Kurra hafızlar, Aşıkkutlu Hocaefendi’yi Kur’an Ziyafeti ile andılar

Evrensel Hafızlar Derneği tarafından Of’ta düzenlenen Kur’an Ziyafetine katılan Kurra Hafızlar’ın okuduğu Aşr-ı Şerifler, camiyi dolduran cemaati mest etti.

Kurra hafızlar, Aşıkkutlu Hocaefendi’yi Kur’an Ziyafeti ile andılar

Evrensel Hafızlar Derneği Trabzon Şubesi ve Of ilçe Temsilciliği tarafından “Dünya Hafızlar Günü” etkinlikleri çerçevesinde Reisül Kurra Hafız Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Hocaefendiyi anmak için Kur’an Ziyafeti düzenlendi.

 

Of Çarşıbaşı Büyük Camii’nde düzenlenen programa Of Müftüsü Recep Onat, KTÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hafız Emin Aşıkkutlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitimi Dairesi Eski Başkanı Şükrü Öztürk, EHAD Trabzon Şube Başkanı Mehmet Satan, EHAD Of İlçe Temsilcisi Dr. Mehmet Cevahir, Kurra Hafızlar İbrahim Tanrıkulu, İhsan Atasoy, İshak Danış, Osman Osmanoğlu, Hasan Lütfi Ramazanoğlu, Hasan Kömürcü, Mehmet Çelik, Recep Kahvecioğlu, Av. Cemil Aşıkkutlu, Fazıl Aşıkkutlu, Din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Of Müftüsü Recep Onat’ın açılış konuşması ile başlayan program, KTÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Eğitimi Dairesi Eski Başkanı Emekli Şükrü Öztürk, EHAD Trabzon Şube Başkanı Mehmet Satan ve EHAD Of İlçe Temsilcisi Dr. Mehmet Cevahir birer konuşma yaptılar.

 

Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Hocaefendinin Kimliği, İlmi ve Ahlaki Kişiliği hakkında bilgiler veren ve aynı zamanda torunu olan KTÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu, “O, sadece bir hoca, bir öğretici değildi. O, aynı zamanda bölgemizde bir danışman olarak insanların ilk önce ona müracaat ettiği kişi idi. Hasta olanın nabzına, Tansiyonuna bakar, gerekli bitkisel ilaçları verirdi. Daha ağır olan hastaları ise doktora yönlendirirdi” dedi.

 

Aşıkkutlu Hocaefendi’nin misafirlerine ikram etmeyi çok sevdiğini belirten Dekan Aşıkkutlu; “O’nun döneminde bu kadar bolluk yoktu. Gelen misafirleri ve eğitim gören öğrencileri için evinin avlusunda bir ekmek fırını yaptırdı. Her zaman taze ekmeği olurdu. Kimseyi ikram etmeden göndermezdi. Hayvanlarına özel yiyecek götürür onları dahi incitmezdi. Bir kedisi vardı ona kış olunca yatacak sıcak yer yapardı. Yetiştirdiği hafızlarla ilmi yönünü bildiğimiz Hocaefendinin insani ve ahlak yönlerini de örnek olarak almak gerekir” diye konuştu.

 

Kurra hafızların Kur’an-ı Kerim tilaveti ile Kur’an Ziyafeti’ne dönüştürdüğü program, kılınan ikindi namazı ve ardından yapılan dua ile sona erdi.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 9 yıl Önce

AŞIKKUTLU HOCA EFENDİYE ALLAHTAN RAHMET DİLER,OKUYAN VE KATILIMCILARDAN DA ALLAH RAZI OLSUN.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21