Of Devlet Hastanesi’nden Organ Bağışı farkındalığı

3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan “Organ Bağışı Haftası” kapsamında Of Devlet Hastanesi tarafından farkındalık etkinliği düzenlendi.

Of Devlet Hastanesi’nden Organ Bağışı farkındalığı

3-9 Kasım tarihleri arasında kutlanmakta olan “Organ Bağışı Haftası” kapsamında Of Devlet Hastanesi tarafından farkındalık etkinliği düzenlendi.

COVİD-19 Pandemi tedbirleri alınarak düzenlenen etkinlikle konuşan Başhekim Op. Dr. Şaban Uysal; “Organ Bağışı kişinin hayatta iken özgür iradesi ile tıbben yaşamı sona erdiğinde (Beyin ölümü) doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesidir. 18 Yaşından büyük ve ruh sağlığı yerinde olan herkes organ bağışında bulunabilir” dedi.

Organ Bağışı Başvurusu’nun İl Sağlık Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Devlet, Üniversite, Özel Hastanelere, İlçe Toplum Sağlığı Merkezlerine, Sivil Toplum Kuruluşları (Organ Nakli Vakıf ve Dernekler) tarafından yapılabildiğini belirten Başhekim Uysal; “Of Devlet Hastanesi olarak bizimde Organ Bağışı Birimimiz mevcut olup başvurular buraya yapılmaktadır. Organ Bağışı Başvurusu yapan kişilere bir form doldurulup “Organ Bağışı Kartı” verilmektedir. Bu kartı olan kişilerin bu kartı ömür boyu yanlarında taşımaları gerekmektedir. Ayrıca ailelerine de bilgi vermeleri gerekmektedir. Bağışçıların ileriki hayatlarında bir beyin ölümü gerçekleştiğinde ailelerin imzalı onayının da alınması halinde ancak organ bağışı ve nakli gerçekleşebilmektedir” diye konuştu.

Ülkemizde yılda iki bin civarında hastanın organ beklerken hayatını kaybettiğini belirten Başhekim Uysal; “Bu etkinlikteki amacımız personelimizi duyarlı hale getirmek, vatandaşlarımızı bilgilendirmektir. Bu hem sosyal sorumluluğumuzun gereği, hem de görevimiz gereğidir. İnşallah bu konuda bir farkındalık ve bilinçlenme oluşturabiliriz. Unutmayalım ki bağışlanan her organ filizlenen bir hayattır. Bir gün bizim de bir doku veya organa ihtiyacımız olabilir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, sağlık çalışanlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve basınımıza önemli görevler düşmektedir” ifadelerini kullandı.

Organ Bağışının yanı sıra COVİD-19 Pandemi sürecini yaşadığımız bu dönemde Organ Bağışına ek olarak COVİD-19 (+) olup iyileşen 18-60 yaş arasındaki erkek vatandaşlarımızın “İmmün Plazma” bağışçısı olmasını isteyen Başhekim Uysal, “3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası” kutlu olsun dedi.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21