Diyarbakır Sur’da Of rüzgarı esti

Of Belediyesi ile kardeş şehir olan Sur Belediyesi tarafından Diyarbakır Dağ Kapı Meydanında ilk kez düzenlenen Hamsi Şöleninde Onay Şahin sahne alırken 15 bin Diyarbakırlıya hamsi ikram edildi.

Diyarbakır Sur’da Of rüzgarı esti

Diyarbakır’ın Sur Belediyesi ile kardeş Şehir Protokolü imzalayan Of Belediyesi, Diyarbakır’da Tarihi anların yaşanmasına vesile oldu. Horon ve halayların çekildiği etkinlikte 2,5 ton hamsi ikram edildi.

Diyarbakır Sur İlçe Merkezinde bulunan Dağkapı Meydanında düzenlenen Hamsi Şöleninde yaklaşık 15 bin Diyarbakırlıya hamsi ikram edilirken şölende sahne alan Karadeniz’in sevilen ismi Onay Şahin, seslendirdiği birbirinden güzel türkülerle Diyarbakırlıları coşturdu.

"Halay da Bizim, Horon da Bizim - Hamsi de Bizim, Ciğer de Bizim" sloganıyla düzenlenen etkinliğe Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Of Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, Diyarbakır Vali Yardımcısı Murat Yıldız, Belediye Meclis Üyeleri, Daire Amirleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ve kalabalık bir topluluk katıldı.

Diyarbakır Halk oyunları ekipler ve Trabzon Halk oyunları ekiplerinin halay ve horon gösterileri ile başlayan etkinlik açılış konuşmaları ile devam etti.

ÖN YARGILARI KIRIP ATACAĞIZ

Etkinliğin açılışında konuşan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu; "İnsanlarımız arasında önyargıları kırıp atacağız. Ramazan'dan sonra da bu etkinliğin ciğer festivali de Of'ta yapılacak. Hep birlikte orada olacağız" ifadelerini kullandı.

'BİZ BİRİZ, BERABERİZ'
Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu ise yaptığı konuşmada; "Diyarbakır bizim güzide kentlerimizden biri. Sur Belediyesi ile daha önce kardeş belediye çalışmamızı yapmıştık. Şimdi bu etkinlikle somut bir adım atıyoruz. Aslında sloganımız olan 'Halay da Bizim Horon da Bizim-Hamsi de bizim, Ciğer de Bizim' sözlerimiz her şeyi özetliyor" dedi.

HORON VE HALAY
Karadeniz müziğinin ustalarından Onay Şahin, birbirinden güzel şarkılarını Diyarbakırlılar için seslendirdi. Trabzon'dan gelen folklor ekibi kemençe ve tulum eşliğinde, Diyarbakır folklor ekibi ise yöresel oyunlarla etkinliğe renk kattı.

Hamsi ikramının ardından Trabzon ve Diyarbakırlı vatandaşlar alanda hep birlikte horon oynayıp, halay çekti.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2022, 12:42

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21