Of TEF’de İnşaat, Teknoloji ve Yazılım Günleri

Of Teknoloji Fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen Teknoloji Zirvesi’nde Enerji, Teknoloji ve Yazılım Günleri oturumlarında sektörün önemli isimleri öğrencilerle buluştu.

Of TEF’de İnşaat, Teknoloji ve Yazılım Günleri

Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde eğitim veren Of Teknoloji Fakültesi öğrencileri tarafından düzenlenen Teknoloji Zirvesi’nde İnşaat, Enerji ve Yazılım Günleri yapıldı.

 

Zirve kapsamında akademisyenler, sektörün önde gelen isimleri, yatırımcı ve sanayiciler ile öğrenciler aynı platformda bir araya geldi.

 

“Yaşamın Kalitesini Teknoloji Belirler” sloganıyla hayata geçirilen KTÜ OF TEF 1.Teknoloji Zirvesi kapsamında ilk iki gün Enerji, üçüncü gün İnşaat ve son gün de Yazılım konuları ele alındı.

 

İki gün devam eden Enerji Günleri’nde 5 oturum yapıldı. İlk gün Güneş Enerjisi, Alternatif Yakıtlar ve Rüzgar Enerjisi oturumu olmak üzere üç oturum gerçekleşti. İkinci gün ise Fosil Yakıtlar Oturumu ile Enerji Verimliliği Oturumu yapıldı.

 

Teknoloji Zirvesi’nin İnşaat Günü kapsamında ise üç farklı oturum düzenlendi. 1.Oturuma Cankurtaran Tüneli Teknik Ofis Şefi Nurhayat Zaim konuk olurken 2.oturuma İnşaat Mühendisi Kemal Dönmez, 3.oturumda ise proje ve müteahhitlikte deneyimli İnşaat Mühendisi Zehra Gül Turhan konuk olarak katıldı.

 

Teknoloji Zirvesi’nin son gününde Yazılım Günü oturumu düzenlendi. Programa konuşmacı olarak Onur Teknolojinin kurucusu Burak Onur, Linux Kullanıcıları Derneği üyesi Serbülent Ünsal, Bilgi Güvenliği Akademisinden Ahmet Turan Kütük ile Yılmaz Bilişim'in kurucusu ve KTÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nden Ercüment Yılmaz katıldı.

 

ENERJİ GÜNLERİ

İki gün devam eden Enerji Günleri’nde 5 oturum yapıldı. İlk gün Güneş Enerjisi, Alternatif Yakıtlar ve Rüzgar Enerjisi oturumu olmak üzere üç oturum gerçekleşti. İkinci gün ise Fosil Yakıtlar Oturumu ile Enerji Verimliliği Oturumu yapıldı.

 

Güneş Enerjisi Oturumuna Güneş Enerjisi Topluluğu (GÜNDER)’den Faruk Telemcioğlu, İller Bankası Yenilenebilir Enerji Uzmanı Aslı Olgun ve BMD SOLAR Genel Müdürü Mehmet Ulusoy katıldı.

 

Güneş enerjisinin Türkiye’deki potansiyelinden, güneş santrali kurulumundan, yenilenebilir enerji politikalarından yerel yönetimlerden ve iklim değişikliğinden bahsedilerek merak edilen sorular konuşmacılar tarafından cevaplandırıldı.

 

Birinci günün 2.oturumu olan Alternatif Yakıtlar Oturumuna Jeotermal Enerji Derneği’nden (JESDER) Ufuk Şentürk, İstanbul Çevre Yönetimi Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’den (İSTAÇ)’tan İbrahim Halil Türkeri, Akkuyu Nükleer Santral’den Eyyüp Lutfi Sarıcı ve Burcu Düztaş katıldı.

 

Alternatif yakıtlar oturumunda ilk olarak Ufuk Şentürk, Jeotermal enerjinin ne olduğunu, jeotermal santral sayılarını Türkiye de ki ve dünyadaki durumunu, elektrik tüketim verilerini anlatırken İSTAÇ‘ tan katılan İbrahim Halil Türkeri İstanbul’da 1994 yılı öncesi Vahşi Depolama ve Atık Yönetiminden, İstanbul’da 1994 yılı sonrası Düzenli Depolama ve Atık Yönetiminden, Avrupa’da Atık Üretimi ve Atık Yoğunluğundan, Türkiye’de Depolama Sahaları ve Enerji Üretim Tesislerinden, Çöp Gazından Enerji Üretimi Süreçlerinden ve Çöp Gazının bertaraf edilmesinin öneminden bahsetti.

 

Akkuyu Nükleer Santralinden katılan Lutfi Sarıcı ve Burcu Düztaş, Akkuyu Projesi’nin özelliklerinden, Akkuyu Nükleer’in Tasarım özelliklerinden, Proje’nin mevcut durumundan, Proje Yönetim Sürecinden, İşletme Stratejisindeki Gelişmelerden, İşletme Personelinin hazırlanmasına değinerek merak edilen soruları yanıtladılar.

 

Günün 3.oturumu olan Rüzgar Enerjisi Oturumuna SİEMENS’ten Mehmet Göksel Güngör katılırken Güngör, Rüzgar enerjisi ve rüzgar türbinleri hakkında detaylı bilgileri paylaştı.

 

Etkinliğin ilk gününe KTÜ Rektörü Süleyman Baykal, Rektör Yardımcısı Emin Aşıkkutlu, OF TEF Dekan Vekili İrfan Acar, Of Kaymakamı Eyüp Fırat, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Ak Parti Of İlçe Başkanı Mehmet Hakan Terzioğlu, Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, Öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.

 

İkinci günün ilk oturumu olan Fosil Yakıtlar Oturumuna Türkiye Petrolleri Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Besim Şişman, EPDK Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Enerji Uzmanı Okan Yardımcı ve Gama Holding Genel Müdür Yardımcısı Taner Kaynar katıldı.

 

Besim Şişman Dünya’da ve Türkiye’de petrol- doğalgazın seyrinden bahsederek öğrencilerin sorularını yanıtlarken EPDK Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Enerji Uzmanı Okan Yardımcı da düzenleme ekonomisi, EPDK’nın yapısı ve işleyişinden bahsederek öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

Gama Holding Genel Müdür Yardımcısı Taner Kaynar ise Gama Holding’in Projelerinden, Fosil Yakıtlı Santraller (Dünü- Bugünü ve Geleceği) ‘den, Dünya Enerji Tüketiminde Fosil Yakıtların Payından, Dünya Elektrik Üretimindeki Payından, Dünya EPC Pazarındaki ve Enerji Yatırımlarındaki Payından, Fosil Yakıtlı Santrallerdeki Teknolojik Gelişmelerden, Fosil Yakıtlı Santraller ve EPC açısından Enerji Mühendisliğine Bakış açılarından bahsederek merak edilen soruları yanıtladı.

 

Enerji Günlerinin son oturumu olan Enerji Verimliliği Oturumuna Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği’nden (ÇEDBİK) Engin Işıltan, Çevreci Enerji Derneğinden Tolga Şallı, Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü’nden Arsin Demir ve AFA Enerji’den Bülent Çebin katıldı.

 

Engin Işıltan hayat kaynağımız suyun öneminden, Sera gazı salımından, Dayananıklı şehirler için bütüncül dönüşümlerden, sürdürülebilirlikten, Çevre dostu yeşil binalardan, Sertifika sistemlerinden, yeşil konutlarda yaşamdan, işletme ve bakımlarından bahsederken, Tolga Şallı

Rüzgar Enerjisi Yatırımlarından ve Mevzuatsal Risk Analizinden bahsetti. Arsin Demir

Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsünden bahsederken Bülent Çebin de Elektrik piyasasının nasıl çalıştığından, EPDK’dan, Serbest tüketici haklarından, Elektrik Tarifelerinden, AFA Enerjinin hizmetlerinden bahsetti.

 

İNŞAAT GÜNLERİ

Teknoloji Zirvesi’nin İnşaat Günü kapsamında üç farklı oturum düzenlendi.

 

1.Oturuma Cankurtaran Tüneli Teknik Ofis Şefi Nurhayat Zaim konuk olurken Zaim, şantiyede kadın olmak ve sahada inşaat mühendisliği gibi konularda bilgiler verdi.

 

2.oturuma katılan İnşaat Mühendisi Kemal Dönmez yedi yıllık yurtdışı deneyimiyle yurtdışındaki inşaat teknolojileri, yurtdışına çalışmak için nasıl çıkılabilir ve benzeri konuları anlattı.

 

3.oturumda ise proje ve müteahhitlikte deneyimli İnşaat Mühendisi Zehra Gül Turhan, proje mühendisi olmak konularında bilgilendirme yaptı.

 

Oturumlara İnşaat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Mustafa Yaylalı ve Yönetim Kurulu Üyeleri, İnşaat Mühendisliği Bölüm Hocaları ve öğrenciler katıldı.

 

YAZILIM GÜNLERİ

Teknoloji Zirvesi’nin son gününde Yazılım Günü oturumu düzenlendi.

 

Yazılım Günü oturumu Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hamdi Tolga Kahraman’ın açılış konuşmasıyla başladı. Kahraman konuşmasında bölüm ve faaliyetleri hakkında bilgiler verdi. Programa konuşmacı olarak katılan Onur Teknolojinin kurucusu Burak Onur, Bulut Sistem ve Nesnelerin İnterneti sunumunu yaptı.

 

Linux Kullanıcıları Derneği üyesi Serbülent Ünsal “Son Projemi Nasıl Batırdım” adlı sunumunun yanı sıra Özgür Yazılım'dan bahsetti.

 

Bilgi Güvenliği Akademisinden gelen Ahmet Turan Kütük, Siber Güvenlik ve Beyaz Sapkalı Hackerlar'dan bahsetti. Siber Güvenlik kavramının öneminden ve nasıl bir yol izlenerek çalışmalar yapılması gerektiğini belirtti.

 

Yılmaz Bilişim'in kurucusu ve KTÜ Teknoloji Transfer Ofisi’nden Ercüment Yılmaz, genç girişimciler için tavsiyelerde bulundu. Farklı girişimcilerden örnekler sunarak bu alanda dikkatli adımlar atılması gerektiğini belirtti.

 

KTÜ Teknoloji Zirvesi Yazılım günü kitap çekilişiyle son buldu.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21