Engellilere karşı empati kurmalıyız

Saadet Partisi Of Gençlik Kolları Başkanı Murat Gözütok, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili yayınladığı mesajında engellilere karşı empati kurmalıyız dedi.

Engellilere karşı empati kurmalıyız

Saadet Partisi Of Gençlik Kolları Başkanı Murat Gözütok, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

 

Her insanın engelli adayı olduğunu belirten Gözütok; "Yürüyemeyen, konuşamayan, göremeyen, duygularını anlatamayan ve bizler gibi her istediğini yapamayan engellilere karşı empati kurmalıyız" diyerek onlar gibi olmamak için hiçbir garantimizin olmadığını ifade etti.

 

'Yaşantımızın bütün alanlarında onlara da yer ayırmalıyız' diyen Gözütok, "Sokaklar, işyerleri, sivil toplum kuruluşlarının mekanları, resmi daireler, alışveriş mekanları ve diğer tüm alanları engellilere uygun yapmalıyız.  Bunun için başta yöneticiler olmak üzere bütün vatandaşlara çok büyük görev düşmektedir" dedi.

 

Gözütok, "Sokaklarda aracımızı park ederken, engellilerin geçebileceği kaldırım giriş çıkışlarını kapatmamalıyız. Belediye olarak ta bu tür sorunları engellemek için kaldırımlardaki engelli giriş çıkışlarını kontrol altına almalı ve araçların park etmemesi için engeller koymalıdır. Aynı şekilde kaldırımlardaki iniş çıkışların, çukur ve deliklerin kontrol edilmesi ve bütün vatandaşların rahatlıkla yürüyebileceği şekle sokulması gerekmektedir. Özellikle belediyelerin bu konuda çok hassas davranması gerektiğine inanıyorum. Çünkü kaldırımları, üst ve alt geçitleri, yaya geçitlerini, kurumların giriş ve çıkışlarını engelliler için uygun yapacak olan Belediyelerdir. Bu konuda belediyeler gereğini yapmalı ve vatandaşlara da örnek olmalıdır. " diyerek her vatandaşın engellilere karşı duyarlı olması gerektiğini söyledi. 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21