Of’ta Cuma Namazı kılınmadı, Miraç Kandili kutlanmadı

Dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgını nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Of’ta da Cuma Namazı kılınmadı ve Miraç Kandili camilerde kutlanamadı. Cuma Namazını kılamayan bazı vatandaşlar ise gözyaşlarını tutamadı.

Of’ta Cuma Namazı kılınmadı, Miraç Kandili kutlanmadı

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında camilerde topluca yapılan ibadetlere ara verilmiş, cemaatle namaz kılınmamasına karar verilmişti.

Ancak camilerin açık olması nedeniyle diyanet görevlileri dışında vatandaşlar kendi aralarında cemaat yaparak namazı toplu olarak eda ediyorlardı.

Ülke genelinde bazı yerlerde yaşanan olumsuz durumlar nedeniyle Diyanet İşleri Başkanlığı Cuma Namazı ve Miraç Kandili için yeni önlemler almıştı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüsün yayılma tehlikesine karşı camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışların ve ortaya çıkacak olumsuzlukların önüne geçmek için Cuma günü ve kandil gecesi cami ve mescitlerin kapalı tutulacağını ve Cuma namazı için sala da okunmayacağını bildirmişti.

Yeni tip koronavirüsle mücadele amacıyla Devletin ve Diyanet İşleri Başkanlığının din hizmetlerinin icrası ile ilgili aldığı tedbirleri hatırlatan Diyanet, İl Müftülüklerine gönderdiği yazıda; “Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, bilhassa yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması insani ve vicdani bir sorumluluktur” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda, bazı kişilerin, vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiğinin ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiği belirtilerek, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler sona erinceye kadar ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kuran Kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere Cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulacağı ve Cuma namazı için sala okunmayacağı bildirildi.

Of’ta da Cuma Namazı kılınamazken Miraç Kandili de Camilerde kutlanılamadı.

Gözyaşlarını tutamadılar

Cuma Namazı saatinde Camilere gelen bazı vatandaşlar Cuma Namazını eda edemeden geri dönerken bazı vatandaşlar da avluda öğle namazını eda ettiler. Bazı vatandaşların ise gözyaşlarını tutamadığı gözlendi.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
pedrogus
pedrogus - 3 ay Önce

tüüühh...

SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner19

banner22

banner21

banner30