Of Kaymakamlığı’ndan 50 aileye Of koyunu

Of Kaymakamlığı tarafından hazırlanan proje ile İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerince çiftçi ailelerden seçilen 50 aileye 500 adet Of koyunu dağıtıldı.

banner71
Of Kaymakamlığı’nca düzenlenen proje ile yörede sayısı hızla azalmaya başlayan Of koyununun, çoğaltılması ve yöre ekonomisine katkı sağlaması amacıyla 50 aileye 500 adet Of Koyunu dağıtıldı.
 
Koyunların dağıtımı için düzenlenen kura çekiminde konuşan Of Kaymakamı Tuncay Sonel,
Of koyununun bu bölgede bir ırk türü olduğunu belirterek,“ Of koyunu ırkının geliştirilmesi ve yöre insanının ekonomisine katkı sağlaması amacıyla, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Vakfımız bünyesinde bir proje yapmıştık. Bu Projemiz Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Toplam maliyeti 500 bin TL olan Proje ile yaylalardan gebe olan 500 adet Of koyunu aldık. Hatta bir kaç tanesi dün itibariyle yavruladı. Bizim amacımız, Of koyunu ırkının bu yörede geliştirilmesi, küçükbaş hayvancılığın ve yöre halkının desteklenmesi ve marka olan Of koyununun unutulmaması. Bu koyunların durumunu bizzat ben de takip edeceğim. Hatta kuzulama aşamasında olan koyunlarımızı oluşabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı bir yıllığına sigortalattık. İnşallah 500 yüz olan bu koyunların sayısı bir kaç yıl içerisinde binlerce olacak” dedi.
 
İlçe Tarım Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Personeli tarafından belirlenen 50 aileye ekmek kapısı olacak olan koyunların kura çekiminde hak sahiplerine seslenen Kaymakam Sonel, “koyunları önce Allaha sonra sizlere emanet ediyorum. Of koyunu ırkı azalmaya başladı, bunu çoğaltmamız gerekiyor. Benim sizden ricam koyunlarımıza gözünüz gibi bakın. Koyunların durumunu görmek için zaman zaman sizlere sürpriz ziyaretler yapacağım. Ayrıca sizlere böyle imkanlar sunduğu için de devletimizden Allah razı olsun. Bizimde vazifemiz bu imkanları Of’umuzun güzel insanlarına sunmak. Proje herkese hayırlı uğurlu olsun” dedi.
 
Hayvancılığın bu bölgede azalma noktasına geldiğini belirten hak sahipleri, Of Kaymakamlığı’nın bu projesi ile küçükbaş hayvancılığın canlanma noktasına geleceğini, bir kaburgasının fazla olması dolayısıyla Of koyununu markalaştırıp çoğaltmaları gerektiğini söylediler. Şu an on tane olan koyunlarının beş sene sonra 60-70 tane olacağını belirten hak sahipleri, başta Kaymakamımız olmak üzere emeği geçen herkesten Allah razı olsun dediler.
 
İlk kurayı kızı Hanzade Sonel’e çektiren Of Kaymakamı Tuncay Sonel, kura çekimi sonrası hak sahibi olan Tahir Hacıahmetoğlu’nu kutlayarak, yeni doğan kuzuyu kendisine teslim etti. Kurada dağıtılan koyunların hamile olması şanslı kişilerin şansını ikiye katladı. Dağıtım yapılmadan bir gece önce doğuran koyunlar yeni sahiplerine verilirken çifte sevinç yaşandı. Yeni doğmuş kuzuyu seven ilk şanslı kişi Tahir Hacıahmetoğlu, koyunlara gözüm gibi bakacağım diyerek, Kaymakam Sonel’e teşekkür etti.
 
500 bin TL maliyetli projede 10’ar adet koyun verilen aileler, 2 yıl hiçbir ücret ödemeyecek. Koyunların bedeli 2014 yılından itibaren ödenmeye başlanacak ve 6 yıl içerisinde faiz ödemeden geri ödenecek.
 
OF KOYUNU İÇİN PATENT BAŞVURUSU
Proje ile Of halkına dağıtılan Of Koyunu için ayrıca patent başvurusu da yapıldı.
 
İl Tarım Müdürlüğü tarafından tescillenmiş olan Of Koyunu için Of Kaymakamlığı tarafından patent işlemleri için müracaatın yapıldığı da öğrenildi.
 
Lokal bir ırk olan Of koyunu, diğer koyunlardan farklı olarak bir kaburgası fazla ve daha uzun. Kuyrukları kamçı şeklinde olup, yün verimi 6.5 kg civarında olan Of Koyununun ikiz doğum oranı ise % 50 civarında olduğu belirtildi.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
ismail sarıalioğlu
ismail sarıalioğlu - 10 yıl Önce

son 20 yıldır tüm siyasi iktidarların unuttuğu ve kaderine terk ettiği hayvancılığı yeniden canlandırma adına sayın kaymakamımızın attığı bu adımı saygıyla karşılayıp takdir etmakteyiz. fakat bu konular lokal çözümlerle değil kesinlikle hükümet politikalarıyla halledilmelidir. son yıllarda canlı hayvan ithal etmekteyiz her şeyimiz olmasına rağmen bizden daha az imkanı olan ülkelerden ithalat yaparak ihtiyacımızı karşılamaktayız . hayvancılık desteklenirse istihdam alanları yaratılıp işsizliğin çözümünede bir nebze olsun katkı sağlarlanır diye düşünmekteyiz. teşekkürler sayın kaymakamım...

Ahmet Altunbaş
Ahmet Altunbaş - 10 yıl Önce

Sayın kaymakamın şahsında bu projede emeği geçenlere saygılarımı sunarım.Tebrikler....Can çekişen hayvancılığımızı canlandırma adına çok önemli bir proje.....Devamını ve halkımızın ilgisini temenni ederim....Bölümlü Köyünden Ahmet ALTUNBAŞ

SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21