İHH’dan Batı Karadeniz sel felaketi için destek çağrısı

İHH İnsani Yardım Vakfı Trabzon Şubesi, Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta yaşanan sel felaketi için destek kampanyası başlattı.

İHH’dan Batı Karadeniz sel felaketi için destek çağrısı

İHH İnsani Yardım Vakfı Trabzon Şubesi, Batı Karadeniz bölgesinde Kastamonu, Bartın ve Sinop’ta yaşanan sel felaketi için destek kampanyası başlattı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Türkiye sahip olduğu yapısı gereği doğal afetlerin sıklıkla yaşandığı bir ülkedir. Deprem kuşağında yer alan ülkemizde sık sık depremler, yaz mevsiminde yangın ve mevsim geçişlerinde heyelan, sel baskınları gibi çeşitli doğal afetler yaşanmaktadır.

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak sadece yurt dışında değil yurt içinde de afetler sonucunda ortaya çıkan olumsuzluklarla mücadele etmek için sahadayız. Afetzedelere yardım çalışmalarımızla destek olduğumuz gibi afet bölgelerinde arama kurtarma ekiplerimizle de arama-kurtarma, tahliye ve müdahale faaliyetlerine destek oluyor, yaşanan kriz süreci sona erene dek afet bölgelerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

22 Temmuz’da Artvin’de yaşanan sel felaketinin ardından başlattığımız kampanyayla Arhavi için 5.000 ₺ nakdi yardımda bulunduk. Arama Kurtarma ekibimiz de bölgeye intikal ederek tahliye ve arama kurtarma çalışmalarına destek verdi.

Ülkemizde 28 Temmuz’da başlayan 12 Ağustos’a kadar devam eden orman yangınlarında oluşan hasarlar için de bölgeye 10.000 ₺ nakdi yardım çalışması yaptık.

Bildiğimiz üzere yurdumuzun güneyinde çıkan yangınlar tamamen söndürülemeden geçtiğimiz hafta 11 Ağustos’ta Batı Karadeniz Bölgesinde etkili olan aşırı yağışlar sonucunda sel ve su baskınları meydana geldi.

Afetin hemen ardından AFAD koordinasyonunda arama-kurtarma, tahliye ve müdahale çalışmalarına başlandı. İHH Afet Yönetim Birimleri de çalışmalara tam kadro ile destek vermek amacıyla bölgeye ulaştı. Bölgede çöken alt yapı sebebiyle vatandaşlarımızın temiz su ihtiyacına binaen kısa süre içerisinde biz de Trabzon’dan Kastamonu’ya 1 tır su gönderdik. 5.000 ₺ de nakdi yardımda bulunduk.

15 Ağustos Pazar günü, Trabzon İHH Arama Kurtarma Birimimiz, Sami Üçüncü’nün ekip liderliğinde sel bölgesine intikal etti. Ekibimiz acil yardım olarak 3 bin 500 kişilik kahvaltılık malzemeleri ile birlikte ilk olarak Sinop’a ulaşarak dağıtımlarını gerçekleştirdi. Bu süreç içerisinde bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına da destek olacaklar inşallah.

Kıymetli Trabzonlu kardeşlerimiz;

Her zaman sizlerin desteğini yanımızda hissediyor ve sizin aracılığınızla ihtiyaç sahibi kardeşlerimize ulaşmaya çalışıyoruz. Bugün de sizleri; Batı Karadeniz’de yaşanan bu büyük felaketten etkilenen kardeşlerimize yardımda bulunmak için Trabzon’dan başlattığımız bu kampanyaya davet ediyorum, katkılarınızı ve desteğinizi bekliyoruz.

Allah yaptığınız ve yapacağınız yardımları kabul eylesin. Allah’a emanet olunuz.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2021, 16:25

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21