İmam Hatipli öğrencilere “Edep ve Haya” konferansı

Of İmam Hatip Ortaokulu tarafından düzenlenen “Edep ve Haya” konferansında Of Vaizi Hüseyin Güven, öğrencilere önemli bilgiler verdi.

İmam Hatipli öğrencilere “Edep ve Haya” konferansı

Of İmam Hatip Ortaokulu tarafından okulda eğitim gören yaklaşık 400 öğrenciye “Edep ve Haya” konulu seminer düzenlendi. Of Vaizi Hüseyin Güven tarafından verilen konferans, okulun konferans salonunda düzenlendi.

 

Toplum arasında edep ve haya konusunda İmam Hatip öğrencilerinin örnek gösterildiğini söyleyen Hüseyin Güven; "Sizler İmam Hatip öğrencileri olarak toplum arasında parmakla gösterilen öğrencilersiniz. Bunun için bu değeri korumak ve gerçek bir Müslüman olmak için çok çalışmak zorundasınız. " dedi.

 

Allah'tan gerektiği gibi korkmamız gerektiğini söyleyen Güven, "Bizi yoktan var eden, yaşatan, rızık veren ve yöneten Rabbimize karşı edep ve haya ile ibadet etmemiz gerekir. Eğer başarıya ulaşmak istiyorsak yaptığımız bütün işleri bu anlayış ve inanışla yapmalıyız." dedi.

 

Güven; "Sizler toplum arasında İmam Hatip öğrencileri olarak örnek gösterildiğiniz için, annenize, babanıza, öğretmenlerinize ve bütün insanlara karşı saygılı olmalısınız. Çünkü biz 'Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" diyen Hz. Ali'nin (R.A.) inancını taşıyan Müslümanlarız. Bunun için insanlara karşı kaba davranmak bize yakışmaz" dedi.

 

Siz bütün gücünüzü kullanarak çalışarak sonucunu Allah'a bırakın diyen Güven; "Hangi işi yapıyorsak yapalım bunun sonunun hayra mı, yoksa şerre mi yaradığını düşünmek zorundayız. Bu şekilde düşünerek yapacağımız işleri azim ve gayretle yaparak sonucunu Allah'a bırakmalıyız. Yanlışa düştüğümüz zaman hemen tövbe etmeli ve affımız için Rabbimize yalvarmalıyız. Rabbimizin emrettiklerini yaparak yasakladıklarından uzak durmalıyız" ifadelerini kullandı.

 

Konferansın sonunda öğrencilerden gelen soruları yanıtlayan Güven; “Bilmemek suç değil, bilmediğini öğrenmemek suçtur” diyerek öğrencilerden, bilmeyip öğrenmek istediklerini sormalarını talep etti.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
aziz
aziz - 7 yıl Önce

tebriklerr...devamın dilerimmmmm

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21