Dernekpazarı kentsel dönüşüme hazırlanıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Türkiye Geneli’nde uygulamaya koyduğu Kentsel Dönüşüm için Dernekpazarı Belediyesi de harekete geçti.

Dernekpazarı kentsel dönüşüme hazırlanıyor

Dernekpazarı Belediye Başkanı Cevdet Cemal Cansız ilçeyi sil baştan yenilemek için kolları sıvadı.

 

Başkan Cansız, İlçe merkezinde düzenlediği ve ilden gelen yetkililerin de katıldığı bilgilendirme toplantısı ile vatandaşlara ön bilgiler vermişti.

 

Kentsel Dönüşüm konusunda kararlı olan Başkan Cansız, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile bir araya  gelerek teknik destek istedi.

 

Başkanın talebini anında değerlendiren Bakan Bayraktar, Bakanlığın Alt Yapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürlüğü görevlilerinden Jeofizik Mühendisi Selçuk İnal’ı Dernekpazarı’na gönderdi.

 

Trabzon İl Müdürlüğü Kentsel Dönüşüm Şube Müdürü Mustafa Yetkin’in de eşlik etiği İnal, Başkan Cansız’ı ziyaret etti. Başkan Cansız ile birlikte ilçeyi gezen İnal ve Yetkin, derledikleri çalışmaları rapor haline getirip Bakan Bayraktar’a sunacaklar.

 

Dernekpazarı’nda ruhsata uygun yapının parmakla gösterilecek kadar az olduğunu belirten Başkan Cansız; “İlçemizdeki binaların çarpık  yerleşim nedeniyle  ve yapıldıkları zamanın koşullarında  bir  değeri  varken bugün  sadece bir kütle  yığınından ibarettirler.  Ruhsat verilmeye  uygun  ticaret yerlerimizin sayısı parmakla gösterilebilecek kadar azdır. Oturulan konutlarında hiç biri günümüz  ihtiyaçlarına cevap verebilecek durumda değil.  Geleceğin Dernekpazarı’nı  inşa edebilmek için bir yerden yıkmaya başlamak şart. Bu da ancak Kentsel Dönüşüm uygulaması ile olabilir. İşte  ben bu çalışmayı başlatmayı  düşünüyorum. İşin  en  zoru başlamaktır. Halkımızdan yardımcı olmalarını, sizlerden de teknik ve projesel destek  istiyorum” diye konuştu.

 

Başkan Cansız; Hazırlanacak maket proje ile hak sahiplerinin bilgilendirilmesinin sağlanacağını ve Kentsel Dönüşümün en kısa sürede uygulamaya geçirilmesine çalışacaklarını ifade etti. 

Haber-Foto: Fahri Düzenli

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21