Of Anadolu Lisesi’nden duygulu 15 Temmuz programı

Of Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen “15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri” programında 15 Temmuz şehitleri anıldı.

 Of Anadolu Lisesi’nden duygulu 15 Temmuz programı

Ülkemizin hain 15 Temmuz darbe kalkışmasının unutulmaması ve gerçek anlamda milletimizin mücadele azmini canlı tutulması için  tüm yurtta çeşitli etkinlikler yapılıyor.

 

Of Anadolu Lisesi de bu anlamda 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitleri Anma  Program düzenledi.  Program yeni yapılan Of Anadolu Lisesinde konferans salonu olmadığı için Şehit Ahmet Türkkan Çok Programlı Lisesinde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla program başladı.^Ardından Okul Müdürü Vehap Kurt programın açılışında bir selamlama konuşması yaptı.

 

Müdür Kurt konuşmasında; “Öncelikli olarak bu programı hazırlayan öğretmenlerim Nuran Koçbıyıkoğlu,Fidan Soyuşen’i ve görevli  tüm öğrencilerimi kutluyorum.15 Temmuz, hafızalardaki nice doğrunun altüst edildiği bir gece. Türk milleti, tarihinin en kalleşçe saldırısına uğradı o gece. O gece umutlarımıza, hayallerimize, özgürlüğümüze pranga vurulmak istendi. O gece elleri silahlı karanlık adamlar, her gün gelip geçtiğimiz caddeleri, köprüleri, sokakları kesmiş haramiler gibiydi. Ancak Yunus Emre’den, Mevlana’dan, Hacı Bektaş’ tan, Koca Sinan’dan beslenen bu toprağın evlatları hesaba katılmamıştı. Tankın altına yatan, mermilere göğüs geren, bombalara aldırmayan, ölümün üzerine yürüyen kahramanlar hesaba katılmamıştı. Yüce yaradanın Yusuf suresinde buyurduğu : ‘’ Allah hainlerin hilesini başarıya ulaştırmaz’’ ayetine inanmamışlardı. Sanki hiç Nene Hatun,u Sütçü İmam’ı, Hasan Tahsin’i okumamışlardı. Sanki Çanakkale Zaferi’ni, İstiklal Harbi’ni ve bu harbin büyük lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü hiç bilmezlerdi.

 

Gecenin karanlığını aydınlatan Allahuekber nidalarına karışan sela sesleri biri bin yarımı tam, ülkemizi hainlerden temizlenmiş vatan ediyordu. Malazgirt ruhunun, Çanakkale ruhunun, Kurtuluş Savaşı ruhunun uyandığı bu gecede halk omuz omuzaydı. Siyasetçilerimiz, sivil toplum kuruluşları, vatan için kalbi atan herkes omuz omuzaydı. Sesimiz, rengimiz, inancımız, umutlarımız birdi.

 

15 temmuz. Karanlığın ardından gün doğdu yine. Hürriyetimiz için esaret altında yaşamaktansa ölmeyi ibadet bilen Fahrettin Yavuz’un, İhsan Yıldız’ın Prof.Dr. İlhan Varank’ın, Astsubay Ömer Halisdemir’in ve ismini sayamadığımız tüm şehitlerimizin aydınlattığı güne selam olsun. Vatan için ölüme koşan tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Okul müdürünün konuşmasından sonra 15 Temmuz konulu slayt ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi sunumu yapıldı. Sunumların ardından “15 Temmuz Demokrasi Kahramanları” konulu oratoryo öğrenciler tarafından sunuldu. İzleyenler tarafından büyük beğeni ve duygusal anları yaşatan oratoryonun ardından Tolgahan Durmuş ve Murat Sezikli adlı öğrenciler şehitlerin ruhu için Kuranı Kerim okudu. Okunan Kuranı Kerimin duasını  Cengizhan Durmuş yaptı.

 

Şehitler için yapılan duanın ardından Of Anadolu Lisesi tarafında Of’taki tüm okulların katıldığı 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Şehitleri konulu resim, şiir, kompozisyon yarışması düzenlendi. İlkokullar arası resim, ortaokullar arası şiir, liseler arası kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrenciler Anadolu Lisesi tarafından ödüllendirildi. Resim yarışması dalında 3. olan Şehit Öğretmen Ali Bulut İlkokulundan Ecrin Sümeyye Aydın,  şiirde dalında 3. olan Cumapazarı Ortaokulundan Muhammet Raşit Zengin, Kompozisyon dalında Of Anadolu Lisesinden İklimaSümer adlıöğrencilere 100’er liralık ödüllerini İlçe garnizon Komutanı Onur Yakan tarafından takdim edildi.

 Resim yarışmasında 2. olan öğrenci Bölümlü M. Akif Ersoy  İlkokulundan  Buşra Kurtuluş’a, ortaokullarda şiirde 2. olan Bölümlü İhsan Yıldız Ortaokulundan Havva Senocak’a , kompozisyon yarışmasında 2. Olan Of Anadolu İmam Hatip Lisesinden Merve Gözüaydın’a200’er liralık ödüllerini Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu takdim etti. Ardından kısa bir selamlama konuşma yaptı.

 

Başkan Sarıalioğlu yaptığı konuşmada;“15 Temmuz hain darbe girişiminde milletimizin verdiği mücadeleyi gördüğümde bu milletin geleceğinden ne kadar umutlu olmuşsam bugün de burada siz değerli öğrencilerimizin böyle duygu dolu ve anlamlı bir programı görünce daha da umutlandım. İnşallah bu millet diz çöktürülemeyecek. Bu millet mazlumların umudu olmaya devam edecek. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Zalimlere fırsat vermesin.”İfadeleriye düşüncelerini ifade etti.

 

Resim yarışmasında 1.olan İhsan Karadeniz  İlkokulundan  Yasemin Sönmez’e, ortaokullarda şiirde 1. olan Ali Yeşilyurt İmam Hatip  Ortaokulundan Pınar Şen’e , kompozisyon yarışmasında 1. olan Solaklı Fen Lisesinden  Bünyamin Çelebi’ye  300’er liralık ödüllerini Of Kaymakamı Eyüp Fırat takdim edildi.

 

Kaymakam Fırat yaptığı kısa teşekkür konuşmasında; “ 15 Temmuzda milletimize şerefsizce saldıranların başarılı olamadığı tarihi bir gündü. Milletimiz bu hainlere fırsat vermedi.  Burada bu duyguları bizlere yaşatan siz değerli öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüzü tebrik ediyorum. Allah milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın. Şehitlerimize rahmet gazilerimize Rabbimden acil şifalar diliyorum.” dedi.

 

Programa Of Kaymakamı Eyüp Fırat, Of Garnizon komutanı Onur Yakan, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu, Of Müftüsü Recep Onat, KTÜ Of Teknoloji Fakültesi Dekan Vekili İrfan Acar, daire amirleri , okul müdürleri, öğretmen, öğrenci velileri ve  öğrenci katıldı. Toplu fotoğraf çekilmesiyle program sona erdi.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21