Gübrelemenin ikinci sürgün öncesinde yapılması daha faydalı

Yaş çay ürününde gübrelemenin 2.sürgün öncesinde yapılmasının daha faydalı olduğunu belirten Ziraat Mühendisi Osman Baykal, özellikle il dışındaki çay üreticilerin endişelenmemesi gerektiğini ifade etti.

Gübrelemenin ikinci sürgün öncesinde yapılması daha faydalı

Yaş çay mevsiminin yaklaşması nedeniyle gübreleme işlemi yapmak isteyen şehir dışındaki çay üreticileri, koronavirüs önlemleri kapsamında gübreleme yapamamanın endişesini yaşıyor.

Özçay Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Çay Üretim Sorumlusu Ziraat Mühendisi Osman Baykal, yaptığı açıklamada gübrelemenin 2.sürgün öncesinde yapılmasının daha faydalı olduğunu belirterek il dışındaki çay üreticilerin endişelenmemesi gerektiğini ifade etti.

Çay bitkisinin kış boyunca dinlendiğini belirten Baykal; “Çay müstahsillerimiz gübrelemenin geç yapılmasından dolayı endişelenmesin. Özellikle de şehir dışında olan çay müstahsillerimiz hiç endişelenmesin. Yaş çay gübreleme işinin birinci sürgün sonunda yapılması nedeniyle çay kalitesi ve veriminde hiçbir kayıp olmayacaktır. Bitki kış boyunca dinlenerek gerekli enzimleri topraktan almaktadır. Gübrenin ikinci sürgün başlarında verilmesi sonraki sürgünlerde kalite ve rekolte açısından daha faydalı olacaktır. Bütün dünyayla birlikte ülkemiz çok zor bir süreçten geçmektedir. Bu hastalığın yayılmaması için elimizden geleni yapmalıyız” diye konuştu.

Her yıl dekara 70 ila 100 kg kompoze gübre verilmesinin önerildiğini belirten Baykal; “Gübrelemeden evvel yabani otların sökülüp çıkarılması gerekir. Doğru gübreleme mevsim içinde dağıtarak verilen gübrelemedir. Birinci gübre, ürün miktarını artırmak için kökler faaliyete geçmeden verilmelidir. İkinci gübre ocakları kuvvetlendirmek için verilmelidir. Üçüncü gübre ise ürün artışı için verilir. Doğru olan gübreleme bu şekildedir” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21