Of Halk Eğitim Kursiyerlerine meme kanseri semineri

Of Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Hemşiresi Emel Yılmaz, Of Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen seminerde kursiyerlere meme kanseri konusunda bilgiler verdi.

Of Halk Eğitim Kursiyerlerine meme kanseri semineri

Of Halk Eğitimi Merkezi’nde eğitim gören kursiyerlere yönelik olarak düzenlenen eğitim seminerinde Meme kanseri ele alındı.

 

Bayanların önemli sorunlarından biri olan meme kanseriyle ilgili kursiyerlere bilgi veren Of Toplum Sağlığı Merkezi Eğitim Hemşiresi Emel Yılmaz, bayanların dikkat etmesi gereken hususlarda açıklamalarda bulundu.

 

Kursiyerlerin yoğun ilgi gösterdiği seminerde konuşan Yılmaz, bayanların yirmi yaşından itibaren düzenli olarak meme muayenesi yapmaları gerektiğini belirtti. İlk teşhisin şahsın kendi muayenesinde ortaya çıktığını ifade eden Yılmaz, erken teşhisin hastalığın önlenmesinde önemli rol oynadığını söyledi.

 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre meme kanserinin kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olduğunu belirten Yılmaz; “Meme kanseri, tüm kanserler arasında 2. Sıklıkta ölüme yol açan bir kanserdir. Ülkemizde de meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olup tüm kanserlerin % 25’inde fazlasını oluşturmaktadır. Her sekiz on kadından birinin hayatı boyunca meme kanserine yakalanması ihtimali bulunmaktadır” diye konuştu.

 

Meme kanserine yakalanma ihtimalini arttıran durumlara risk faktörleri dendiğini ifade eden Yılmaz; “Risk faktörlerinin bir veya bir kaçının birlikte olması meme kanserine yakalanma ihtimalinin kaçınılmaz olduğu anlamına gelmediği gibi, hiçbir risk faktörü olmaması da meme kanserine yakalanılmayacağı anlamına gelmez. Risk faktörlerinin vücut üzerine etkilerinde en önemli yol; yumurtalıklardan üretilen östrojen hormonu miktarının fazlalığı ve bu hormon ile karşı karşıya kalınan sürenin uzunluğudur” dedi.

 

Risk faktörlerini sıralayan Yılmaz; “İleri yaş; 50 yaş üzeri kadınlarda meme kanseri riski artmaktadır. Anne ya da kardeşinde meme kanseri öyküsü olanlar, Teyzelerinde meme kanseri öyküsü olanlar, daha önceden geçirilmiş meme kanseri hikayesi bulunanlar, erken yaşta adet görenler, geç menapoza girenler, doğurmamış olanlar veya geç yaşta doğum yapanlar, iyi huylu meme hastalığı geçirenler, meme yada göğüs bölgesine ışın tedavisi almış olanlar, uzun süre östrojen veya progesteron içeren hormonlu ilaç tedavisi alanlar, alkol ve sigara kullananlar ile meme dokusu yoğun olanlar meme kanserine yakalanma riski taşımaktadırlar” diye konuştu.

 

40-50 yaş arası bayanların hekim tavsiyesine göre, 50 yaş üstü bayanları ise her iki yılda bir kez düzenli olarak mamografi çekilmesi gerektiğini ifade eden Yılmaz, 20-40 yaşları arası bayanların 2-3 yılda bir kez; 40 yaşından sonra ise her yıl düzenli olarak hekim muayenesi yaptırılmasının önemli olduğunu belirtti.

 

Yılmaz, Of Sağlık Ocağı bünyesinde bayanlara ücretsiz olarak Mamografi cihazı ile muayene yapılacağını, 40 yaş üzeri ve risk faktörü taşıyan bayanların muayenelerini yaptırmalarının yararlı olacağını ifade etti.

 

Haber: N. YAŞAR

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21