banner80

Of istiyor, Halk Eğitim yapıyor

Mesleki kurslardan kişisel gelişim kurslarına, sportif kurslardan müzik ve eğlence kurslarına, dini kurslardan el sanatları kurslarına, İşkur kurslarından yabancı dil kurslarına kadar 7’den 77’ye her yaşta vatandaşa eğitim veren Of Halk Eğitim Merkezi, açtığı kurslarla yüzlerce kişiye eğitim veriyor.

Of istiyor, Halk Eğitim yapıyor
banner71

Of Havadis Gazetesinin 2017-2018 Eğitim Öğretim sezonuna özel olarak uygulamaya koyduğu “Okullarımızı Tanıyalım” projesi kapsamında bu hafta sizlere Of’un en önemli eğitim merkezlerinden biri olan Of Halk Eğitimi Merkezini tanıtıyoruz.

 

Of Halk Eğitim Merkezi, açtığı mesleki kurslardan kişisel gelişim kurslarına, sportif kurslardan müzik ve eğlence kurslarına, dini kurslardan el sanatları kurslarına, İşkur kurslarından yabancı dil kurslarına kadar 7’den 77’ye her yaşta vatandaşa eğitim veriyor.

 

Of Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan İŞKUR destekli kurslarla ve mesleki kurslarla çok sayıda vatandaş iş sahibi oluyor.

 

Of Halk Eğitim Merkezinin kısa tarihçesi

Of Halk Eğitimi Merkezi Of İlçe ve mahallelerine hizmet vermekte olup, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 18. Maddesine göre 1970 yılında Of Halk Kütüphanesinin üçüncü katında eğitim öğretime başlamıştır. İki odalı bir yer olan bu katta yönetim işleri yürütülmüş olup eğitim hizmetleri ilçenin değişik semtlerinde kiralanan yerlerde yürütülmüştür. 2003 yılında Of Belediyesi binasının dördüncü katında münhal bulunan 400 metrekare yere taşınarak hem yönetim işleri hem de kurs faaliyetleri burada yürütmüştür. 2010 yılında Of Halk Eğitimi Merkezinde tahsis edilen kendi binasına taşınmıştır. Bu binanın birinci katında Rehberlik ve Araştırma Merkezi hizmet vermektedir. Geçici olarak da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aynı binada hizmet veriyor. Dört katlı yeni binasıyla Of İlçe ve mahallelerine yaygın eğitim hizmeti vermektedir. Hizmet binası olarak kullanılan bu kurumda; okuma yazma kursları, mesleki teknik kursları, sosyal- kültürel kurslar ve İş-Kur kapsamında açılan kurslarla tüm Of halkına eğitim hizmeti sunmaktadır.

 

Halk Eğitim Merkezi Birimleri

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan ve projeli bina olan Of Halk Eğitim Merkezi; Toplam çevresi 2108 m2 lik bir alan olan Of Halk Eğitim Merkezinin kullanım alanı 4269 m2 olup 5 katlı bir binadan oluşmaktadır. Bina içerisinde; 11 sınıf, spor salonu, toplantı salonu, 3 idari oda, kütüphane, sığınak, kalorifer dairesi, resim atölyesi, giyim atölyesi, 3 bilgisayar sınıfı, kuaför sınıfı, mescit ve müzik sınıfı bulunmaktadır. Bunların yanında Of Halk Eğitim Merkezinde 2359 kursiyer ve 156 kurs bulunmaktadır.

 

Halk ister Of Halk Eğitim yapar

Halkın ihtiyaç ve taleplerine yönelik tüm alanlarda kurslar açılmaktadır. Bu kurslar; Genel Arapça, Arıcılık, Aşçı Yardımcılığı, Bağlama, Basketbol, Bebek Odası Hazırlama, Bilgisayar İşletmenliği, Boks, Cenaze Hizmetleri, Cilt Bakımı Teknikleri, Dekoratif Ev Aksesuarları Hazırlama, Dekoratif Tablo Yapımı, Doğalgaz Yakıtlı Kalorifer Ateşçisi, Ebru, Emlak Danışmanlığı, Ev Tekstili Ürünleri Hazırlama, Filografi Tekniği, Fotoğraf Çekimi ve Görsel Düzenleme, Futbol, Geleneksel El Nakışları, Girişimcilik, Gitar Eğitimi, Giysi Tadilatçısı, Guaj Boya Resim, Güreş, Hafif Düzeyde Zihinsel Engelliler için Kurslar, İngilizce, İş ve Sosyal Hayatta İletişim, Kadın Giysileri Dikimi, Kanaviçe, Keçe Aksesuarları Yapımı, KIEM Kursu, Kur’an-ı Kerim Okuma, Makinede Geleneksel Türk İşlemeleri, Okul Servis Araç Sürücüleri Eğitimi, Okuma Yazma, Oyalar, Plates, Saç Bakımı ve Yapımı, Satın Alma Görevlisi, Satranç, Step- Aerobik Eğitimi Aerobik, Sulu Boya Resim, Süt Sığırı Yetiştiricisi, Şiş Örücülüğü, Takı Yapımı,Türk Halk Oyunları, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi, Voleybol, Yabancılar İçin Türkçe, Yapma Çiçek, Yatak Odası Tekstili Hazırlama, Yoğunlaştırılmış Temel Düzey Okuma, 4-6 Yaş Çocuk Eğitimi ve Etkinlikleri.

 

Müdür Ahmet Dunay Kimdir?

1955 Trabzon/Vakfıkebir doğumlu olan Ahmet Dunay, ilk öğrenimini Vakfıkebir Mısırlı İlkokulu’nda, ortaokul ve lise eğitimini ise  Vakfıkebir’de tamamlamıştır. Karadeniz Teknik Üniversitesi Matematik Öğretmenliği’ni 1977 yılında tamamlayan Dunay, aynı yıl Gümüşhane Endüstri Meslek Lisesi’ne Matematik Öğretmeni olarak atanmıştır. 2 yıl bu okulda görev yaptıktan sonra aynı il Merkez Ticaret Lisesi’ne atanmıştır. Beş yılsonunda ise Trabzon Vakfıkebir Lisesinde görev yapmıştır. Daha sonra ise Sürmene Oylum Ortaokulu Matematik Öğretmenliğine atandı. Burada 5 yıl görev yaptıktan sonra Vakfıkebir Fevziye Ortaokulu’na öğretmen olarak atandı. Ardından Vakfıkebir Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne atandı. Vakfıkebir HEM’den sonra ise Trabzon Merkez Tevfik Serdar Anadolu Lisesi Müdürlüğüne atandı. Sonra tekrar Vakfıkebir Halk Eğitim Merkezine döndü. Son olarak da 2011 yılında Of Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğüne atanan Ahmet Dunay evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Müdür Dunay; 7’den 70’e tüm halkımıza eğitim veriyoruz

Of Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Dunay ; “Bizim yaptığımız yaygın eğitim hizmetidir. Eskiden bir inanış vardı. Halk Eğitim Mekezleri dikiş nakış kurslarının yapıldığı yerdi. Bugün ise tüm vatandaşlarımıza zaman ve mekan sınırı olmadan onların ihtiyaç ve talepleriyle kurslar açarak eğitim hizmeti veriyoruz. Biz bu eğitimi isteyen ve katılan herkese sağlıyoruz. Bizim verdiğimiz eğitimden toplumun tüm bireyleri faydalansın istiyoruz. Herkesin katılmasını istiyoruz ama daha çok kadınlarımız katılımcılarımızdır. Cefakâr ve fedakar kadınlarımız dirayetli ve gayretleri nedeniyle kurslarımıza yoğun ilgi gösteriyorlar. Birçok kadın kursiyerimiz kendi özel hayatından büyük fedakârlıklarla buraya geliyor, kurslara katılıyor, edindiği mesleki bilgiler sayesinde aile bütçesine katkıda bulunuyor. Benim düşünceme göre iyi insan, iyi vatandaş, iyi meslek sahibi birey demektir. Biz buraya gelen kursiyerlerimize bu alanda da eğitimler vermeye çalışıyoruz.  Kursiyerler sadece mesleki alanda değil sosyal, kültürel, spor, ev ekonomisi sağlıklı beslenme, kötü alışkanlıklardan korunma gibi birçok alanlarda da konferans ve seminer vererek kendini geliştirmelerine yardımcı oluyoruz. Konferans ve seminerler alanlarında uzman kişiler tarafından kurs aralarında 1 saatlik sürelerde verilerek hem kursiyerlerin ilgisi sağlanmış hem de katılımda isteklilik artmış oluyor. Kursiyerlerimizin nezih ve rahat bir ortamda eğitim almaları için gerekli imkânları sağlıyoruz. 7’den 70’e yaş ve zaman sınırı olmaksızın ihtiyaç ve talebe göre eğitim ve öğretim veriyoruz. En çok istediğim şey ise erkeklerin de yaygın eğitime katılmalarıdır. Kadınlar kendi imkânları evdeki tüm işlerini yaptıktan sonra kendilerine zaman  oluşturarak  merkezimize geliyorlar. Fakat erkekler çok nadir geliyor. Erkek vatandaşlarımızı kahvelerden kurtarıp merkezimize çekip kurslarımıza katmak istiyoruz. Bu konuda da çalışmalarımız olacaktır” diye konuştu.

 

Öğretmen Kadrosu

Ahmet Dunay (Müdür), Dursun Ali Abdikoğlu (Müdür Yardımcısı), Onur Artan (Müdür Yardımcısı), Feride Çakır Mamuş (Resim Öğretmeni), Hacı Terzi (Resim Öğretmeni), Halil Yavuz (Müzik Öğretmeni), Havva Gökçen Kar (Çocuk Gelişimi Öğretmeni), Kenan Hacımurtazaoğlu (Sınıf Öğretmeni), Nilüfer Uzun (Matematik Öğretmeni), Sevgi Bayır (Bilişim Teknolojileri Öğretmeni), Şengül Somuncu (Giyim Öğretmeni).

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21