CHP’li Özçelik’ten Kadınlar Günü mesajı

CHP Of İlçe Başkanı Erdal Özçelik, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

CHP’li Özçelik’ten Kadınlar Günü mesajı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle CHP Of İlçe Başkanı Erdal Özçelik bir mesaj yayınlayarak emekçi kadınların kadınlar gününü kutladı.

 

İşte Özçelk’in mesajı;

Bundan 157 yıl önce eşit işe eşit ücret talebiyle başlayan mücadele, 129 kadının grev yaptıkları fabrikada yanarak ölmesiyle sonuçlandı. Kapitalizm azgın çarkları arasında ezilen kadınların ilk haykırışı. O gün bugündür devam ediyor mücadele. İki tespiti yapmamız gerekiyor; birincisi kadınların emek mücadelesi üzerine oturan bu anlamlı gün "Kadınlar günü" değil " Emekçi Kadınlar Günüdür."

 

Daha net bir ifadeyle söyleyecek olursak; kimse bize, sabahın alacakaranlığında yollara düşüp emeğini satan kadınlar ile Boğaz'da yalılarında oturan kadınların sorunlarının aynı olduğunu anlatmaya kalkmasın. O halde günün anlamını tarihsel sürecinden kopartarak  kapitalizme hizmet edecek şekle büründürme çabasından uzak durulmalıdır. Tekrarda yarar var, gün; "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günüdür. " 

 

İkinci tespit; aradan 157 yıl geçmesine rağmen ilk gün ortaya konan talepler hala elde edilememiştir. Hatta bu taleplere yenileri de eklenerek çalışma hayatının içinde kadınların sorunları katmerleşmiştir. Ülkemizde uzun yıllardır iktidarda olan anlayış,  dayattığı yaşam tarzıyla, kadının yeri evidir diyerek soruna " kökten" bir "çözüm" üretmiştir.

 

Kadını toplumsal yaşamdan soyutlayan, onu eve hapsetmeye çalışan bu anlayışa karşı topyekun mücadele edilmelidir. Ülkenin uçsuz ovalarında toprakta alın teri döken, merdiven altı tezgahlarda, fabrikalarda karın tokluğuna sigortasız çalışan kadınların sorunları çözülmeden demokrasiden bahsedilemeyeceği gibi, böyle bir ortamda " İleri Demokrasi'den" söz etmek dünyanın en büyük yalanından başka bir şey değildir.

 

Gün her alanda mücadele etme günüdür. Gün her alanda yalanı yenme günüdür. 

 

Bu duygular ile tüm emekçi kadınlarımızın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlarım. 

 

Erdal Özçelik 

CHP Of İlçe Başkanı 

 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21