Din Görevlileri Haftası kutlanıyor

Of Din Görevlileri Derneği tarafından 13-19 Ekim tarihleri arasında kutlanacak olan Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Din Görevlileri Haftası kutlanıyor

Her yıl geleneksel olarak kutlanan Camiler ve Din Görevlileri Haftası bu yıl 13-19 Ekim tarihleri arasında kutlanacak. Of Din Görevlileri Derneği de hafta nedeniyle bizi etkinlik düzenleyecek.

 
 “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” nda başlattıkları ‘Cami ve Gençlik’ kampanyası hakkında açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ise, gençleri ibadethanelere çekmek için camilerin işlevini gözden geçireceklerini, din görevlilerinin gençlerle daha iyi bir diyalog kurması için yeni bir dil inşa edeceklerini ifade etti.Dernekten yapılan resmi açıklama şöyle;

Din görevlileri beşikten mezara kadar ilim öğreniniz düşüncesiyle kendisini sürekli öğrenmeye vermeli. Zihnini çağın gerektirdiği bilgi ve becerilerle donatmalıdır. Din görevlisi fertlerin ve toplumların din yönlü beklentilerine cevap verebilecek şekilde ve gönüllülük esasıyla din hizmeti sunmaktadır.

 

Bir çok din görevlisinin çevre bilinci oluşturma-insan hakları-sevgi ve barış-dini yaşama ve anlatma konusunda üstün gayretleri olduğunu biliyoruz.

 

Camiler ve Din Görevlileri haftası dolaysıyla camilerimize olan ilginin daha da artırılmasına çalışmak, cemaat-cami ilişkisini daha da pekiştirmek gerekmektedir.

 

Cami-cemaat cami-toplum ilişkisini iyi hatırlayarak yaşamak ve yılın diğer günlerine de bunu yaymak amacımız olmalıdır.

 

Camiler hatırlandığı gibi cami görevlisi olan din gönüllüleri de hatırlanmalıdır. Görev süresince belli bir mesaisi olmadan çalışan din gönüllüleri olan imam-hatip ve müezzin kayyımlar tekrar hatırlanmalıdır. Bulundukları makama ve yaptıkları ulvi göreve gereken saygı gösterilmelidir. Cami ve cemaat adabını bilmeyen bazı kişilerin sözlü ve diğer saldırılarından korunmalıdır. Görevlerini icra ederken morallerini bozmak değil morallerinin devamlı yüksek tutmalı gerekmektedir.

 

Cami dışında değer vermediğimiz din görevlisiyle cami içinde beraber ibadet yapıyoruz, beraber dua yapıyoruz, beraber miraca çıkıyoruz. Eksiklerimizi ve yanlışlarımızı birbirimize hatırlatarak düzeltmeliyiz. Sevgiyle ve hoşgörüyle yaşamalıyız.

 

Camiler ve Din Görevlileri haftasını anmak, hatırlamak, cami, cemaat, din görevlileri ve toplum adına hayırlara vesile olmasını diliyoruz.

OF DİN GÖREVLİLERİ DERNEĞİ

 

PROGRAM:

-Bu haftanın anlamı ve onemi ile ilgili toplantı

-Emekli olan din görevlileri ile toplanma

-Resmi kuruluş ziyaretleri

-Hastahane ziyaretleri

-Cezaevi ziyaretleri

-Çarşıbaşı camisinde hatim programı

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 7 yıl Önce

CAMİLER VE DİN GÖREVLİLERİ HAFTASI TÜRK MİLLETİNE HAYIRLARA VESİLE OLSUN .ALLAH HUZURLU YAŞAMLAR VERİR İNŞALLAH.TÜM İSLAM ALEMİNE SAĞLIKLI YAŞAMLAR DİLERİM.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21