Of’ta İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi çalıştayı

Trabzon Valiliği İl Milli Eğitim Müdürlüğü İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi tarafından Of’ta “Eğitim Ortam ve Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Çalıştayı” yapıldı.

Of’ta İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi çalıştayı
banner71

Türkiye genelinde Adana, Diyarbakır, İstanbul, Sivas ve Trabzon illerinden oluşan beş ilde pilot olarak uygulamaya konan “Eğitim Ortam ve Süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik Şartları Çalıştayı” Of’ta yapıldı.

 

Of, Hayrat, Dernekpazarı, Çaykara, Sürmene, Köprübaşı, Araklı ilçelerinden ilgili tarafların katıldığı çalıştay, Of Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu Konferans Salonunda yapıldı.

 

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Trabzon İş Sağlığı İl Koordinatörü Orhan Karapınar; “Ülkemizde İş Sağlığı ve Güvenliğinin önemi Soma’da 300 insanımızı kaybetmekle ortaya çıktı. Başımıza olumsuzluk gelmeyince genel olarak tedbir almıyoruz. Ülkemizde İş Güvenliği kanunu çıkarılarak her iş yerinde artık İş Güvenliği Uzmanı bulundurma zorunluluğu getirildi. Kanun 2020 yılında uygulanmaya başlayacak. Ülkemizde İş Güvenliği büroları, İlk Yardım Eğitim Merkezleri açıldı. Bakanlığımız bu önemli konuda Trabzon olarak bizlerin fikirlerini önemsedi. Sizlerin fikirleriyle belki de ülkemizde okullarımızda önemli kararlar alınacak. Onun için siz değerli katılımcılardan kendi alanlarıyla ilgili ne eksik görüyorlarsa yazsınlar. İdealde olması gereken neyse onu yazın. Okul ve kurumlarımızdaki genel duruma bakınca Of İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün çalışmalarını da takdir etmek gerekir. Of’ta İş Güvenliği konusunda epey yol alınmış durumdadır. Bu hassasiyetleri nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Bedir ise yaptığı konuşmada; “Milli Eğitim Bakanlığımızın eğitim ortam ve süreçlerinde Sağlık ve Güvenlik konularındaki hassasiyeti takdire şayandır. Bunun da hükümet programına konulup gerekli kanuni düzenlemelerle yapılması ayrı bir önem arz ediyor. Bakanlığımıza konuya gösterdiği hassasiyet nedeniyle teşekkür eder, çalıştayımızın hayırlı olmasını dilerim” ifadelerini kullandı.

 

İl Koordinatörün konuşmasından sonra Çalıştay, İş Güvenliği Uzmanı Kadir Hekimoğlu hangi alanlarla ilgili güvenlik tedbirleri alınması gerektiği konularını anlatan sunumunu yaptı.

 

Sunumun ardından İş sağlığı ve Güvenliği ile ilgili taraflar Müdür, Öğretmen, öğrenci, Veli, Okul Aile Birliği, Kantinci, Hizmetli, Güvenlikçilerden oluşan gruplar ayrı ayrı salonlarda toplanıp İş Sağlığı ve Güvenliğiyle alakalı eksik gördükleri konular ve önerilerini yazılı olarak bildirdiler.

 

Toplantıya Trabzon İş Sağlığı İl Koordinatörü Orhan Karapınar, Of İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Süleyman Bedir, İş Güvenliği Uzmanları Kadir Hekimoğlu, Volkan Balcı, Müjdat Maraşlı, Ekrem Malkoç, Zühtü Kalma, Zeki Salimoğlu, Hüseyin Yılmaz, İbrahim Ayan, Hamdi Eren Özşahin, Ahmet Menşa Kaya, Ahmet Faruk Aslan ve diğer ilgili kişiler katıldı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21