Hamzalı’da 41 kız öğrenci 45 günde Arapça öğrendi

Hamzalı Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından Hayrat’ın Balaban Beldesi’nde düzenlenen kursta 41 öğrenci 45 günde Arapça Konuşmayı öğrendi.

Hamzalı’da 41 kız öğrenci 45 günde Arapça öğrendi

Hayrat’ın Balaban Beldesi Hamzalı Mahallesi’nde Hamzalı Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile Hayrat Halk Eğitim Müdürlüğünün işbirliği ve ÖNDER ile Sosyal Doku Derneğinin katkıları ile “45 Günde Arapça Konuşma ve Anlama Dil Melekesi” düzenlendi.

 

Bu yıl 2.si düzenlenen kursa İmama Hatip Lisesi son sınıf öğrencilerinden, İlahiyat Fakültesi'ni tercih eden öğrenciler kabul edildi. 

9 Haziran’da başlayan kursta 41 öğrenci 45 günde Arapça konuşmayı öğrendi. Kursa katılan öğrenciler eğitim süresi içerisinde iki kez Uzungöl’e götürülerek Arap turistlerle uygulama yaptılar.

 

Kursun 18.gününde ilk uygulamayı yapan kursiyerler Arap turistlerle anlaşmakta zorlanırken, 4.hafta sonunda yapılan uygulamada Arap turistlerle rahatça konuşup anlaşabilmenin heyecanını ve zevkini yaşadılar.

 

Mekke Üniversitesinde ana dili Arapça olmayanlara Arapça öğretimi konusunda ihtisas yapmış bir dil uzmanı olan ve bu uygulamayı kendi köyünde yapmayı tercih eden Projenin mimarı ve yönetmeni Ahmet Ziya İbrahimoğlu kurs ile ilgili yaptığı açıklamada; “Gayemiz, Arapça’nın kısa zamanda ve kolayca öğretilebileceğini ortaya koyup, dil öğrenme ve konuşma zevkini tattırarak sevdirmektir. Bunu da gramer-dil bilgisi öğretmeden önce, anlama ve konuşmayı öğreterek başarıyoruz” dedi.

 

Arapça ve Türkçe’de kullanılan 6 binin üzerinde müşterek kelime bulunduğuna işaret eden İbrahimoğlu, “bir dili konuşmak için 300-400 kelime kullanabilmenin yeterli olur. Bu uygulamanın, dil öğretiminde bir model olmasını arzuluyoruz. Yazılı-görsel basının bu projeye değer vermelerini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Kurs sonunda düzenlenen sınavı başarıyla geçen kursiyerlere Başarı belgesi verilirken, sınavı geçemeyen kursiyerlere ise katılım belgesi verildi.

 

Kursa katılan 41 kız öğrenciden 11 tanesi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini, 5 tanesi FSM İslami İlimler Fakültesi'ni, 5 tanesi KTÜ İlahiyat Fakültesi’ni, 3 tanesi Samsun 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni, 3 tanesi Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni, 2 tanesi Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni, 2 tanesi İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni, 1 tanesi Yalova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni, 1 tanesi Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi'ni, kalanlar ise Açık Ünivesite'yi birinci tercih olarak yazdılar.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 8 yıl Önce

ÖĞRETİCİLERE VE ÖĞRENCİLERE TEŞEKKÜR EDER İNŞALLAH GELECEKTE ÖĞRENCİ SAYISI YÜKSELİR KANAATI İLE SAĞLIK VE MUTLULUK DİLEKLERİMLE.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21