Dernekpazarılı öğrenciler hikaye yazıyor

Dernekpazarı Hasan Cansız Kom Otelcilik ve Meslek Lisesi öğrencileri, il genelinde düzenlenen Hikaye yazma yarışmasında il birincisi oldular.

 Dernekpazarılı öğrenciler hikaye yazıyor

Milli Eğitim Bakanlığı ve Ensar Vakfı Değerler Eğitimi Merkezi iş birliğiyle ile bu yıl Türkiye’de 81 il ve 956 ilçede yer almakta olan tüm özel ve resmi eğitim kurumlarının ortaokul 5., 6., 7. ve 8. sınıflarının ve orta öğretim kurumlarının (lise) 9., 10., 11. ve 12. sınıflarının ve bu okullardaki hazırlık sınıflarının herhangi birisinin devamlı öğrencileri arasında gerçekleştirilen ADALET ana teması içinde “doğruluk, ahde vefa, güven, merhamet ve paylaşma” yarışma konularında eser üretmeye dönük yarışmada Dernekpazarı Hasan Cansız Kom Otelcilik Turizm ve Meslek Lisesi 10 /A sınıfı öğrencisi Münevver Yazıcı yazdığı “Umudunu Yitirme” adlı hikayesi ile il birinciliğine uzandı.

 

Trabzon’da il birinciliğine seçilerek büyük bir başarıya imza atan Münevver Yazıcı, 9 Mayıs 2014 tarihinde yapılacak olan Türkiye Finaline katılacak.

 

Münevver Yazıcı’nın hikaye başarısını anlatarak Hikaye ile ilgili bilgiler veren öğretmen Dilek Korkmaz; “Öğrencimizin hikaye dalında Trabzon il birinciliği kazandığı “Umudunu Yitirme” adlı eser, “her yer gece, çok gece... Ve biz meleklerini istiyoruz Rabbim, çok yenildik yetmez mi?” epigrafı ile başlamakta. İç içe birleşik halkalardan oluşan hikâyede geri dönüşlü anlatım tekniği ile eş zamanlı anlatım bir arada başarı ile kullanılmıştır” diye konuştu.

 

Yazıcı’nın okul deneyimlerinden elde ettiği bilgi birikimi ile 2 hikaye çeşidini Öyküsünde bir araya getirdiğini belirten Korkmaz, “Başlangıç kısmından itibaren başlayan ve bab 1,2,3,4 bölümlerinden oluşan koyu italik yazılmış öykü parçacıkları Çehov tarzı hikaye (durum hikayesi ) olarak tasarlanmış olup aynı zamanda öykünün sesinin kısıldığı bilinç akışını yansıtan kendi bütünlüğü içinde bir öykü iskeleti olup10 sayfalık öykünün akış içerisinde yazılmış bölümleri ise Maupassant (olay öyküsü ) tekniğine sahiptir” dedi.

 

Yarışma ile öğrencilerde ve toplumda ahlakî değerler yönünden farkındalık oluşturmayı, topluma ve kişiye yararlı olacak temel değerleri gündeme getirerek bilinç kazandırmayı, öğrencilerimizin sosyal ve duygusal gelişimini desteklemeyi, evrensel, kültürel ve manevi değerlere sahip olmanın öğrencilerimize kendisiyle barışık, mutlu ve başarılı bir kişilik kazandırdığını fark ettirmeyi, “Değer Ödülü” Kategorisinde başarılı olan öğrencilerin ise kendi yakın çevrelerine ve arkadaşlarına rol model olmalarını sağlayarak okullarımızda gündem oluşturmayı amaçlamaktadır.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
DURSUN SULUKAN.
DURSUN SULUKAN. - 7 yıl Önce

ÖĞRETİCİLERE VE ÖĞRENCİLERİMİZE ALLAH ZİHİN AÇIKLIĞI VERSİN BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM.SAĞLIK VE MUTLULUKLAR.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21