İlyas Vanlıoğlu hoca son yolculuğuna uğurlandı

Of’un yetiştirdiği önemli din alimlerinden biri olan İlyas Vanlıoğlu (80) Hocaefendi İstanbul’da son yolculuğuna uğurlandı.

İlyas Vanlıoğlu hoca son yolculuğuna uğurlandı

Bir süreden beri tedavi gördüğü İstanbul Bezmi Alem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde vefat eden İlyas Vanlıoğlu Hocaefendi son yolculuğuna uğurlandı. 

Vanlıoğlu’nun cenazesi İstanbul Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze töreninin ardından Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığına defnedildi.

 

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran’ın kıldırdığı cenaze namazına İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile bazı ilçe belediye başkanları da katıldı. Vanlıoğlu’nun İstanbul vaizlerinden olan oğlu Cemal Vanlıoğlu, namaz sonrası babası için cemaatten helallik istedi.


Uzun yıllar imam hatiplik yapan İlyas Vanlıoğlu, İstanbul Vaizi olarak emekliye ayrılmıştı.Vanlıoğlu’nun hatıraları “Ayaklı Medrese, İlyas Vanlıoğlu” adıyla yayımlanmıştı. Mahmud Ustaosmanoğlu Hocaefendi’nin kayın biraderi olan Vanlıoğlu, Ahmet Vanlıoğlu Hocaefendinin de abisi idi.

 

İlyas Vanloğlu Hocaefendi Kimdir?

1933 yılında Of’un Tavşanlı Köyü’nde doğan Vanlıoğlu, İlkokulun ardından Kur’an eğitimine başladı. 1940 yılında icazet aldı. Mehmet Rüştü Aşıkkutlu Hocaefendi'den Talim, Tecvid ve Tashih-i Huruf dersleri ile ferayiz (miras taksimi) eğitimi aldı. Çalekli Dursun Fevzi Güven Hocaefendi'den sarf, nahiv, tefsir, hadis, fıkıh, usul-u fıkıh, usul-u, tefsir usul-u hadis, mantık ve maani dersleri okuyarak İslami ilimlerde kendini yetiştirdi. 1947 yılında Of’un Sivrice Köyü’nde fahri imamlık görevine başladı. Değişik yerlerde imamlık yaptıktan sonra 1953 yılında askere gitti. 1956 yılında Çanakkale-Geyikli nahiyesinde Merhum Müftü Yaşar Tunagür Hocaefendi'den resmi imam hatiplik görevini aldı. 1958'de İstanbul Beyoğlu Hasköy Fetih Camii'ne İmam Hatip olarak atandı. Aynı zamanda fahri Kur'an öğreticiliği ile de görevlendirilen hocaefendi aynı camide Kur'an Kursu açarak 15 sene aralıksız görev yaptı. Görevi esnasında ortaokulu Eyüp Rami Ortaokulu'nda, liseyi de Fatih İmam Hatip Lisesi’nde dışarıdan bitirdi. 1978 yılında Marmara Üniversitesi Yüksek İslam Enstitüsü'nü iyi dereceyle bitiren Vanlıoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nca açılan Vaizlik, Müftülük ve Murakıblık sınavını kazanarak İstanbul Bayrampaşa Cezaevi'ne vaiz olarak atandı. En son görevi olan İstanbul Merkez Vaizliğinden 1995 yılında yaş haddinden emekliye ayrıldı.

 

Dini hizmetlerine devam eden Vanlıoğlu, Pakistan, Bengladeş, Hindistan, İngiltere ve Kuzey Kıbrıs gibi değişik ülkelerde görev yaptı. Vanlıoğlu, 6 çocuk ve 35 torun sahibiydi.

 

Haber-Foto: Sadullah Dervişoğlu

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet VURAL
mehmet VURAL - 9 yıl Önce

Alah rahmet eylesin.Rabbim nur içinde yatırtsın.Mekanı cennet olsun.Amin.

DURSUN SULUKAN
DURSUN SULUKAN - 9 yıl Önce

HOCA EFENDİYE ALLAHTAN RAHMET VE GERİDE KALAN TÜM AİLE FERTLERİNE BAŞ SAĞLIĞI DİLERİM.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21