Of Folklor Derneği’nden Vadi ve su paneli

Of Folklor Derneği ile Emek ve Özgürlük Meclisi Trabzon Şubesinin ortaklaşa düzenlediği panelde Prof. Dr. Beyza Üstün HES savunucularıona seçimde gerekli cevabın verilmesi gerektiğini söyledi.

Of Folklor Derneği’nden Vadi ve su paneli
banner71
Of Folklor Derneği’nin HES mücadelesi sürüyor. Derneğin Emek ve Özgürlük Meclisi Trabzon Şubesi ile ortaklaşa düzenlediği panele Prof. Dr. Beyza Üstün konuşmacı olarak katıldı.
 
Of Belediyesi Toplantı Salonu’ndaki panele dernek yönetimi ve vatandaşlar katıldı.
 
Panelde konuşan Prof. Dr. Beyza Üstün konuşmasına “sayılarımız binler değil ama biz çok kararlıyız diyerek başladı.
 
Üstün; 1990’lı yıllarda başlayan BM bünyesindeki çalışmalardan sonra 1996’da kurulan ve BM bünyesinde kurulan Dünya Su Konseyi Lahey’de yapılan ikinci forumda alınan ve yayınlanan deklerasyonla sulu tarımın sınırlandırılması ve su havzaları bütünleşik olarak birlikte yönetilmesi gerektiğini belirterek “sermaye ve para uğruna her şeyin yapılabileceğini” söyledi.
 
Şirketlerin dünyanın her yerinde suyun kullanım hakkını aldıklarını belirten Üstün, “Bu ne demek? Sen tarım yaparken suyu parayla alacaksın. Tarlana gübre atsan sana suyu bozuyorsun bu benim diyerek engel olabilecekler”  dedi.
 
Üstün konuşmasına şöyle devam etti;
Anadolu’daki bütün dereler kaynağından denize döküldüğü yere kadar şirketlere teslim edildi. Amaç enerji değil sadece su havzalarını 49 yıllığına şirketlere vermektir. Şirketler nereleri seçiyor yaşlıların çok olduğu yerleri ve parayla satın alabilecek muhtarların veya sözü dinlenen kişilerin olduğu yerleri seçmekte çok başarılılar güvenlikçi olarak ta o köyden gençleri işe alarak bir sorun olsa dede ile torunu karşı karşıya gelecek. İnşaatlarda kullanılacak malzemeyi dere yatağından ve açtıkları taş ocaklarından alıyorlar. Can suyu vereceğiz derelere dediler ama Karadeniz buna inanmadı inandıramadılar havzalar deltalar kuruyacak besin zinciri kesilecek ve açılan tünellerle kaynaklar ve yeraltı suları da kesilecek.
 
Biz kararlıyız, korkmuyoruz ve doğru bildiğimizi her ortamda anlatacağız. Lisanslar verildi ama bir engel kaldı bu da biz. Halk mücadelesini kadınlar yüceltecek her zaman kadınların desteklediği mücadele kazanır. Bu işi başaramayacaklar ben bunun zararını biliyorum. Göz yummayacağım sizlerle beraber bunu başaracağız. Geçimlik tarım üretimi bitecek buna izin vermeyiz. Seçimde gerekli cevabı vermezsek bu durumlar daha kötü olacak.
 
Üstün, “hadlerini bildirmekten bahsedenler bakalım kim kime haddini bildirecek diyerek” konuşmasını tamamladı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21