İsim ve Soyadı düzeltmek için iki yıllık süreç başladı

İsim ve soy isimlerde imla hatası, yazım yanlışı, bitişik yazılmış olup ayrı yazılması gereken, iğrenç ve gülünç olan gibi isim ve soy isim sahipleri değişiklik için İlçe İdare Kuruluna başvurabilecek.

İsim ve Soyadı düzeltmek için iki yıllık süreç başladı
banner71

Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair 7039 sayılı kanun 03.11.2017 tarihli ve 30229 sayılı resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

İçişleri Bakanlığının 11.12.2017 tarih ve 2017/3 (NVİ) 2017/12 (SGB) sayılı genelgesi ile kanunun 8.maddesinde “Kişinin iki yıl içerisinde yerleşim yerinin bulunduğu nüfus müdürlüğüne yazılı olarak başvurması kaydıyla; 21.06.1934 tarihli ve 2525 sayılı soyadı kanununun 3.maddesine aykırı soyadları ile yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmamasından kaynaklanan anlam değişiklikleri bulunan ad ve soyadları mahkeme kararı aranmaksızın il ve ilçe idare kurulunun vereceği kararla bir defaya mahsus olmak üzere değiştirilebilir. İl ve İlçe İdare Kurullarının vereceği karar kesindir. Soyadı değiştirilen erkek ise kendisi ile birlikte varsa karısının ve müracaat tarihinde ergin olmayan çocuklarının da soyadları düzeltilir. Soyadı değiştirilen kadın ise kendisi ile birlikte ergin olmayan evlilik dışı çocukları varsa onların da soyadları düzeltilir” denilmektedir.

 

Kanun ve ilgili genelgelerle yetkilendirilen Of İlçe İdare Kurulu, Kaymakam Eyüp Fırat başkanlığında Yazı İşleri Müdürü Selim Sarı, Nüfus Müdürü Emin Ulu, İlçe Sağlık Grup Başkanı Barış Çağlar, Askerlik Şubesi Başkanı Mustafa Özbek, Malmüdürü Azizi Çakır ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Sedat Saral’ın katılımıyla toplandı.

 

İlgili genelgedeki 20 madde ve alt maddeleri tek tek okunarak üzerinde mütalaa edildiği toplantının ardından açıklama yapan Kaymakam Fırat; “Vatandaşlarımız taleplerini dilekçe ile birlikte Of Nüfus Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir. Belirli aralıklarla toplanacak İdare Kurulumuzda dilekçeler değerlendirilecek ve ilgili genelge doğrultusunda alınacak kararımız resmiyet kazanacaktır. Başvuru için süre 2 yıldır. Bu süreye ilgili vatandaşlarımızın dikkat etmeleri gerekmektedir. İsim ve soy isimlerde imla hatası, yazım yanlışı, bitişik yazılmış olup ayrı yazılması gereken, iğrenç ve gülünç olan gibi isim ve soy isimler tüm il ve ilçelerde olduğu gibi Kaymakamlığımız İlçe İdare Kurulunca ücretsiz olarak düzeltilecektir. Tüm halkımız için güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21