İHH yetimler için kardeşlik köprüsü kuruyor

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) gönüllüleri Cumapazarı İlk ve Ortaokulunda dünya yetimleri için kumbara dağıttı.

İHH yetimler için kardeşlik köprüsü kuruyor

Dünyanın dört bir yanında yetim ve yardıma muhtaçlar İHH’nın yardım eli sayesinde biraz da olsa nefes alıyor. Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve İHH arasında imzalanan protokolle yetimlere için yardımlar toplanacak. İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) gönüllüleri Cumapazarı İlk ve Ortaokulunda dünya yetimleri için kumbara dağıttı.

 

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı İHH Yetimler Şubesi Trabzon Başkanı Zühtü Kalma, Cumapazarı İlk ve Ortaokulunda öğrencilere İHH’nın çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

 

Kalma konuşmasında; “Bugün teknolojik alanda büyük bir hızla ilerleyen insanlık ne yazık ki sosyal ve siyasi alanda arzu edilen insani noktanın çok uzağındadır. Dünyanın dört bir yanında en çok da insan eliyle meydana gelen felaketler sebebiyle büyük acılar yaşanıyor. Bizler kıtaların kesiştiği, denizlerin birleştiği bir coğrafyanın sakinleri olarak hem coğrafi anlamda hem de kadim bir tarihî misyonun mirasçıları olarak sorumluluğumuzun farkındayız. Bugün Ortadoğu’da, Afrika’da, Kafkasya’da, Uzak Asya’da savaş, afet, yoksulluk ve her alanda yaşanan mahrumiyetler neticesinde 200 milyondan fazla çocuğun yetim kaldığı biliniyor ve bu rakama her yıl 3 milyonun üzerinde yeni yetim ve terk edilmiş çocuk ekleniyor. Bütün bunlar ise bizlere gerçekçi, planlı ve programlı bir faaliyet takvimi hazırlama mecburiyetinde olduğumuzu gösteriyor” dedi.

 

Devletlerin çocuklarımızla ilgili olarak ortaya koyduğu sosyal politikaların ihtiyaca cevap veremediğini belirten Kalma; “Çocuklarımızın maddi ve manevi gereksinimlerinin karşılanabilmesi için daha güçlü ve sürdürülebilir sosyal çalışmalar ortaya konması gerekiyor. Zira hedef kitlesi sadece çocuklar olan art niyetli yapılanmalar her gün maalesef binlerce çocuğu hedef alıyor. Her sene 2,5 milyon çocuğun kaçırılarak satılıyor olması meselenin ciddiyetini ve boyutlarını gözler önüne seriyor. iHH olarak bugün yardım için 46 ülkede 38.000 yetime ulaşmış bulunuyoruz. Türkiye’de 46 il 4700 yetime Trabzon’da ise 156 yetime yardım ulaşıp yardım etmekteyiz.  Şimdi sizlerin ayda 90 TL yardımı ile yeni yetimlere yardımlar ulaştıracağız. İnanıyorum ki sizler yetim kardeşlerinize yardımda geri durmayacaksınız. Tüm dünyadaki yetim kardeşlerimizin adına şimdiden hepinize teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Toplantı sonrası öğrencilere broşür ve kumbara dağıtıldı.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21