Kaymakam Arslan, Ermeni Gelini evladına kavuşturdu

Dokuz yıl önce Türkiye’ye gelerek Kelerli Muhammet Ali Şimşek’le dünya evine giren Ermeni Gelin Ayşe Şimşek, Of Kaymakamı Eren Arslan’ın girişimleri sonucu Ermenistan’daki 19 yaşındaki kızına kavuştu.

Kaymakam Arslan, Ermeni Gelini evladına kavuşturdu

Kelerli Muhammet Ali Şimşek ile Ermeni asıllı Hıristiyan gelin Hermina Dalmazyan’ın aşkı, Dalmazyan’ın yaklaşık 9 yıl önce Türkiye’yi ziyaret etmek için ülkesinden Trabzon’a gelmesiyle başladı.

 

Ziyarette tanıştığı Şimşek’in evlilik teklifini kabul edip birlikte yaşamaya başlayan ve ekonomik sıkıntılar yüzünden ülkesine dönüp resmi nikah için gerekli evrakları tamamlayamayan Dalmazyan ile Şimşek, Of Kaymakamlığı’nın girişimleriyle resmi nikah kıyarak, adeta sınır tanımayan aşklarını mutlu sonla taçlandırmışlardı.

 

Eşini selde kaybetmişti

Kelerli Muhammet Ali Şimşek’in 4 çocuğunun annesi olan ilk eşi, 2004 yılında Keler’de meydana gelen selde enkaz altında kalıp hayatını kaybetmişti.

 

Ölen eşinden Ankara’da Kur’an Kursu’nda okuyan Nurdoğan, Ortaokul öğrencisi Sümeyra ve Edanur ile Ahmet Şimşek isimli 4 çocuğu olan baba Şimşek, bu süreçte, Ermeni asıllı Hermina Dalmazyan ile tanıştı. Kısa süre sonra aşık olduğu Dalmazyan’a evlenme teklifinde bulundu. Ancak Dalmazyan Hıristiyan ve Ermeni, Şimşek ise Müslüman ve Türk idi.

 

Olası tepkilere aldırmayan taraflardan Dalmazyan’ın teklifini kabul etmesiyle birlikte yaşamaya başlayan çift, Şimşek’in yatalak hasta olan annesi ve 4 çocuğuyla oturduğu köydeki evine yerleşti.

 

Ekonomik sıkıntılar yüzünden Ermenistan’a gidemedi

Ekonomik sıkıntılar yüzünden ülkesine dönemeyen Dalmazyan, bürokratik işlemler yüzünden Türk vatandaşlığına geçebilmesi için ülkesinden gerekli evrakları da alamayınca Şimşek ile resmi nikah kıyamadı. Dalmazyan, yaşadığı sıkıntılara rağmen, Türk komşularının desteği sayesinde Şimşek ve ailesini terk edip ülkesine dönmedi. Bir süre sonra annesi öldüğü için üzüntülü olan Şimşek ile Dalmazyan çiftinin ailesine Fatma ve Muhammet Şimşek adlı iki çocuk daha katıldı.

 

Gelişen süreçte Of Kaymakamlığı’nın girişimleri sonucu Şimşek ile Dalmazyan çiftinin resmi nikah kıyabilmesi için gerekli işlemleri başlatıldı. Türkiye-Ermenistan arasındaki sürecin ardından gerekli evrakları tamamlayan görevliler, Müslüman olup ”Ayşe” adını alarak Türk vatandaşlığına geçen gelin Dalmazyan ile damat Şimşek’in resmi nikah kıyıp evlenmesini sağladı.

 

Kaymakam Arslan’dan kızıyla buluşturmasını istedi

Of’un Keler köyünde mutlu bir hayat süren Ayşe Şimşek’in bir parçası her zaman Ermenistan’da kalmıştı. Ermenistan’da evlendiği eşinden olan ve 2005 yılından beri görmediği kızı Satanig Dolmazyan’a kavuşma hayali Of Kaymakamlığı’nın girişimleri sonucu son buldu.

 

Of’un en gönüllü annesi seçildiği için kendisini Keler Köyünde ziyaret ederek teşekkür eden  Of Kaymakamı Eren Arslan’a kızını görmesi için yardımcı olması isteğinde bulunan Ayşe Şimşek’in bu isteği Kaymakam Arslan tarafından bayram öncesinde yerine getirildi.

 

19 yaşındaki kızını 9 yıl önce Ermenistan’da bırakarak Türkiye’ye geldiğini söyleyen Ayşe Şimşek, “Allah’ıma şükürler olsun ki bu günleri de gördüm. Dokuz yıldır görmediğim kızıma Kaymakam bey sayesinde kavuştum. Allah ne muradı varsa versin. Rusya’da bulunan iki torunuma da inşallah en kısa zamanda kavuşacağım ve ailemi bir arada görme fırsatı bulacağım” dedi.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21