Müftü Genç; İftarda ve sahurda Somali’yi unutmayın

Of Müftüsü Mehmet Genç yaptığı açıklamada “İftarlarımıza Afrika’daki kardeşlerimizi de ortak edelim” dedi.

Müftü Genç; İftarda ve sahurda Somali’yi unutmayın
banner71
Of Müftüsü Mehmet Genç, Afrika ülkelerinde yaşanan kuraklık sebebiyle açlıktan hayatını kaybedenlerin var olduğu bir Ramazan ayının idrak edildiğini, rahmet ve bereket ayında herkesin iftarlarda açlıktan ölümle karşı karşıya olan insanları da düşünmesi ve onları iftar sofralarına ortak etmesi gerektiğini vurguladı.
 
21. Asırda “komşusu açken tok yatan bizden değildir” mesajına ne kadar dikkat edildiğinin sorgulandığı bir zaman dilimi yaşanıldığını belirten Müftü Genç, ”kendi ülkemizde eş, dost yakınlara iftar sofraları düzenlenmekteyiz. İftar sofralarımıza fakir, yoksul, yetim, öksüz, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız da ortak etmeliyiz. Uzak komşu olarak ta Somali’deki kuraklık yüzünden yaşanan dramı hepimiz biliyoruz. Onların açlık ve sefalet durumundan hepimiz imtihan oluyoruz. Oralara yardım elimizi uzatmalıyız. İftar sofralarımızdaki lokmalardan mutlaka onlara da ayırmalıyız. Müslüman’ın derdini paylaşmak bunu gerektirir. Paylaşmayı her alanda hissetmemiz gerekir.”dedi.
 
Geçtiğimiz Cuma günü Of genelindeki camilerde açılan bağış sergilerinden Somali için 63.500 TL toplandığını belirten Müftü Genç,”Bu yıl özel durum var açlık var açlıktan ölen insanlar var. Bunun için bu özel durum karşısında bizler duyarsız kalmadığımızı gösterelim. İftarlarımızı Somalili kardeşlerimizi de dahil edelim. Zekat ve fitrelerimizi hiç tereddüt etmeden Somali ve diğer ihtiyaç sahibi Afrika ülkelerindeki yaşayan kardeşlerimiz için açılan hesap numaralarına yatırabiliriz.”diyerek, manevi duyguların zirve yaptığı bu kutlu ayda açılan fırsat kapılarını iyi değerlendirmemiz gerektiği mesajını verdi.  

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21