Kireçli Dursun Dumangöz İlk ve Ortaokulu

Kireçli’nin yanı sıra Korkut, Ağaçseven, Başköy, Keler, Ovacık, Kireçli ve Sarıkaya mahallelerine eğitim hizmeti veren Kireçli Dursun Dumangöz İlk ve Ortaokulu, Of’a uzak olmasına rağmen başarılı eğitim kadrosu ile öğrencilerini kaliteli bir şekilde geleceğe hazırlıyor.

Kireçli Dursun Dumangöz  İlk ve Ortaokulu
Başarılı eğitim kadrosu ve Hayırsever Dumangöz ailesinin eğitime hediyesi

Of Havadis Gazetesinin 2017-2018 Eğitim Öğretim sezonuna özel olarak uygulamaya koyduğu “Okullarımızı Tanıyalım” projesi kapsamında bu hafta sizlere Kireçli Dursun Dumangöz İlk ve Ortaokulu’nu tanıtıyoruz.

 

Kireçli Dursun Dumangöz İlk ve Ortaokulu, Kireçli Mahallesi’nin yanı sıra Korkut, Ağaçseven, Başköy, Keler, Ovacık, Kireçli ve Sarıkaya mahallelerine de eğitim hizmeti veriyor.

 

Of’a uzak olmasına rağmen başarılı eğitim kadrosu, hayırsever Dumangöz ailesinin yaptırdığı okul sayesinde mükemmel fiziki ortamı, mahalle halkı ve öğrencilerin gayretleri ile Of’un eğitiminde söz sahibi okullardan bir tanesidir Kireçli Dursun Dumangöz İlk ve Ortaokulu.

 

Okulun Tarihçesi

Kireçli İlkokulu 1952 yılında beş yıllık okul olarak eğitim-öğretime başladı. 1996 yılına kadar devam eden okul 1997 yılında 8 yıllık zorunlu eğitimin çıkarılmasıyla Kireçli İlköğretim okulu olarak eğitim hayatına devam etti. Daha sonra mevcut binanın fiziki yetersizlikleri nedeniyle hayırsever iş adamı Dursun Dumangöz tarafından Kireçli Mahallesine Kireçli Dursun Dumangöz İlköğretim Okulu yaptırılmış ve 2008-2009 eğitim öğretim yılında hizmete açılmıştır. 2012-2013 yılından itibaren 4+4+4 diye adlandırılan ve 12 yıllık zorunlu eğitime geçilmesiyle ilkokul ve ortaokul aynı binada hizmet vermektedir. Kireçli Dursun Dumangöz İlk/Ortaokulu’na; Korkut, Ağaçseven, Başköy, Keler, Ovacık, Kireçli, Sarıkaya Mahallelerinden taşımalı olarak öğrenci gelmektedir.

 

Okulun Başarıları

Köklü bir tarihe sahip olan Kireçli Dursun Dumangöz İlk/Ortaokulu’nun geçmişten bugüne çeşitli alanlarda önemli başarıları bulunmaktadır. Her yıl Fen liselerine, Anadolu Lisesine, Sosyal Bilimler Lisesi’ne, Sağlık Meslek Liselerine birden fazla öğrenci gönderilmektedir. Yakın geçmişe baktığımızda ise, liseye giriş sınavlarında (eski SBS, TEOG) ilçe genelinde ilk 5’e her yıl öğrenci sokulmuş, son olarak geçen yıl ise Matematik ve Fen bilimleri alanında önemli dereceler elde edilmiştir. Özellikle 2009-2010 yıllarından sonra ilçenin yanında ilde de öğrenciler önemli başarılar elde edilmiştir. Son yıllarda favori sporlardan olan Badminton branşında öğrencilerini bölge elemelerine kadar yükseltmiştir. Bunların yanında Voleybol ve Masa Tenisinde de ilçede önemli dereceler elde edilmiştir. İlçede düzenlenen şiir yarışmalarında son üç yıl birinci olmayı başarmıştır. İstiklal Marşımızı okumaya ayrıca önem gösterilen okulda, ilk önce okulun kendi içinde yarışmalar düzenlenip okul birincisi seçiliyor. Okulda başarılı olanlar okul idaresi tarafından ödüllendirilip ardından da ilçede yarışmaya gönderiliyor. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı’na başvurularak mayıs ayında Bilim Fuarı düzenlenecek. Her Okulun Bir Projesi olsun ( HOPO’ya) 2 eserle katılmış.  

 

Değerler Eğitimine ayrı bir önem veriliyor

Değerler Eğitimini çok önemseyen okul yönetimi okulun çeşitli bölümlerinde sevgi, saygı, hoşgörü gibi değerleri çocuklara aşılamak üzere etkinlikler düzenliyor. Değerler Sokağı yapılarak değerlerin her zaman gündemde kalması sağlanıyor. Öğrencilerin başarılarını artırmak için hafta sonu kurslar düzenleniyor.  Temizlik ve hijyene üzerine önemli hassasiyet gösteriliyor. Bu yolda tüm eksiklikleri giderilerek okul Beyaz Bayrak almaya hak kazanmış. Okulda “Kültürler Buluşuyor” adı altında Urfa Viranşehirli öğrencileri ile Kireçli Dursun Dumangöz Okulu öğrencileri arasında posta yoluyla hediyeleşme ve bölgeleri tanıtan afiş ve kartpostallar gönderilerek bölgeler arası tanışma ve kaynaşma sağlanmayı amaçlanıyor. Veli ve yöneticilerle çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma için okul bahçesinde “Veliler Kitap Okuyor” okuma kampanyası düzenlenecek.

 

Okul Bölümleri

16 öğretmen ve 2 yardımcı personelin bulunduğu okulda 103 ortaokul, 60 ilkokul olmak üzere 163 öğrenci bulunmaktadır. Çeşitli mahallelerden okula gelen öğrenciler 12 servisle okula taşınmaktadır. Taşınan öğrencilere ise devlet tarafından öğlen yemekleri verilmektedir. Okulda 12 derslik, bir anasınıfı, 3 idare odası, 2 öğretmenler odası, arşiv, mescit, oyun odası, konferans salonu, kütüphane, Zem Sınıfı, Spor Odası ve Satranç Salonu bulunmaktadır. Geniş bahçesi bulunan okulda ise Futbol, Basketbol, Bocce branşları için oyun alanları bulunmaktadır.

 

Hedefimiz  okulu cazibe merkezi okul yapmak

Okul Müdürü Ahmet Altunkal ; “2008 yılından beri sosyal, sportif ve  bilimsel anlamda önemli başarılarımız oldu. Açık söylemek gerekirse tam olarak başaramadığımız şey değerler eğitimini tam olarak veremediğimizdir. Saç ayağın üç ayağını yürütmek eğitimde önemlidir. Tüm amacımız ve çabamız davranışları güzelleştirmektir. Sevgiyi, saygıyı, yalan söylememeyi, vatana ve millete bağlı olmayı, milli ve manevi değerleri içselleştirmeyi olmazsa olmazımız görüyoruz. Okulumuza Muş, Erzurum, Samsun, Tokat doğumlu Kur’an Kursu öğrencileri de gelmektedir. Bu öğrenciler sayesinde  kültürel zenginliğimizi arttırıyoruz. Bu öğrenciler de bu sayede hem dini, hem de akademik eğitimlerini alabiliyorlar. Şunu da söylemeliyim ki 15 Temmuz bize okumakla vatan millet sevgisi kazanılmadığını göstermiştir. 15 Temmuz’da darbe yapanların çoğu akademik başarısı olan insanlardı. Önemli olan çocuklara vatan millet sevgisini aşılamaktır. Bizler bunun bilincinde olarak çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Bunların yanında değerler eğitimi adı altında öğrencilerimizle çeşitli geziler düzenliyoruz. Çocuklarda aidiyet duygusu oluşması için sınıflarda kendi emekleriyle yapabildikleri malzemeleri kullanıyoruz ve onların da sınıflarını sahiplenmelerini kolaylaştırıyoruz.  Benim bir amacım da  okulumuzu Of’un  cazibe merkezi okulu haline getirmektir. Nasıl Trabzon merkezdeki öğrenci eğitim için Çaykara’ya gönderiyorlarsa buranın da en az o kadar başarılı ve başarısını duyuran bir okul olması için elimizden geleni yapacağız. Bunların yanında okulumuza büyük destek veren ve adını da verdiğimiz Rahmetli Dursun Dumangöz’e, her yıl temizlik malzemelerini karşılayan Sabri Demircioğlu’na, Kırtasiye malzemeleri veren Metin Satıroğlu’na,  giyim ve kıyafet bağışında bulunan Ahmet Yıldırım’a,  çeşitli yardımlarından ötürü  Mehmet Öztürk, Enver Hacıosmanoğlu, İlker Kibaroğlu,’na ve okul yerini veren Saime Karaman’a  her zaman yanımızda olan Mutarımız Muammer hacıfazlıoğlu’na çok  teşekkür ederim” diye konuştu.

 

Müdür Ahmet Altunkal

01.06.1979 yılında Of’ta doğdu. İlkokulu Keler İlköğretim Okulunda, ortaokul ve liseyi Ankara Kalaba Lisesi’nde tamamladı. 2001 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Fizik öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Meslek hayatına 2002 yılında Araklı Taşgeçit Haşıllı İlköğretim Okulunda sınıf öğretmeni olarak başladı. 2004 yılında Of Keler İlköğretim Okulu’na özür grubundan sınıf öğretmeni olarak atandı. Ağustos 2005 yılında aynı okulda Müdür Vekilliği görevine başladı. Eylül 2008’e kadar bu görevine devam etikten sonra Kireçli Dursun Dumangöz İlköğretim Okulu’na Müdür Yardımcısı olarak atandı. Aralık 2014 tarihinde Kireçli Dursun Dumangöz İlkokulu’na müdür olarak atandı ve halen devam etmektedir. Evli olan Altunkal 3 çocuk babasıdır.

 

Öğretmen Kadrosu

Ahmet Altunkal (Okul Müdürü), Selim Yılmaz (Müdür Yardımcısı), Nusret Başarır (Müdür Yardımcısı), Neslihan Mutlu (Okul Öncesi Öğretmeni), Yavuz Gervan (Sınıf Öğretmeni), Ahmet Fındık (Sınıf Öğretmeni), Adil Erkan (Sınıf Öğretmeni), Muhammet Han Topsakal (Sınıf Öğretmeni), Hakan Ocak (Fen Bilimleri Öğretmeni), İsmail Soyyiğit (Beden Eğitimi Öğretmeni), Caner Üder (Sosyal Bilgiler Öğretmeni), Zeynep Nur Kıyak (İngilizce Öğretmeni), Reyhan Vahapoğlu (Matematik Öğretmeni), Ömer Mutlu (Türkçe Öğretmeni), Oğuzhan Aydın (Din Kültürü), Ayşe Yoloğlu (Bilişim Teknolojileri Öğretmeni), Adem Turna (Kaloriferci), Nadezda Fazlıoğlu (Hizmetli).

 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21