İmam Hatipli öğrencilerden tarihe yolculuk

Of İmder önderliğinde düzenlenen "Tarihimi Tanıyorum Ecdadımla Gurur Duyuyorum" projesi kapsamında Of’taki İmam Hatip Ortaokulları ve İmam Hatip Lisesi’nde eğitim gören 40 öğrenci Bilecik, Söğüt, Bursa, Çanakkale ve İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini görme fırsatı buldular.

İmam Hatipli öğrencilerden tarihe yolculuk

Of İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği (OFİMDER) Of’ta eğitim veren Of Anadolu İmam Hatip Lisesi, Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulu, Gürpınar İmam Hatip Ortaokulu ve Serince Şehit Fahrettin Yavuz İmam Hatip Ortaokulu’nda öğrenim gören 40 öğrenciyi tarihi yolculuğa çıkardı.

 

Of İmder tarafından hazırlanan ve İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen "Tarihimi Tanıyorum Ecdadımla Gurur Duyuyorum" projesi kapsamında toplam 40 öğrenci, 5 öğretmen ve proje koordinatörü İzzet Keleş önderliğinde Bilecik, Söğüt, Bursa, Çanakkale ve İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini gezip görme fırsatı buldu.

 

Of’tan yola çıktılar Bilecik’te mola verdiler

 "Tarihimi Tanıyorum Ecdadımla Gurur Duyuyorum" projesinde geziye çıkacak öğrenciler için Of Belediyesi önünde bir uğurlama programı düzenlendi.

 

Uğurlama törenine Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu da katılarak öğrencilere kısa bir konuşma yaptı. Müdür Kabahasanoğlu konuşmasında; “Çok anlamlı bir tarih yolculuğuna çıkıyorsunuz. Bu vatanı bize armağan eden ecdadımızın fedakârlığını, gayretini, ürettiği medeniyeti göreceksiniz. Bu geziden en iyi şekilde istifade edeceğinizi düşünüyorum. Rabbim yolunuzu açık etsin. Sağ salim gidip gelmeyi nasip etsin.” dedi. Müdür Kabahasanoğlu konuşmanın ardından öğrencilere anılarını yazmak için kalem ve anı defteri hediye etti. Of’tan yola çıkan öğrenciler Bilecik’te serpme kahvaltı yaparak hem kahvaltı yaptı, hem de dinlendiler.

 

Bilecik, Söğüt, Bursa’da yoğun gün yaşadılar

 Bilecik'te kahvaltının ardından Osmanlı Devletinin manevi kurucusu Şey Edebalı ve ailesinin türbeleri ziyaret edildi. Ardından Söğüt'e geçilerek burada Ertuğrul Gazi ve silah arkadaşlarının türbesini ziyaret edildi. Ertuğrul Gazi türbesinde saygı nöbeti tutan askerlerin nöbet değişimi öğrencilerin büyük ilgisini çekti. Türk Büyükleri anıt ziyaretinden sonra Osmanlının ilk başkenti Bursa’ya geçildi. Bursa’da İlk olarak Panaroma  1326 tanıtım müzesinden çok etkilendi. Yemeğinin ardından Osman Gazi, Orhan Gazi türbeleri ve tarihi mekânlar ziyaret edildi. Ulucamiinde kılınan akşam namazı ile kalınacak Bandırmaya geçildi.

 

Çanakkale dolu dolu yaşandı

Bandırma'da kaldıkları otelde erken kalkıp kahvaltılarını yaptıktan sonra Çanakkale’ye doğru yol çıkıldı. Çanakkale’ye varan öğrenciler deniz otobüsü ile Avrupa yakasına Çanakkale kara savaşlarının yaşandığı bölgeye geçildi. Öğle yemeği ve cuma namazının ardından öğrencilerin hayli etkilendikleri Çanakkale Savaşları Tanıtım Müzesi ziyaret edildi. Ardından Kuzey Cephesi ve kahramanlığı ile tarihe adı kazanmış 57. Alay ziyaret edildi. Akşam feribotla karşıya geçen öğrenciler dinlecekleri otele geçti. Çanakkale’de İkinci güne kahvaltıdan sonra Truva atı, Nusret Mayın Gemisi gezildi. Akabinde Fatih’in Anadolu yakasına yaptırdığı ve savaş malzemelerinin yer aldığı Çimenli Kalesi gezildi. Çimenli Kalesinden sonra feribotla kara savaşlarının yaşandığı Güney Cephesi gezilerek tüm şehitler için Kuranı Kerim okunarak dualar okundu. Savaşların yaşandığı alanlar ve Çanakkale Şehitleri Abidesi ziyaret edildikten sonra yenilen öğlen yemeğinin ardından İstanbul’a geçildi. Kalacakları otele yerleşip akşam yemeklerini yiyen öğrenciler odalarına çekildiler.

 

Son gün İstanbul

İstanbul’da sisli bir sabaha uyanan öğrenciler kahvaltının ardından ilk ziyarete Eyüp Sultan Hazretlerinin türbesine oldu. Ardından Trabzon’un Fatihi Fatih Sultan Mehmet’in türbesi okunan Kuranı Kerim ve dua Fatih Camii ziyaret edildi.  Oradan Panorama 1453 müzesi ziyaret edildi. İhtişamın merkezi, uzun yıllar dünyanın yönetim merkezi olan Topkapı Sarayı ve dünyanın en eski yapılarından olan Ayasofya Cami, Çemberlitaş meydanı gezildi. İstanbul'da bulunan Of İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği yönetimi kurulu üyelerinin yemek ikramının ardından eğitim tarih, kültür ziyareti sona erdi. Öğrenciler sağ ve salimen ailelerine kavuştu.

 

Of İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği adına projeyi yürüten proje Koordinatörü İzzet Keleş gezi ile ilgili yaptığı değerlendirmede; "Tarihimi Tanıyorum Ecdadımla Gurur Duyuyorum" projesi ile düzenlediğimiz gezimizi mükemmel şekilde tamamladık. Öğrencilerimiz için her anlamda faydalı tam bir eğitim faaliyeti oldu. Projenin kabulündeki katkılarından dolayı Of İmam Hatip Lisesi Mezun ve Mensupları Derneği Başkan Vekilimiz Mehmet Hakan Terzioğlu’na, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’ya, projemizin yapılmasında bizlere büyük kolaylıklar gösteren Of İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İdris Kabahasanoğlu’na,  İstanbul’daki yemekte bizleri ağırlayan yönetim kurulu üyelerimize, gezimizde bizlere yardımcı olan değerli öğretmenlerimize, öğrencilerimize, kaptanlarımıza ve eğitim kültür turumuzun en iyi şekilde geçmesi için büyük hassasiyet gösteren  

Nyle Tur Acentesi sahibi Nihat Yılmaz beye teşekkür ediyorum. Her şey ülkemizin geleceği olan öğrencilerimizin daha iyi eğitim alması içindir. Gelecekte daha güzel projeler yapma umuduyla herkese teşekkür ediyorum.” diyerek düşüncelerini ifade etti.  

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21