DKBB’ye “Yaşama Yol Ver” ziyareti

DKBB Genel Sekreteri Mehmet Şentürk’ü ziyaret eden Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Serdar Küçük ile Halkla İlişkiler Sorumlusu Gülden Yılmaz, 112 Acil Çağrı ve Ambulans hizmetleri hakkında bilgilendirme yaptılar.

DKBB’ye “Yaşama Yol Ver” ziyareti

Trabzon İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Dr. Serdar Küçük ile Halkla İlişkiler Sorumlusu Gülden Yılmaz DKBB Genel Sekreteri Mehmet Şentürk’ü makamında ziyaret ettiler.

 

Ziyarette açıklamalarda bulunan Müdür Küçük, “YAŞAMA YOL VER”, 112 Acil Çağrı Hattının Gereksiz Aranmasının Önlenmesi ve Trafikte Ambulansın Geçiş Önceliğine Özen Gösterilmesine Yönelik Bilgilendirme Kampanyası hakkında Şentürk’e bilgi verdi.

 

Müdür Küçük; “Kampanyanın genel amacı; Kitle iletişimi ve diğer iletişim kanallarını kapsayan bir kamuoyu bilgilendirme kampanyası aracılığıyla, ulusal bazda 112 Acil Çağrı merkezinin gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte seyreden ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesine yönelik farkındalığın artırılması, seçilen illerde amaca yönelik yoğun bilgilendirme yapılmasıdır. Kampanya faaliyetlerinden önce 112 Acil Çağrı Hattı ve 112 ekibinin vakaya (hastaya) giderken yaşadığı sorunları belirtecek olursak; Hayati tehlike oluşturan durum ortaya çıktığında aranması gereken ücretsiz olarak hizmet veren hayati derecede önemli bir hattır. 112 Acil Çağrı Hattı arandığı zaman; isim-soy isim, karşılaşılan sağlık sorununun tam olarak ne olduğu ve adres bilgilerinin açık ve anlaşılır bir biçimde belirtilmesi zaman kaybının yaşanmaması için son derece önemlidir. Hayati tehlike durumu olmayanlar tarafından meşgul edilmesi nedeniyle gerçek sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve vakalara ulaşmada geç kalınmakta veya ulaşılamamaktadır.112 Acil Çağrı Hattının gereksiz meşgul edilmesi zaman ve işgücü kaybına yol açmakta daha önemlisi gerçek acil vakalara ulaşmakta sorun yaratmaktadır. Herkesin bir gün 112 Acil Çağrı Hattını aramaya ihtiyacı olabileceği unutulmamalıdır. 112 Acil Çağrı merkezinin gereksiz aranması konusu Kabahatler kanunu ve 112 Acil Çağrı Merkezleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliğinde düzenlenmiştir. Yönetmeliğin 23. Maddesi 2. Fıkrası “Çağrı Merkezini asılsız ihbarda bulunmak süratiyle meşgul ettikleri tespit edilen kişilere 30/03/2005 tarih ve 5326 sayılı Kabahatler Kanununa göre il valileri tarafından 250 Türk Lirası idari para cezası verilir. Tekerrür hâlinde bu ceza iki katı olarak uygulanır” hükmü taşımaktadır” dedi.

 

112 Acil Yardım ekiplerinin Vakaya (Hastaya) giderken yaşanan sorunları dile getiren Küçük; “Yollarda ambulanslar ve diğer geçiş öncelikli araçların kullanımı için güvenlik şeridi olmaması, diğer sürücülerin ambulansa yol vermemesi/verememesi, bazı saatlerde yaşanan trafik yoğunluğu, ara sokakların ambulansın geçişine uygun olmaması gibi nedenler, ambulansların vakalara ulaşmasını zorlaştırmaktadır. Kış şartlarında doğu bölgelerde yolların kapanması başta olmak üzere ülkemizin coğrafi koşulları ve iklim şartlarından kaynaklanan nedenler hastalara zamanında ulaşılmasını zorlaştırmaktadır. Ambulansa ait siren sesi duyulduğunda ya da tepe lambası yanarken görüldüğünde mutlaka yol verilmesi hayati önem taşımaktadır. Trafikte ilerleyen ambulansa yol verme konusunda özen gösterilmemesi, zamanla yarışan 112 acil müdahale ekibinin hayati tehlikesi olan hastayı zamanında tedavi merkezine yetiştirmesine engel olmaktadır. Ülke genelinde yaşanan bu sorunların giderilmesi/en aza indirilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ilimizde Sağlık Müdürlüğümüzce yürütülecek kampanya ile ilgili tüm kamu ve kuruluşlarından çalışanlarının bilgilendirilmesi açısından beklentilerimiz;

112Acil Çağrı merkezinin hayati önemi olduğunu anlatılması,

Gereksiz arama yapılmasının önlenmesi amacıyla; gereksiz aramaların tespit edildiği, çağrıların kayda alındığı ve gereksiz çağrılara cezai yaptırımın olacağı (mevzuat hakkında) bilgisinin verilmesi,

Trafikte seyreden ambulansa yol verilmesi konusunda özen gösterilmesi konusunda mesaj verilmesi,

İlimiz genelinde anaokulu ve ilköğretim 4. Sınıf öğrencilerinin “Minik 112” adında program ile 112 çalışanlarından oluşturulan ekip tarafından kampanya süresince bilgilendirileceğinin belirtilmesi,

Trafikte yoğun olarak bulunan servis araçları, ticari taksi sürücülerine yönelik ziyaretler ve bilgilendirme faaliyetlerinin yapılacağını” ifade etti.

 

Ziyaretleri nedeniyle Küçük ve Yılmaz’a teşekkür eden Şentürk, halkın 112 Acil Yardım konusunda azami duyarlılık göstermesi gerektiğini ifade etti.

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21