Of’ta ekipler seferber oldu, 48 saatte hayat normale döndü

Of’ta 19 Eylül Cuma akşamı sağanak yağış sonrası meydana gelen afetin izleri 48 saatte kısmen temizlendi. İçme suyu sorunu çözüldü, Of Merkezdeki heyelanlar temizlenerek cadde ve sokaklar yıkandı.

HABERİN GALERİSİ
Of'ta afet 2014 albüm 1

Of'ta afet 2014 albüm 1

Of’ta 19 Eylül Cuma günü akşam saatlerinde başlayan sağanak yağış nedeniyle Of’un merkez mahallelerinde heyelanlar meydana gelmiş, TOKİ konutları başta olmak üzere çok sayıda kamu kurumu ve işyerini su basmıştı.

 

Afet nedeniyle geceyi teyakkuzda geçiren Of, sabaha afetin izleriyle ve hasarıyla uyandı. Of Jandarma Komutanlığında Kaymakam Vekili Sürmene Kaymakamı Şevket Atlı Başkanlığında toplanan Belediye, TİSKİ, AFAD güvenlik ekipleri Of Merkez ve Mahallelerde hasar tespit çalışmalarına başladı.

 

48 SAATTE SULAR VERİLDİ

TİSKİ yetkilileri tarafından sular altında kalan içme suyu trafo merkezi onarılarak akşam saatlerinde şehre içme suyu verildi. Ancak yoğun yüklenme nedeniyle pompalardan birinin yeniden arızalanması sonucu Of’un bir kısmı su alabilirken büyük bir bölüm 2.geceyi de susuz geçirdi. Pazar günü onarılan pompanın devreye girmesiyle 18:00 sularında şehre su verilmeye başlandı.

 

Cumhuriyet Mahallesi’nin Müftülük Sitesi mevkii ise şebeke hattında meydana gelen arıza nedeniyle 3. Geceyi de susuz geçirdi.

 

CUMHURİYET MAHALLESİNDEKİ OKULLAR 2 GÜN TATİL

Afetin en çok etkilediği alan olan Okullar Caddesi’ndeki heyelan malzemeleri ve okulların bodrum katlarına dolan sular nedeniyle bölgede bulunan okullar iki gün süreyle tatil edildi.

 

İsmail Yıldırım İlkokulu, Mikdat Sarıalioğlu Ortaokulu, Anadolu Lisesi, Ali Yeşilyurt Çok Programlı Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu 22 Eylül Pazartesi ve 23 Eylül Salı günleri eğitime ara verildi.

 

Ancak Pazar günü gece boyu devam eden temizlik çalışmaları sonucu heyelanlı malzeme kaldırılarak Sahil iç yolu ve Okullar Caddesi yıkanarak temizlendi. Okul bahçelerindeki heyelan malzemeleri de temizlenerek bahçeler yıkandı.

 

Bu nedenle Pazartesi günü yeniden yapılacak değerlendirme sonucu Salı günü bu okullarda eğitim yapılıp yapılamayacağına karar verilecek.

 

Of Merkez’deki 28 Şubat İlkokulu ve Ortaokulu, İmam Hatip ve Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ulusoy Lisesi ve Şehit Öğretmen Ali Bulut İlkokulu ile merkez dışındaki diğer okullarda eğitim devam edecek.

 

TARIM HASARLARI TESPİT EDLECEK

AFAD, Cumartesi ve Pazar günleri 3’er ekiple bölgede incelemelerde bulunarak hasar tespit çalışması yaptı. Kamu, konutlar ve özel işyerleri olarak üç ayrı kategoride yapılan tespitlerin ardından 22 Eylül Pazartesi gününden itibaren de Tarım ilçe Müdürlüğü yetkililer tarafından tarım alanlarında meydana gelecek hasarların tespit çalışmalarına başlanacak.

 

BÜYÜKŞEHİR VE TİSKİ OF İÇİN SEFERBER OLDU

Afet gecesi Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Davut Çakır ve TİSKİ Genel Müdürü Recep Köksal ve yardımcılarının Of’a gelerek incelemelerde bulunmasının ardından Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar ve TİSKİ’nin iş makinesi ve ekipleri Of’a sevk edildi.

 

İş Makinesi ve ekipmanlarıyla heyelan temizleme çalışmalarına büyük katkı veren Büyükşehir Belediyesi, Pazar günü akşam saatlerinde 35 kişilik temizlik ekibini Of’a göndererek sahil iç yolun ve bağlantı sokaklarının temizlenmesi ve yıkanması çalışmalarını yürüttü.

 

BAŞKAN SARIALİOĞLU ÇALIŞANLARI YALNIZ BIRAKMADI

Afetin ardından Of’a gelen yetkilileri ağırlayan ve heyelan hakkında bilgilendiren Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, çalışmalar boyunca afetin etkilediği alanları gezerek çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 3 gün boyunca ekipleri yalnız bırakmayan Başkan Sarıalioğlu, çalışanları organize ederek motivasyonlarını sağladı

 

MÜDÜRLER OKUL TEMİZLEDİ

Afetin en çok etkilediği alanlar Anadolu Lisesi ve Ali Yeşilyurt Çok Programlı Lisesi ile İmam Hatip Ortaokulu’nun ortak kullandığı bina oldu.

 

Afetin ardından okullarında temizlik çalışmalarına başlayan Okul Müdürleri ve İdarecilerine İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu da eşlik etti. Çizmelerini giyen Kabahasanoğlu, gece boyu devam eden temizlik çalışmalarında temizlik ve itfaiye ekiplerine yardım etti.

 

SAHİL CAMİİ VE BODRUMLARDAKİ SULAR MOTORLARLA ÇEKİLDİ

Okulların ve Sahil kesimde bulunan Camii ve işyerlerinin bodrum katları afetin en çok etkilediği alanlar oldu.

 

Sahil Camii’nin bodrum katı tamamen suyla doldu. Gün boyu devam eden çalışmalar neticesinde bodrum kattaki sular tahliye edildi.

 

Anadolu Lisesi ve Ali Yeşilyurt ÇP Lisesinin bodrumlarındaki sular da motorlarla tahliye edildi.

 

Sahil Boyunca bulunan işyerlerinin bodrumlarındaki sular da TİSKİ ekiplerinin pompalarıyla tahliye edilmeye devam ediyor. 

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail sarıalioğlu
ismail sarıalioğlu - 7 yıl Önce

inanılmazdı trabzon b.bld. tiski dsi.afad. ve cefakar of bld. temizlik işleri neferlerine bir oflu olarak sonsuz teşekkürlerimizi iletiyorum. kısa zamanda ofumuzu tekrardan yaşanılabilir hale geldi inşallah bir daha bu gibi doğal afet yaşamayız.

sefa
sefa - 7 yıl Önce

inşallah yaşamayız diyoruz ama gerekli önlemlerinde alınması lazım.of içine yağan yağmurun tahliyesinde sıkıntılar var suyun tahliyesini sağlayacak mazgallar yetersiz,çoğu mahallede alt yapı yok. gerekli önlemler alınmazsa daha çok yaşarız

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21