Of Jandarma’dan kış lastiği denetimi

Of Jandarma Komutanlığı Trafik Ekipleri tarafından ticari araçlar için zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması için denetim yapılıyor.

Of Jandarma’dan kış lastiği denetimi

Ülke genelinde ticari araçlarda kış lastiği uygulaması yapılıyor. 1 Aralık’ta başlayan uygulama, 1 Nisan’a kadar devam edecek.

 

Of Jandarma Komutanlığı Trafik Ekipleri tarafından ticari araçlar için zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması için sorumluluk bölgelerinde denetimler yapılıyor.

 

Of Çaykara yolu ve Of Hayrat yolu üzerinde uygulama yapan Jandarma Trafik Ekipleri, araçların lastiklerini kontrol ederek sürücülere gerekli uyarıları yapıyorlar.

 

Denetimlere katılan Of Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şahmeran Er de, Jandarma Trafik Ekipleri ile birlikte sürücülere uyarılarda bulundu.

 

KIŞ LASTİĞİ UYGULAMASI NE ZAMAN BAŞLADI?

1 Aralık 2019 tarihi itibariyle takılacak ve 2020 yılında da devam edecek olan kış lastiği uygulaması, Şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtlarda 1 Nisan 2020 tarihine kadar devam edecek.

 

KIŞ LASTİĞİ HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU OLACAK?

Resmi Gazete'de kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur.

 

Kış mevsimi koşullarının günlük hayatı olumsuz yönde etkilediği illerde şehirlerarası kara yollarında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan taşıtların dışında kalan taşıtlara da kış lastiği takma zorunluluğu getirilmesi konusu valilikler tarafından değerlendirilecek.

 

Kış lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor.

 

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMA CEZASI NE KADAR?

Uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 625 lira ceza kesilecek.

 

1742 ARACA CEZA UYGULANDI

Türkiye genelinde kış lastiği takmayan 1742 araca cezai işlem uygulandı.

Emniyet Genel Müdürlüğünden (EGM) yapılan yazılı açıklamaya göre, soğuk hava şartlarında karlı ve buzlu yollarda güvenli trafik ortamının sağlanması, uygunsuz lastik kullanımından kaynaklı trafik kazalarını ve trafik kazası neticesi ölüm ve yaralanmaların en aza indirilmesi amacıyla 3-8 Aralık'ta yurt genelinde kış lastiği kullanımına yönelik denetimler gerçekleştirildi.

 

Denetimlerde, 1742 araçta kış lastiği kullanılmadığı belirlenerek 625'er liralık cezai işlem uygulandı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21