Down Sendromu nedir?

Down Sendromluların sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 21 Mart günü, Dawn Sendromlular Farkındalık Günü olarak kutlanıyor.

Down Sendromu nedir?

Çocuğunuzun vücudundaki hücrelerin 46 yerine fazladan bir kromozoma, yani 47 kromozoma sahip olmasıdır.

 

Down Sendromu bir hastalık değil genetik bir farklılıktır

Down Sendromunun kaynağı anne-baba değildir ve hamilelik öncesi veya sırası olan hiç bir şey çocuğun Down Sendromlu doğmasına yol açmaz. Down Sendromlu çocukların da kendilerine özgü kişilikleri, yetenekleri ve düşünceleri vardır. Diğer çocuklar gibi onlar da farklı kişiliğe sahip bir birey olarak büyüyecektir. Dünyanın her yerinde ve tüm insan ırklarında Down Sendromu mevcuttur ve zamanla ortaya çıkan bir durum değildir. Down Sendromlu insanların, insanoğlunun doğumundan beri var olduğu düşünülmektedir. Dolaysıyla Down Sendromu yaşamın doğal bir parçası olarak kabul etmek yanlış olmasa gerek.

 

21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günü

21 Mart Down Sendromlular Farkındalık Günü olarak kutlanıyor. Down sendromu hakkında bilinçlenmemiz ve insanları da bilinçlendirmemiz gerekir. Down sendromu ilk kez İngiliz hekim John Langdon Down tarafından 1866’da sistematik bir şekilde sınıflandırılmış ve sendrom olarak tanılanmıştır. Sendrom doktorun ismi olan “Down sendromu” olarak söylenmeye başlamıştır.

 

Down Sendromu en sık görülen genetik bozukluklardandır

Down sendromu en sık görülen genetik bozukluklardandır. Her 691 canlıdan biri down sendromlu olarak doğar. Doğan her 800 bebekten birinde down sendromu görülür. Her yıl Türkiye’de 1500 down sendromlu bebek doğar.

 

Down sendromluların fiziksel farklılıkları vardır

Fiziksel özellikler; çekik küçük gözler, basık burun,  kısa parmaklar, kıvrık serçe parmak, kalın ense, avuç içindeki tek çizgi ve ayak baş parmağının diğer parmaklardan daha açık olmasıdır.

 

“Down sendromlu çocuklar sadece yaşlı ebeveynler tarafından dünyaya getirilir algısı”

Down sendromlu çocuklar sadece yaşlı ebeveynler tarafından dünyaya getirilir algısı son derece yanlıştır. Down sendromlu çocukların çoğu genç annelerden doğar. Çünkü genç annelerin daha fazla çocuğu vardır. Ancak down sendromlu çocukların doğumu annenin yaşına bağlı olarak arttığını da kabul etmek gerekir.

 

Down sendromu sadece insanlarda görülmez

Down sendromu yalnızca insanlarda görülmez; bilindiği kadarıyla şimdiye kadar bir kaplana ve bir kediye down sendromu teşhisi konmuştur.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21