en iyi karara hep birlikte ulaşabileceğimize inanıyorum. Çağdaş yönetişim anlayışın gereği olan alternatif maliyet hesaplamasını da yaparak hayırlı bir karara varılacağına inanıyorum. Bu son toplantı değil inşallah gerekli görülürse önümüzdeki günlerde bir araya gelelim. Mahallelerde velilerle görüşülüp, veliler bilgilendirilsin” dedi.

 

Toplantının son bölümünde söz alan mahalle muhtarları ve okul aile birliği başkanları düşüncelerin ifade ederek çözüm önerilerini sundular.

 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21