Of Toplum Sağlığı Merkezi’nden Diyetisyen hizmeti

Of Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde göreve başlayan Diyetisyen Demet Yılmaz, obezite hastalarına ve obezite adaylarına önemli uyarılarda bulundu.

Of Toplum Sağlığı Merkezi’nden Diyetisyen hizmeti

Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Sağlığı bozacak ölçüde yağ dokularında anormal veya aşırı miktarda yağ birikmesi” olarak tanımlanan obezite, dünyada ve ülkemizde yapılan son çalışmalara göre ciddi bir halk sağlığı sorunudur.

 

Obezite; besinlerle alınan enerjinin, harcanan enerjiden daha fazla olması ve fazla enerjinin vücutta yağ olarak depolanması sonucu ortaya çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

 

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nın 2010 yılında yaptığı araştırmaya göre % 33,1 oranıyla obezitenin en yaygın olduğu bölge ise Doğu Karadeniz olarak dikkat çekiyor.

 

Of Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde göreve başlayan Diyetisyen Demet Yılmaz, Obezitenin Kalp Damar Hastalıkları, Hipertansiyon, İnsülin dirence ve glikoz intoleransı

Karaciğer yağlanması ve Gut hastalığına yol açtığını belirten Yılmaz, yanlış zayıflama yöntemlerinin insanların sağlığına ciddi oranda zarar verdiğini ifade etti.

 

Genel Yayın Yönetmenimiz Yüksel Yaşar’a açıklamalarda bulunan Yılmaz, Kişiye özel olmayan gazete ve dergi gibi yayınlarla yapılan diyetlerin; kısa sürede hızlı kilo kaybı sağlayan çok düşük enerjili şok diyetlerle yapılan diyetlerin;  Yeterli, dengeli ve doğru beslenme alışkanlığı kazandırmayan diyetlerin; Tek tip besine dayalı diyetlerin; Zayıflattığı öne sürülen ve pek çok yan etkisi bulunan ilaçlarla yapılan diyetlerin; Gerçek kilo kaybı yerine vücuttan sadece su kaybına neden olan diüretik (idrar söktürücü) ilaçlar, otlar, çaylar ve saunalar ile yapılan diyetler ile Akupunktur ile birlikte yapılan açlık diyetlerinin insan sağlığına zararlı olduğunu ifade etti.

 

Günde ortalama 10 hastaya baktığını ifade eden Yılmaz, hastaların Aile Hekimleri ile koordineli olarak çalıştıklarını belirterek; “Hastalarımızın başvurusuyla birlikte Aile Hekimlerimizle irtibata geçiyoruz. Koordineli bir çalıma yapıyoruz. Önce Tahlillerimiz yaparak durum tespiti yapıyoruz. Ardından uyguladığımız program kapsamında düzenli olarak takiplerimizi yapıyoruz. Halk Eğitimi Merkezimizle de koordineli çalışıyoruz. Halk Eğitim Merkezimizin açtığı kurslarda görev yapan Spor Hocamız Meryem hanımla da iyi bir koordinasyon sağladık. Obozite sorunu olan vatandaşlarımızı diyetle birlikte spora da yönlendiriyoruz. Spora gidenleri de o bize yönlendiriyor. Hem diyet hem de spor bir arada olunca daha başarılı sonuçlar elde ediyoruz.

 

Vücut Analiz Cihazı’na ihtiyaçları olduğunu ifade eden Diyetisyen Yılmaz, hayırseverlerden bu cihazın alınması için destek beklediğini ifade etti.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21