Göz Doktoru Irmak Karaca’ya 30 bin dolarlık burs

Of Devlet Hastanesi’nde görev yapan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Irmak Karaca, Uluslararası Göz Birliği (ICO) tarafından dünyada sadece 2 kişiye verilen 30 bin dolarlık eğitim bursu kazandı.

Göz Doktoru Irmak Karaca’ya 30 bin dolarlık burs

Of Devlet Hastanesi’nde Göz Hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Op. Dr. Irmak Karaca, Uluslararası Göz Birliği (ICO)’nin dünyada her yıl sadece 2 kişiye verdiği ICO-Retina Research Foundation Helmerich Fellowships Award bursunu kazanarak büyük bir başarıya imza attı.


Yaklaşık bir yıl önce ilk görev yeri olan Of Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başlayan Karaca, 30 bin dolarlık bursla birlikte dünyanın 3. büyük üniversitesi olan ABD’nin Kaliforniya Eyaletindeki Stanford Üniversitesi’nde 1 yıl süreyle çalışma hakkı kazandı. Genç doktor Karaca, kazandığı burs ile Stanford Üniversitesi Byers Göz Enstitüsü’nde Retina ve Üveit konularında çalışmalar yapacak.
 

Merkezi Avrupa’da olan Uluslararası Göz Birliği (ICO), 2010 yılından beri verdiği bu burs ile oftalmolojinin gelişmesine katkı sağlayacak genç araştırmacıları destekliyor.

İzmirli olan ve Hacettepe Üniversitesi İngilizce Tıp Bölümü’nden 2013 yılında mezun olan Dr. Karaca, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda yapmış olduğu ihtisasını 2019 yılında tamamlayarak aynı yıl zorunlu hizmet kapsamında Of Devlet Hastanesi’ne atandı.

Dünyanın Merkezi Of’ta görev yaptığı için mutlu olduğunu belirten Dr Irmak Karaca; “İzmirliyim, üniversiteyi Ankara’da okudum. İlk görev yerim de Of oldu. Of, Dünyanın Merkezi. Burada görev yaptığım için mutluyum. Hastalarımıza en güzel şekilde hizmet verebilmek için çaba harcıyoruz. Uluslar arası Göz Birliği’nin bu güzel projesi sayesinde eğitim ve araştırmalarımıza 1 yıl Amerika’da devam edeceğim. 2010 yılında başlattıkları uygulama ile dünyada her yıl yalnızca 2 kişiye verilen bu bursu kazandığım için son derece mutluyum. Türkiye’de bu bursu kazanan 3.kişi oldum” ifadelerini kullandı.

Bursu kazanmada sertifika, yayınlar, referans mektubu ve niyet mektubu gibi önemli kriterler olduğunu ifade eden Karaca; “Bu süreçte bana desteklerini esirgemeyen başta aileme, Ege Üniversitesi’ndeki hocalarıma, Başhekimimiz Op. Dr. Şaban Uysal’a ve mesai arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Genç meslektaşı Karaca ile gurur duyduklarını belirten Of Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Şaban Uysal; “Op. Dr. Irmak Karaca’nın yaptığı özverili çalışmalar, başarılı ameliyatlar ve hastalarına yakın ilgisi ile bölgemizdeki vatandaşlarımızın ve idareci olarak bizlerin takdirini toplamıştır. Bu başarılarını akademik camiada da sürdürmesi ve uluslararası arenaya taşıması bizleri son derece mutlu etmiştir. Kendisi ile gurur duyuyoruz. Başarılarının devamını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Manisa Akhisar Mustafa Kirazoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Op Dr. Erol Karaca’nın kızı olan Irmak Karaca’nın annesi de aynı hastanede Nöroloji Uzmanı olarak görev yapıyor.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2020, 04:51

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21