Of GAD’dan atık pil kampanyası

Of Genç Aydınlar Derneği tarafından düzenlenen atık pil toplama kampanyası ile toplanan piller geri dönüşüme gönderildi.

Of GAD’dan atık pil kampanyası

Of’ta 2007 yılından kurulan ve doğa koruma ile alternatif sosyal ortamlar oluşturma üzerine birçok faaliyette bulunan Genç Aydınlar Derneği, düzenlediği kampanya ile çeşitli kurumlarda ve işyerlerinde atık pil kutularında biriken atık pilleri toplayarak geri dönüşüme kazandırdı.

 

Dernek Genel Sekreteri ve Doğa Faaliyetler Sorumlusu Ümit Öztürk yaptığı açıklamada; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş TAP Derneği’nden temin edilen atık pil toplama kutuları ilçe merkezinde birçok kurum ve kuruluş tarafından temin edilmiştir. Atık pil kutularında toplanan atık piller belirli süre sonra, içerisindeki kimyasalın açığa çıkması ile insan sağlığını ve çevreyi tehdit eder hale gelmektedir. Pillerin içerindeki zehirli kimyasalların insan sağlığına ve çevreye çok büyük zararları vardır. Bu pillerin gelişi güzel çöplere atılması, doğrudan veya dolaylı olarak alıcı ortama verilmesi çevre açısından büyük tehlikeler yaratır. TUBİTAK kaynaklarına göre bir küçük kalem pil 4 metrekare toprak kirletir ve bu toprağı üretim yapamaz hale getirir. Pillerin insan sağlığına ve çevreye zarar vermemesi için kısa bir süre içerisinde toplanması ve geri dönüşüme yollanması gerekmektedir. Genç Aydınlar Derneği bu aşamada devreye girerek, Of İlçesinde atık pil toplanması ve geri dönüşüme dahil edilmesinde bilinç oluşturmayı amaçlamaktadır. Saha çalışmaları ile de toplumsa enerjiyi harekete geçirme çabası içerisindedir. Bu kapsamda bilgimiz dâhilindeki atık pil kutusu sahibi kurum ve kuruluşlar ziyaret edilerek, atık piller geri dönüşüme yollanmıştır. Kurum ve kuruluşlardaki arkadaşlarımız ise toplanan atık pillerin insan sağlığı ve çevre sağlığına zarar vermeden geri dönüşüme dahil olmasından mutluluk duyduklarını ifade etmişlerdir. Atık pil toplama faaliyetlerinin amacına ulaşması da insanımızın motivasyonunu olumlu etkilemiştir” ifadelerini kullandı.

 

Öztürk, ayrıca atık pil kutusu elde etmek isteyen kurum ve işyerlerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı izinli www.tap.org.tr adresinde pil toplama malzemesi istiyorum formunu doldurarak atık pil kutularının adreslerine gelmelerini sağlayabileceklerini ve biriktiren pillerin geri dönüşüm için yollama işi için ise Genç Aydınlar Derneği ile iletişime geçilebileceklerini belirtti.

 

 

Genç Aydınlar Derneği iletişim adresi;

Sulaklı Mh. Hükümet Konağı Arkası Konak Sk. No:7/C OF, TRABZON

Tel : 0462 771 6575 e-posta: [email protected]

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21