Müdür Özdoğan’dan vergi borcu olanlara çağrı

Of Vergi Dairesi Müdürü Zeki Özdoğan, 7143 sayılı kanun kapsamında vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağını belirterek vergi borcu olan vatandaşlara büyük ödeme kolaylığı sunan yapılandırmanın 31 Temmuz’da sona ereceğini ifade etti.

Müdür Özdoğan’dan vergi borcu olanlara çağrı

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7143 sayılı Kanun 18/05/2018 tarihli ve 30425 sayılı Resmi Gazetelerde yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

Kanun kapsamında vergi, ssk ve diğer borçlara yeniden yapılandırma imkanı ile peşin ödemede büyük indirim veya 36 ay vade sunuluyor.

 

Söz konusu Kanun ile;

31.03.2018 tarihi itibariyle gecikmiş vergi borçlarında Yurt İçi ÜFE oranında güncelleme, Motorlu Taşıtlar Vergisinde büyük oranda ödeme kolaylığı, trafik para cezaları ve diğer idari para cezalarında önemli indirim, İşletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçlar için yapılandırma, Eczanelerde cezasız faizsiz stok düzeltme, beyan edilmemiş gelirler ve kazançlar için pişmanlıkla cezasız ve faizsiz beyan, yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasının sağlanacağını ifade eden Müdür Özdoğan, peşin ödemelerde ise yüzde 90’a varan indirim yapılacağını belirtti.

 

Peşin Ödemelerde %90 indirim

Vatandaşlara tüm bunların yanında peşin ödemelerde Yurt İçi ÜFE oranında hesaplanan tutardan ayrıca % 90 indirim, vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının % 50’sinin silinmesi, vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılmasında % 80’e varan indirim, vadesi 31.12.2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi, matrah ve vergi artırımında vergi incelemesinden muafiyet gibi kolaylıklar da sağlanıyor.

 

Taksit imkanı da sağlanacak

Vergi borcu olanların borçlarını 2 ayda bir ödeme olacak şekilde 18 taksitte ve 36 ay sürede ödeme kolaylığı da sağlanacak. Yapılandırılan borçları vatandaşlar anlaşmalı bankaların banka kartı ve kredi kartı ile ödeyebilecekler.


Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21