Of Belediyesi’nin katkıları ile Of’ta sirk gösterisi sahne alıyor

Tiyatro Sanatçısı Servet Yalçın önderliğinde kurulan Türkiye’nin ilk uluslararası sirki olan Atlas Sirki, Of Belediyesi’nin katkılarıyla Of’a geliyor.

Of Belediyesi’nin katkıları ile Of’ta sirk gösterisi sahne alıyor

Türkiye’nin ilk uluslararası sirki olan Atlas Sirki, Of Belediyesi’nin katkılarıyla Of’a geliyor.

 

Of Belediyesinin katkılarıyla Of’a gelen Atlas Sirki, Of Sahili etkinlik alanına kurulan 300 kişilik sirk çadırında “Canbazhane Şenliği” isimli seyirlik sanatlar gösterileri ile Of halkıyla buluşacak.

 

Atlas Sirki; İp canbazlığı, Parendebazlık, Ateşbazlık gibi Somut Olmayan Kültürel Miras kapsamındaki seyirlik sanatların yanı sıra, palyaçolar, sihirbazlar, yüksek hava gösterileri, sevimli köpekler ve dev piton yılanlarıyla gittiği her yerde özellikle çocukların ve ailelerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor. 

 

Yok olmaya yüz tutan geleneksel seyirlik sanatlarımızı halka tanıtmak için yola çıkan sirkin bir amacı da çoğu Avrupa ülkesinde çocukların gelişiminde özel bir yeri olan yeni nesil sirk sanatçıları yetiştirmeyi hedefleyen bir okul açmak.

 

SİRK SANATLARI ANADOLUNUN ÖZ KÜLTÜR MİRASIDIR

Tiyatro Sanatçısı Servet Yalçın açıklamasında; “Bize, binyıllara varan bir kültür birikiminden miras kalan geleneksel gösteri sanatçıları ve ip canbazları, tamamen gerçek kahramanlardan oluşan bir eğlence kültürünün baş aktörleriydi. Onlar aslında yaşamımızın gizli kahramanları, isimsiz emekçileriydiler. Canıyla oynayarak cesaretin, özgüvenin, azmin ve sabrın sembolü olan bu gerçek kahramanlar, 15. Yüzyıldan itibaren Avrupa’nın birçok kentinde yaptıkları gösterilerle, bugünkü dünya sirklerinin oluşmasına da çok büyük katkılar sağlamışlardır. Modern sirklerde uygulanan birçok gösterinin kökeni Osmanlı şenlikleri ve kadim Anadolu Medeniyetleridir” dedi.

 

GEÇMİŞLE GELECEĞİ BİRBİRİNE SANATLA BAĞLAYAN KÜLTÜREL BİR KÖPRÜ

Sanat yönetmeni ve topluluğun kurucusu Servet Yalçın, “Anadolu’daki halk şenliklerinden ve Osmanlı dönemi şenlik kültürümüzden gösteri sanatlarımıza aktarılan çok önemli seyirlik unsurlar vardır. İp canbazlığı gibi sirk sanatları bu seyirlik unsurların başında gelir. Bu sanatlarımız, canbazhanelerin köy köy, kasaba kasaba tüm Anadolu’yu gezerek yaptıkları gösterileriyle 1970’li yıllara kadar yaşamış ve ilerleyen zamanlarda eğlence anlayışının kökten değişmesi ile tarihe karışmıştır. Kaybolan bu sanatlar üzerine toplanan belge, bilgi, minyatür, gravür ve eski fotoğraflardan yola çıkılarak oluşturulan “Canbazhane Şenliği - Seyirlik Sanatları Gösterisi” modern toplumda geçmişle geleceği birbirine sanatla bağlayan kültürel bir köprü görevi görmektedir” dedi.

 

BAŞKAN MURAT SARAL’A TEŞEKKÜRLER

Otantik gösteriyi ailece, çocukları ile birlikte paylaşmak isteyen tüm sanatseverleri gösterilerine beklediklerini belirten Servet Yalçın, Atlas Sirkinin Of’a gelmesi için desteğini esirgemeyen Of Belediye Başkanı Murat Saral ve tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Gösterilerin 15 Ağustos Perşembe akşamından itibaren Pazar akşamına kadar saat; 20.00’de, 21.00’de ve 22.00’de tekrarlanacağını ileten Yalçın, Ofluların Sirke yoğun ilgi göstereceğini umduklarını belirtti.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21