Hutbe okuma bölge yarışması Of Fetih Camii’nde yapıldı

Of Fetih Camii’nde düzenlenen Hutbeyi Güzel Okuma yarışmasında Yomra Hacı Hakkı Çalık Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Furkan Kazancı birinci oldu.

Hutbe okuma bölge yarışması Of Fetih Camii’nde yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinde "Genç Hatipler Minberde" adıyla düzenlenen “Hutbeyi Güzel Okuma” yarışmasının 2.Bölge finali Of’ta, Of Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin ev sahipliğinde yapıldı.

İrfanlı Mahallesi Fetih Camii’nde düzenlenen ve İmam Hatip Liseleri öğrencilerinin katıldığı yarışmaya Amasya, Giresun, Ordu, Rize, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon ve Yozgat olmak üzere 9 ilden 12 öğrenci katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu; “Böylesine güzel bir yarışmanın ilçemizde düzenlenmesinden ve sizleri ilçemizde ağırlamaktan mutluluk duyduk. Âlimler şehri Of’umuza hoş geldiniz. Bugün burada öğrencilerimizin heyecan ve yeteneklerini sergilemelerine şahit olacağız. Bu yarışmanın kaybedeni yok. Buraya kadar gelmeleri zaten onların şampiyon olduklarını göstermiştir. Ancak kural gereği bir sıralama olacak. Onu da değerli jüri üyelerimiz tespit edecek. Tüm yavrularımızı ve onları yetiştiren öğretmen ve ailelerini tebrik ediyorum, hepsine ayrı ayrı başarılar diliyorum. İmam Hatip demek önder ve lider demektir. Bu etiketle bir taraftan topluma liderlik edeceksiniz diğer taraftan insanların manevi dünyalarını dolduracaksınız. Bizim amacımız sizlere hem dünyamızı imar edecek akademik eğitim vermek hem de ahiret hayatını kazandıracak bilgilerle yetiştirmektir. Bu amaçla öğrencilerimizi hayata hazırlıyoruz. Öğrencilerimizi adeta iki kanatlı kuş gibi yetiştiriyor; hem maddi dünyalarını hem de manevi dünyalarını doldurmaya çalışıyoruz. Bu minvalde okullarımızda her türlü sosyal, kültürel etkinlikler icra ediyoruz. Bu etkinlikte bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediye Başkanımıza ve hayırseverlerimize, okul idaremize ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Rabbim yaptığımız çalışmalarda rızasına uygun işler yapmayı, dünya ve ahiret saadetini kazanmayı nasip etsin” ifadelerini kullandı.

Programda Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Gençtürk ve Trabzon İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Bektaş da birer selamlama konuşması yaptılar.

Kura ile belirlenen sıralamanın ardından jürinin ve dinleyenlerin huzurunda sırasıyla minbere çıkan öğrenciler hutbelerini okudular. Jürinin değerlendirmesi sonucunda Trabzon Yomra Hacı Hakkı Çalık Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Furkan Kazancı birinci oldu. Ordu Ünye Yusuf Bahadır Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Özgür Ocak ikinci olurken, Tokat Erbaa Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Muhammet Furkan Kılıç ise üçüncü oldu.

Yarışmada 1.olan Furkan Kazancı’ya Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek tarafından yarım altın hediye edilirken, 2. olan Özgür Ocak’a Of Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Öztürk tarafından çeyrek altın hediye edildi. 3. olan Muhammet Furkan Kılıç’a ise Of Kaymakam Refiği Ali Can Uludağ tarafından gram altın hediye edildi.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Ahmet Gençtürk ve Trabzon İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Bektaş, Of Müftüsü Hüseyin İspiroğlu ve Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu jüri üyeleri, katılımcı idareci, öğretmen ve öğrencilere hediyelerini takdim etti.

Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek de programda yaptığı konuşmada; “Din Öğretimi Genel Müdürlüğü ülkemizde yıllarca çok önemli faaliyetler yürütüyor. Böylesine mübarek bir günde ilçemizde bu yarışmasının yapılmasından son derece mutlu olduk. Öğrencilerimizin performansından çok etkilendim. Öğrencilerimizi ve emeği geçenleri tebrik ediyorum. Rabbim yollarını da bahtlarını da açık etsin. Organizasyonda emeği geçen herkesi kutluyor, öğrencilerimize bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum” dedi.

Yarışmada birinci olan Yomra Hacı Hakkı Çalık Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Furkan Kazancı yarışmanın yapıldığı Fetih Camii’nde Cuma hutbesini okudu. Cuma namazının ardından yarışmaya katılan jüri üyeleri, idareci, öğretmen, öğrencilere Of Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonunda öğle yemeği ikram edildi.

Yemeğin ardından Okul Müdürü Sedat Gül okulda misafirlerine çay ikramında bulundu. Günün anısına okulun önünde çekilen fotoğrafla program sona erdi.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21