CHP Of İlçe Başkanlığı’ndan ÇAYKUR’a tepki

CHP Of İlçe Başkanı Emel Saral, yaptığı basın açıklaması ile ÇAYKUR’un çay politikasını eleştirdi.

CHP Of İlçe Başkanlığı’ndan ÇAYKUR’a tepki
banner71
HABERİN GALERİSİ
CHP'den Çaykur'a tepki

CHP'den Çaykur'a tepki

PTT önündeki kavşakta yapılan açıklamada ÇAYKUR’a yüklenen Saral, çay üreticilerinin özel sektöre ezdirildiğini söyledi.
 
İşte Saral’ın basın açıklaması;
2011 yılı yaş çay sezonu başlamasına rağmen, çay üreticisinin birikmiş sorunları artarak devam etmektedir. Yağmur çamur demeden toplanmak zorunda olan ürün satılamamaktadır. ÇAYKUR’ un kota ve kontenjan uygulamaları, üreticinin ihtiyacına cevap vermiyor. Bundan dolayı üretici, özel sektör çay fabrikalarına mahkum ediliyor. Özel sektör fabrikaları ise bu durumu fırsata çevirerek üreticinin çayını yok fiyatına alıyor. Gelinen nokta da bir kilo yaş çay bedeli 1,10 TL açıklanmasına rağmen  0,65 TL’ ye kadar düşmüş, hatta bu başıbozukluğu fırsat bilen birçok taşeron firmaların 0.55 kuruştan çay aldıkları da tespit edilmiştir. Devletin taban fiyatı açıklamasının piyasada bir karşılığı olmamıştır. ÇAYKUR Genel Müdürü yaptığı son açıklamada; “ Fiyat düşüşü maalesef aşağı doğru devam ediyor. 2 Haziran 2011 tarihinde Genel Müdürlükte çay fiyatını açıkladığımızda özel sektörün de üreticiye yardımcı olması gerektiğini söylemiştik. Üretici aleyhine yapılanların ahlaki olmadığını vurgulamıştık. Bu konuşmalar ve görüşmeler sonuç vermedi.” Diyerek ÇAYKUR’ un ne kadar büyük bir açmaz içinde olduğunu itiraf etmiştir. Anlaşılıyor ki ÇAYKUR Genel Müdürü sorunun çözümünü özel sektör fabrikalarına yalvarmakta bulmuş.
 
Mevsim koşulları nedeniyle çay hasadının tüm bölgelerde aynı anda başlamasından doğan yoğunluğu ÇAYKUR öngörememiş, dolayısıyla da yaşanan krizi yönetememiştir. Seçimlerin yaklaşması nedeniyle de oluşan tepkiyi bastırabilmek adına, ilk iş olarak dönüm başı kotaları artırma yoluna gitmiştir. Halkımız bu seçim oyununa aldanmayacaktır.
 
Bunun yanında ülkemizde sürekli kaçak çay girişi olmaktadır. Bu durum çay üreticilerinin çay satımında mağdur edilmesini beraberinde getirmektedir. Haksız kazanç elde edenlerin cezalandırılması için ÇAYKUR ve beraberinde siyasi iktidar kılını dahi kıpırdatmamaktadır.
 
Çay üreticilerinin büyük bir çoğunluğu bilindiği üzere ihtiyacı olan gübreyi tarımsal kalkınma kooperatifleri aracılığıyla borçlanarak alırlar. İlk sürgün çay bedellerinden kesilmek suretiyle de ödenmesini yaparlar. Krizi yönetemeyen hükümet üreticiye şirin görünmek adına ilk sürgün yaş çay ödemesinden yapılması gereken tüm kesintileri yapmayarak bir sonraki ödeme dönemine bırakmıştır. Bu durum, üreticinin borcunun erken kapanmasını engellemekte ve beraberinde banka kredisi ile borçlandığı için gübreye daha fazla faiz ödemesine neden olmaktadır. Oy uğruna koli dağıtan anlayış, yine aynı düşünceyle üreticinin daha fazla faiz ödemesinde sakınca görmemektedir.
 
Çay üreticilerinin sorunlarının giderilmesi adına ilk olarak yapılması gerekenler.
1. Kota ve kontenjan uygulaması iyileştirilmeli.
2. Açıklanan yaş çay bedeli özel sektör için bağlayıcı olmalı.
3. Kaçak çay girişinin engellenmesi için acilen harekete geçilmeli.
4. ÇAYKUR özelleştirme kapsamından çıkartılıp, kapasite artırılmalı.
 
Cumhuriyet Halk Partisi olarak çay üreticilerinin her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Ve diyoruz ki; Cumhuriyet Halk Partisi İktidarında ÇAYKUR kesinlikle özelleştirilmeyecek, kota ve kontenjan uygulamaları kaldırılarak fabrikaların kapasiteleri arttırılacak. Ruhsatsız çay bahçeleri bir defaya mahsus ruhsatlandırılacak, çay üreticisinin haklarını koruyan çay yasası çıkarılarak üreticinin bütün mağduriyeti ortadan kaldırılacak, çay cüzdanlarına çek senet gibi değerli evrak niteliği getirilerek üreticinin yasal olarak her türlü hakkını araya bilme imkanı sağlanacaktır.

Of Ajans

YORUM EKLE
YORUMLAR
of
of - 10 yıl Önce

Bu güne kadar çaykur caylarımı çöpe attırmadı gayet güzel ve rahat şekilde çayımı fabrikalara verebiliyorum.Eskiden vatandaşlarımızın çayları çok azdı çayları elle kırabiliyorlardı, şimdi o kadar çok çay varki çay makası ile kırmaya yetiştiremiyoruz.Peki çaykur ne yapsın bu kadar cayları çaykur tek başına alabilirmi = ALAMAZ mümkün degil biz ALLAHA dua edelim özel sektörlerimiz bol,yoksa bu kadar çok çaylarımız çöpe giderdi o zaman ne diyecekdiniz ÇAYKUR cayımızı çöpe atıyor öylemi öylemi. Önce çaykurda kotayı doldurun sonra özel sektörlere peşin para ile çay verebiliyoruz bu kadar kolaylıklar varken boşuna AĞLAMAYA gerek yoktur.Ben yılda 32 ton çay veriyorum hiç ağlamadım,hiç sıkındı cekmedim, çay parası 1,10 tl olarak enflasyona göre gayet normal ,her zaman söylüyorum oy toplamak için kimse kimseyi kandıramaz o eski günler ve defterler çoktan kapanmıştır,kapanmamış olsaydı AKP bu kadar çok oylar alamazdı diğer partileri boşuna yalvarmasınlar bunu zamanında düşünecektirler...

İBRAHİM TURAN
İBRAHİM TURAN - 10 yıl Önce

Güzel CHP li kardeşlerim. Sormak istiyorum. Sizden bu bahsettiğiniz çay fabrikalarında hisseleri olan yada bizzat sahibi olan veya yönetiminde olan yokmu. Var tabiki... Hiç sormadınız mı onlara? siz çayı vatandaştan kaç liraya alıyorsunuz diye. Kimse kusura bakmasın ama partisi yok bu işin herkes yeme peşinde. " Halkın iktidarında da" aynı olur. Ye kürküm ye meselesi. Seçim zamanı bunlar samimi de olsa şov amaçlı görünüyor. Anlayana... Saygılar...

İhsan Saral
İhsan Saral - 10 yıl Önce

Sevgili dostlar! Toplumun ortak üretimi olan çay, ciddi sıkıntılar yaşatılarak üretici tarafından satılıyor. Gerçi bu durum önceki hükümetler zamanında da böyleydi, şimdi de aynı. Ama bir gerçeği özellikle belirtmek gerekir o da; bu hükümet zamanında maalesef özel sektör de dahi olsa çay fabrikası yapılmamış olması. Oysa başbakanın kendi memleketine en azından böyle bir yatırımı teşvik adına olmalıydı ama bunu başaramadı. 61 nickli yorumcunun saçma sapan yorumları tamamen hükümeti kurtarmaya yönelik yapılan çıkışlardır. Ama bu kendi partisine zarar vermekten öte bir şey ifade etmez. Ortada ki bir yanlışı önceki hükümetlerde böyle yapmıştı diyerek örtpas etmeye çalışmak ne derece doğrudur. Önceki hükümetler doğru düzgün yapamadıkları için millet onları cezalandırıdı, sandığa gömdü. Sevgili 61, madem ki AKP'lisin ve çay üreticisinin ciddi problemleri var, sana tavsiyem sağa sola sataşmadan hüümetinin bu işi hâlletmesi için ortaya bir çözüm koyman olacaktır.

of
of - 10 yıl Önce

sayın ihsan bey sen gerçekden kılıçdaroğlu gibi çok iyi politikadan anlıyorsun?? sen diyorsun önceki hükümetler doğru düzgün yapamadıkları için millet onları cezalandırdı , sandığa gömdü?? evet bak işte çok doğru söylüyorsun ,millet sürekli chp yi,mhp yi, dsp yi, cezalandırıyor sürekli sandığa gömüyor. 12 hazirandada sandığa gömüleceksiniz ihsan bey doğrumu söylüyorum EVET çok doğru soyledim biz her zaman doğruyu söylediğimiz için kazanıyoruz ,lütfen sallamayın.durmak yok yola devam ...

fatih seyhan
fatih seyhan - 10 yıl Önce

akp nin meşhur sloganı şu hayaldi gercek oldu evet zorda olsa 1100 tl veren akp çayı almayarak milleti 650 kuruş seviyesinde özel sektöre peşkeş cektiriyor evel bunları hayal edemezdik ama akp sayesinde gercek oldu

SIRADAKİ HABER

banner15

banner16

banner20

banner19

banner22

banner21