Ekmeği israf etmeyelim, vebale girmeyelim

Of Kaymakamı Eren Arslan ile Of Belediye Başkanı Murat Saral, ekmek israfına dikkat çekmek amacıyla Of halkına uyarılarda bulundular.

Ekmeği israf etmeyelim, vebale girmeyelim
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Toprak Mahsulleri Genel Müdürlüğü tarafından yurt çapında ekmek israfı konusunda toplumsal duyarlılık oluşturulması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Of Kaymakamı Eren Arslan ile Of Belediye Başkanı Murat Saral, Gözde Taş Fırınında halkla bir araya gelerek konunun önemine vurgu yaptılar.

 

Dünyanın birçok yerinde fakir ve yoksul insanlar bulunduğunu belirten Of Kaymakamı Eren Arslan: “Onlar bir dilim ekmeğe muhtaçken, bizlerin dikkatsizliği ve savurganlığı sonucu ekmekleri heba etmemiz büyük bir vebaldir. Sayın Başbakanımızda bu konuya özellikle parmak bastılar. Kamuoyunda bilincin oluşması ve duyarlı olunması için genelgeler gönderildi. Bu konuda her vatandaşın sorumluluğunu hissetmesi gereken bir durum. Ülkemizin kalkınabilmesi için her konuda tasarruflu olmalıyız.Hele gözümüze gelmeyen bir dilim ekmeğin israfının mali boyutu çok büyük.Bu konuda fırıncı esnafımıza büyük görev düşüyor.Gelen müşterilere afişlerimizde yazan bilgileri kendilerine  ufak ufak anlatmalarının faydası olacağına inancım tamdır” dedi.

 

Evlerden ziyade asıl israf olayının restoranlar, lokantalar ve toplu yenen yemek yerlerinde olduğunu belirten Of Belediye Başkanı Murat Saral: “yere düştüğü zaman öpüp kuşların yemesi için bir kenara kaldırdığımız nimetimizi çok büyük maddi karşılığı olacak şekilde israf ediyoruz. Bu konuda tüm vatandaşlarımızın bilinçlenmesi gerekiyor. Bilinçli ekmek tüketmek hem bereketi arttırır hem de Mevla kazancı daha bereketli kılar” dedi.

 

Bayat ekmeği yarı fiyatına sattıklarını belirten fırın sahibi Selim Karaca: “ Bu şekilde kalan ekmeği israf etmemeye gayret ediyoruz. Bizler de bu kadar israfın olduğun farkında değildik. İnşallah bu konuda tüm fırıncı arkadaşlarımızla birlikte vatandaşlarımızı bilinçlendirme adına katkı sunmuş oluruz” dedi.

 

İsrafın üretim ve tüketim aşamalarında önlenmesi, ekmeğin uygun yöntemler ile muhafazasının sağlanması, bayat veya ihtiyaç fazlası ekmeğin yine insan gıdası olarak değerlendirilmesi konularında toplumun bilinçlendirilmesi ve tam buğday ekmeği tüketiminin yaygınlaştırılması amaçlayan Toprak Mahsulleri Ofisinden alınan bilgiler doğrultusunda, ülkemizde bir yılda 2,1 milyar adet ekmek çöpe atılıyor. Bunun parasal değeri ise 1,5 milyar TL civarında olduğu ifade ediliyor.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21