Kazret'in sıra dışı muhtarından köyüne halı saha

Kazret (Ağçbaşı) Köyünün sıra dışı muhtarı Muhammet Gündoğdu, köyüne kazandırdığı sıra dışı eserler ve halı saha ile köylülerinin takdirini kazanıyor.

Kazret'in sıra dışı muhtarından köyüne halı saha
banner71
Of’un ilk halısahalı köyü olma özelliğine sahip olan Ağaçbaşı (Kazret), 140 haneli bir köy. 2011 yılı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçlarına göre toplam 164 nüfusa sahip olan köyün Of’a uzaklığı 6 km. Köyde 2 adet cami, 1 tane Kız Kur’an Kursu bulunuyor. Taşımalı eğitim kapsamındaki köyde öğrenciler taşımalı sistemle Serince Köyü İlköğretim Okuluna taşınıyor.
 
29 Mart 2009 tarihinde yapılan Yerel Seçimlerde Kazretliler Köylerine Muhtar olarak Muhammet Gündoğdu’yu seçtiler. Yaklaşık 3 yıl içerisinde köyüne altın çağını yaşatan Muhtar Gündoğdu, köylülerinin bu seçimini boşa çıkarmayarak köyüne çok sayıda yatırım kazandırdı.
 
Çalmadık kurum kapısı bırakmayan Muhtar Gündoğdu, gittiği hiçbir kurumdan eli boş dönmedi. Kurum amirlerinin adeta başına bela olan Muhtar Gündoğdu, işadamı ve siyasetçilerin de desteği ile köyünü baştan aşağı yeniledi.
 
Camiler yenilendi
Muhtar Gündoğdu görevine başlar başlamaz ilk işi olarak Camilere el attı. Yeni Mahalle Camii’nin iç ve dış onarımı yapıldı. Çatı ve minare yapıldı. Şadırvanları yenilenen camiye güzel bir cemaat oturma odası kazandırıldı. Din görevlisinin lojmanı yenilendi.
 
Merkez Camiine de büyük çapta katkı sağlandı. Mevcut minare boyatıldı. Camii içi komple çini yapıldı. Tavan boyaları yenilendi. Avize, Halı, Cam ve çerçeveler değiştirildi. Din Görevlisi için Lojman ve bayanlar için namaz kılma yeri yapıldı. Cami avlusu duvar ve çevre düzenlemesi yapıldı.
 
Köye Gasilhane
Muhtar Gündodu, köyüne bir de gasılhane kazandırdı. Köyde hayatını kaybedenlerin naaşları Merkez Cami’nin yanına yapılan gasılhanede yıkanıyor.    
 
Çöpler Of Belediyesi tarafından toplanıyor
Köyüne çok sayıda çöp konteynırı yerleştiren Muhtar Gündoğdu, çevre kirliliğinin de önüne geçti. Köyde ırmaklar artık pırıl pırıl oldu. Vatandaşların Çöp kutularına attığı çöpler Of Belediyesi tarafından düzenli olarak toplanıyor.
 
Doktor Odası bile var
Sağlık Ocağı bulunmayan köyüne Aile Doktoru için Merkez Cami’nin alt katında mini bir sağlık ocağı yaptı. Köye gelen Aile Hekimi, Doktor Odasında hastalarıyla birebir ilgilenip, muayenelerini rahatlıkla yapabiliyor.
 
Köyde halı saha olur mu?
Muhtar Gündoğdu’nun köyün kazandırdığı en büyük eser ise Halı Saha. Eğitimin taşımalı sisteme geçmesinin ardından kullanılmayan okul, ekonomik ömrünü tamamlaması nedeniyle harabeye dönmüştü. Okulun bulunduğu arsanın tapusu Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınarak, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne devredildi. İşin bu zor kısmını halleden Muhtar Gündoğdu, Milletvekili Kemalettin Göktaş’ın kapısını aşındırdı. Göktaş’ın önemli katkılarıyla okulun arsası üzerine halı saha yapıldı. Muhtar Gündoğdu, sahanın yanına çocuk oyun parkı yapmayı da ihmal etmedi. Köyün Gençlerinin yanı sıra çevre köylerin gençleri de Kazret’i sık sık ziyaret etmeye başladılar.
 
Göktaş’a vefa
Muhtar Gündoğdu, Halı Sahanın yapımında kendisine çok büyük destekleri olan Kemalettin Göktaş’a vefayı da unutmadı ve halı sahaya Göktaş’ın adını verdi.
 
Değirmen, yol ve su…
Muhtar Gündoğdu, sıra dışı hizmetlerinin yanı sıra köyün ana sorunlarını çözmeyi de ihmal etmedi. Balaban grup yolu ve Yemişalan Köyü’nden ulaşım sağlanan Ağaçbaşı’na Taş Ocağı’nın (Kurdariye) içinden yeni bir bağlantı yolu yapıldı.
 
Köye modern bir değirmen kazandıran Muhtar Gündoğdu, 12 noktaya perde ve taş duvarlar yaptırdı. 5 adet menfez yapıldı. Yol genişlemeleri yapıldı.
 
16 km su borusu döşenerek Cos’tan gelen su hattı yenilendi. 2500 metre yol betonlaması yapıldı. 500 metre asfalt yol yapıldı.
 
Muhtar Gündoğdu öteki tarafı da unutmayarak, 2000 m2 bir alanı köy mezarlığı yaptı.
 
Muhtar Gündoğdu, üç yıla sığdırdığı icraatların gerçekleşmesinde emeği geçen başta Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a, Eski Milletvekili Kemalettin Göktaş’a, Of Kaymakamı Tuncay Sonel’e, Of Belediye Başkanı Murat Saral’a ve köyün hayırsever işadamlarına teşekkürlerini sunuyor.
 
Hizmet Listesi oldukça kabarık
Köye çok sayıda eser kazandırdıklarını belirten Muhtar Gündoğdu, “Köyümüze halı saha kazandırdık. Köydeki 2 camimizin iç ve dışını yeniledik. Bir tanesine yeni minare yaptık.. Köyümüze bir adet gasılhane yaptık, çok sayıda çöp konteynırı yerleştirdik. Çevre kirliliğinin önüne geçtik. Aile Doktorumuz için Merkez Cami’nin alt katında mini bir sağlık ocağı yaptık. Aile Hekimi, Doktor Odasında hastalarıyla birebir ilgilenip, muayenelerini rahatlıkla yapabiliyor. Taş Ocağı mevkiinden köyümüze ulaşım sağlanan yeni bir bağlantı yolu yaptık. Köyümüze modern bir değirmen kazandırdık. 12 noktaya perde ve taş duvar yaptık. 5 adet de menfez yaptık. 16 km su borusu döşeyerek Cos’tan gelen su hattını yeniledik. 2500 metre yol betonlaması, 500 metre de asfalt yol yaptık. Köyümüze 2000 m2’lik köy mezarlığı kazandırdık” diye konuştu.
 
Teşekkürler…
Muhtar Gündoğdu, “hizmetlerimizde emeği geçen başta Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a, Eski Milletvekili Kemalettin Göktaş’a, Of Kaymakamı Tuncay Sonel’e, Of Belediye Başkanı Murat Saral’a ve köyün hayırsever işadamlarına teşekkür ediyorum. İşadamlarımızın köye katkılarına devam etmelerini istiyorum” ifadelerini kullandı.
 
Muhtar Muhammet Gündoğdu kimdir?
1951 doğumlu olan Muhtar Gündoğdu, İlk ve orta eğitimini Of’ta tamamladı. Elektrik tesisatçılığı olarak çalışırken 1979 yılında Of Belediyesinde şoför olarak çalışmaya başladı. 23 yıllık hizmetinin ardından 2002 yılında emekli oldu. 2009 yılı Mart ayında yapılan Yerel Seçimlerde köyüne muhtar seçildi. Muhtar Gündoğdu evli ve 3 çocuk babasıdır.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
seyfi osmanoğlu
seyfi osmanoğlu - 9 yıl Önce

muhtarımız 60 yıldır çalışmayan bir adım ileri gitmeyen köyü aldı yürüttü

SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21