Ödüllü Kitap Okuma yarışmasına 886 öğrenci katıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen “OKU” yorum adlı ödüllü kitap okuma yarışmasına Of’tan 886 öğrenci katıldı.

Ödüllü Kitap Okuma yarışmasına 886 öğrenci katıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ile Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kitabı sevdirmek, kitap okumayı teşvik etmek amacıyla ortaklaşa düzenlenen “OKU” yorum adlı ödüllü kitap okuma yarışmasına Of’tan 886 öğrenci katıldı.

 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen kitap okuma yarışması Trabzon merkez ve ilçelerinde yapılırken sınavlar ilkokul, ortaokul ve lise kategorilerinde gerçekleştirildi.

 

Of’ta Şehit Necmi Çakır Anadolu Lisesi ve Şehit Öğretmen Ali Bulut İlkokulunda yapılan sınava Of’tan toplam 886 öğrenci katıldı.

 

Şehit Öğretmen Ali Bulut İlkokulundaki sınava ilkokul ve ortaokul öğrencileri katılırken 20 öğretmen gözlemci olarak görev yaptı. Şehit Necmi Çakır Anadolu Lisesindeki sınava ortaokul ve lise öğrencileri katıldı.

 

Saat 10.00’da başlayan sınav ilkokullarda 80 dakika, ortaokullarda 100 dakika, liselerde 120 dakika süre ile sorular cevaplandırılmaya çalışıldı. Sınava Trabzon genelinde toplan 12 bin öğrenci başvurmuştu.

 

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, sınav heyecanı yaşayan öğrencilerin heyecanına ortak oldu. Müdür Aktaş Of’ta sınava giren öğrencileri ziyaret ederek başarılar diledi.

 

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hızır Aktaş sınavla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bilgi güçtür” Ekonomide, ilimde, sanatta, sporda, sosyal yaşamın her dalında, politikada ve ülke yönetiminde güçlü ve ileri ülkelerde, okuma oranlarının çok yüksek olduğunu görürüz. Bu veri bizlere, okumanın ne denli önemli olduğunu açıkça izah etmektedir. Teknolojinin böylesine baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde dünyayı donuk gözlerle izleyen, okumayan, düşünmeyen ülkeler, resmen değilse de fiilen güçlü devletlerin boyunduruğu altındadır. Okumak; yeni ufuklar seyretmek, keşfetmek ve güçlü olmaktır. Bu sebeple daha çok okumalı, düşünmeli ve üretmeliyiz. İfadelerini kullandı.

 

Müdür Aktaş konuşmasının devamında;” Tarih boyunca savaş meydanlarından geçerek zafere, gazi veya şehit olmaya koşturan cihangirler, büyük başarılarının birçoğunu okuyup istifade ettikleri kitaplara, kurdukları ve yaşattıkları kütüphanelere borçludur. Sultan Alparslan, Malazgirt Ovası'nda askerlerine yaptığı o tesiri yüksek hitabı, Fatih Sultan Mehmet, İstanbul'un fethinden önce mucidi olduğu topları ve sonrasındaki cihanşümul dünya ufkunu şekillendirirken okuduğu kitaplardan büyük feyz ve ilham almıştır. Aynı şekilde İbn-i Sina, Ali Kuşçu; yakın tarihimizde Aziz Sancar, Fuat Sezgin gibi dünyaya yön veren bilim insanlarımız da ilmi temellerini kütüphanelerde atmıştır. Biraz tetkik ettiğinizde bu şahsiyetlerin, çalışma hayatlarının büyük bir bölümünü kitap raflarında araştırarak, kütüphane masalarında okuyup, tefekkür ederek geçirdiğine şahitlik edersiniz.” Dedi

 

Müdür Hızır Aktaş konuşmasının son bölümünde, ”Denilebilir ki iç dünyamızı aile dışında en çok etkileyen unsur okuduğumuz kitaplardır. Bu itibarla bizler ecdadımızı daha iyi tanımak, anlamak ve 2023-2071 hedefleri doğrultusunda emin adımlarla yürüyen necip milletimizin evlatlarını, maziden alacağımız bu yüksek özgüvenle donatarak güçlü kılmak için onları kitaplarla dolayısıyla kütüphanelerle dost kılmalıyız. Aksi takdirde yetişen zekâları kitaplarla beslemeyen milletler, yıkılmaya hatta yok olmaya mahkûmdurlar. Zira her devirde dünyayı yöneten, mürekkep ve kâğıttır." Sözleriyle projenin önemini belirtti.

 

Şehit Necmi Çakır Anadolu Lisesindeki sınava giren öğrencileri ziyaretinde Müdür Aktaş’a Of İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Süleyman Bedir ve Okul Müdürü Vehap Kurt eşlik etti.

Yarışmada birinciler Dizüstü bilgisayar, ikinciler tablet, üçüncüler bisiklet ödüllendirilecek. Yarışmanın mansiyon ödülü Trabzon Kültür Gezisi olarak belirlendi

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21