Demokrasi, adalet ve özgürlükler gelişirse ekonomi de düzelir

Of Karacalar Derneği tarafından düzenlenen toplantıda konuşan İş insanı Fuat Çakıroğlu “Demokrasi, Adalet ve Bireysel Özgürlükler Gelişirse Ekonomi de Düzelir” dedi.

Demokrasi, adalet ve özgürlükler gelişirse ekonomi de düzelir

İş insanı ve iktisatçı Fuat Çakıroğlu, siyaset kurumunun yaptığı hataların bedellerini siyasetçiler değil, vatandaşın ödediğini söyledi.

Trabzon Of Karacalar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından düzenlenen, Türkiye’nin Bugünkü Ekonomik Meseleleri konulu toplantıda konuşan Çakıroğlu, faizleri yükseltmenin uzun vadede ekonomiye herhangi bir yararı olmayacağını belirterek, “Kısa vadede belki çözüm gibi görülebilir ama uzun vadede bir yararı olmayacaktır” dedi.

Fuat Çakıroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekranlarda ekonomik konuşanlar halkın kafasını karıştırma dışında bir şey yapmıyor. Rakam oyunlarıyla ekonomiyi iyi gösterebilirsiniz. TÜİK rakamlarının eksik olduğunu düşünüyorum. Bugün Türkiye ekonomisi en büyük 20 ekonomi içinde olsa da Arjantin, Venezuella gibi ülkelerle aynı seviyelerde olmak biryerlerde yanlış içinde olduğumuzu gösterir. Herkes enflasyon niye yükseliyor diyor. Enflasyon neden değil, sonuçtur. Ülkede ekonomik değerler bozulursa, üretim de yetersizse enflasyonun artması beklenen bir durumdur. Türkiye’deki enflasyon 20 gibi görünse de bana göre bunun 2-3 katıdır. Paramızın değerinin sürekli düşmesinin nedeni dış borçtur. Çünkü Türk ekonomisi ithalata bağlı ekonomidir. Tarımsal üretim kapasitemiz yüksek ancak bunu değerlendiremiyoruz. Yarı mamül hammadde ithalatını yapmak zorundayız. Bunun için de döviz lazım. Dövize talep artınca da, dolar ve Euro’nun yükselmesi doğal hale geliyor.”

Demokrasi ve İnsan Hakları Vurgusu

Fuat Çakıroğlu ülkede demokrasi ve özgürlükler konusunda sorun olduğuna da dikkat çekerek, “Ekonomide yapısal reformlar şart. Bunu yaparken eğitim sistemi düzgün işlemeli ki ekonomi de iyi yönetilsin. Hukuk ve liyakat ekonomiyle yakın bağlantılıdır. Kurumsal yetersizliklerin ekonominin olumsuz gidişinde etkisi vardır. Güven endeksi bugün çok aşağılarda. Ülkedeki hukuk ve demokrasi sorunları ekonominin ayarlarını bozuyor. Ekonomideki bu tabloları gördükçe, devletin kendi kendine operasyon çektiğini düşünüyorum. Avrupa devletlerine bakın, orada temel gelir seviyesi diye bir olay var. Bizdeki siyasetçiler bundan bahsetmezler. Ama ekonomideki acı reçeteleri hep halka içirirler. Sadece mevcut iktidar döneminde değil, bundan önceki iktidar döneminde de benzer sorunlar yaşadık ve acı reçeteleri hep halk içti. Şu anda içmeye devam ediyor. Toplum olarak aydınlanma yaşamamız ve körlüklerden kurtulmamız lazım” diye konuştu.

Trabzon Of Karacalar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Karaca, Fuat Çakıroğlu’nun sunumuyla gerçekleşen ekonomi toplantısında katılımcılara teşekkür etti.

Karaca, her ay Güngören’deki dernek merkezinde konusunda uzman bir konukla, gündem toplantılarına devam edeceklerini söyledi.

Haber-Foto: Aytekin Akay / İstanbul

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21