Of Kaymakamlığın dağıttığı koyunlar çifter çifter kuzuluyor

Of Kaymakamlığı tarafından başlatılan proje ile 50 aileye dağıtılan 500 koyun çifter çifter kuzuluyor.

Of Kaymakamlığın dağıttığı koyunlar çifter çifter kuzuluyor
banner71
Yörede sayısı hızla azalmaya başlayan  Of koyununun çoğalması ve yöre ekonomisine katkı sağlaması amacıyla, Of Kaymakamlığı tarafından 50 aileye dağıtılan 500 adet Of koyunları çifter çifter kuzulamaya başladı.
 
Projeyi bizzat takip eden ve kuzulayan koyunları yerinde gören Of Kaymakamı Tuncay Sonel, Of koyunu ırkının bu yörede geliştirilmesi, küçükbaş hayvancılığın ve yöre halkının desteklenmesi ve marka olan Of koyununun unutulmaması amacıyla gerçekleştirdikleri projenin meyvelerini vermeye başlamasını görmek kendilerini fazlasıyla memnun ediyor.
 
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim üyesi Doç. Dr. Cemal Sandallı ve ekibi ile birlikte Of koyununun genetiği ile ilgili akademik bir çalışma başlattıklarını belirten Sonel, koyun sahiplerine de teşekkür ederek, “gerçekten Of koyunu ırkının çoğaltılması için büyük emek veriyorlar. Allah onlardan da razı olsun” dedi.
 
Birkaç yıl içerisinde binlerce olması beklenen ve İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tescillenmiş olan Of Kaymakamlığı tarafından Haziran ayında Of yöresine ait coğrafi işaretlerin korunması adı altında başlatılan çalışmalar ile patent işlemleri için müracaatı yapılan Of koyunu, lokal bir ırk olup, diğer koyunlardan farklı olarak bir kaburgası fazla ve daha uzundur. Kuyrukları kamçı şeklinde olup, yün verimi 6.5 kg civarındadır. İkiz doğum oranı ise %50 civarındadır.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21