Çay üreticisi sıkıntılı bir bekleyiş içinde

Of Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral, yaklaşan gübre ve çay sezonu öncesi çay müstahsilinin son derece sıkıntılı bir bekleyiş içinde olduğunu söyledi.

Çay üreticisi sıkıntılı bir bekleyiş içinde

Of Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral yaklaşan çayın gübreleme ve tarımla ilgili yaşanan sıkıntılara dikkat çekmek için açıklamalarda bulundu.

Başkan Saral yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin tek çay üretim yeri olan Doğu Karadeniz’de yaklaşan gübre ve çay sezonu öncesi çay müstahsili son derece sıkıntılı bir bekleyiş içinde bulunuyor. Çay bahçesinden çay fabrikasına kadar olan çay üretiminde maliyetlerde çok büyük artışlar meydana geldi. Gübre, mazot, çay bezi, çay makası, çay makinesi, işçilik, taşıma ve diğer harcamalarda giderler kontrol edilemez şekilde arttı, artıyor. Bu durum çiftçimizin belini bükmüş, adeta çiftçimiz çaresiz hale gelmiş durumdadır. Bölgemizdeki arazi yapısı ve iklim şartları sadece çay ürününe elverişli olduğu için çaydan başka geçim kaynağımız yoktur. Bölgemizde sanayi ve hayvancılık yok denecek kadar azdır. Çay fabrikalarımızın dışında diğer sektörlere ait fabrikalarda bulunmamaktadır. Çay tek alternatif ürünümüzdür. Çaya sahip çıkmak milli bir meseledir. Bölgemizde mayıs ayında başlayıp ekim ayında biten çay üretimimizden elde ettiğimiz gelirlerimiz ile bir sene boyunca evimizin geçimini idame ettirmekteyiz. Esnafımızda bu planlamayla işletmelerini ayakta tuta bilmektedir. Hükümet yetkililerimizin acilen bölgemizdeki tarımla ilgili Sivil Toplum Örgütleri olan Ziraat Odalarımızdan raporları alarak herkesi tatmin edecek yıllarca beklenen çay kanununu çıkartmalıdır “dedi

Of Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral açıklamasının devamında, ”Çay fiyatını hükümet belirlemeli, özel sektör değil. Serbest piyasa dediğimiz özel sektöre sınırsız serbestlik tanınıp çay fiyatını pula dönüştürme özgürlüğünün önüne geçilmelidir. Bu sene açıklanacak olan çay taban fiyatı 1 ton çay 1 ton gübre alacak şekilde olmalıdır. Aksi takdirde çiftçimiz gübre alamayacak ya da bankalardan yüksek faizli kredi çekip zor duruma düşecektir. Zaten göç veren bir bölgeyiz bu şekilde giderse topraklarımızı terk edip bölgemizden yeni göçler başlayacaktır. Çiftçilerimiz olarak hükümet yetkililerimize, bürokratlarımıza ve siyasi parti yetkililerine sesleniyoruz. Üreticilerimizin sorunlarının siyaset üstü olduğunu, asla siyasi bir argüman olarak kullanılmaması gerektiğini hep birlikte el ele vererek ortak akıl ve özveri ile çözülebileceğini unutmamamız gerekir. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesinin üzerine ulaşabilmemiz için gerekli mega projeler; hava alanları, köprüler, yollar, hastaneler, üniversiteler vb. yatırımlar kadar toplumun değişmez yapı taşını oluşturan çiftçilerimizin tarım ve hayvancılığımızın da dev projeler kapsamına alınmalıdır. Pandemi ve yanı başımızda yaşanan savaş nedeniyle bir kez daha gördük ki tarım en hayati yatırım alanı olmalıdır. Tarım ülkemizin ve bölgemizin beka meselesidir. O nedenle devletimiz bütün gücünü, enerjisini ve desteğini tarım ve hayvancılığa vermelidir. Milletimiz çiftçidir. Milletin çiftçilikteki çalışma imkanlarını, asri ve iktisadi tedbirlerle en yüksek seviyeye çıkarılmalıdır. Tarım yanlış giderse, başka hiçbir şeyin ülkede doğru gitmeyeceğine inanıyoruz. Çünkü aç ve çaresiz toplumlar ülkeler için büyük zafiyet oluştur. Tarım yapılacak yanlışlar telafisi olmayacak sonuç doğurabilir. Ülkemiz, milletimiz, bölgemizin tarımına akılcı ve faydalı yapılacak her projenin destekçisi ve takipçisi olacağız. Aksi takdirde üzülerek söylemek isteriz ki karanlık bir çıkmaza doğru gidiyoruz, sonuçlar ülkemiz ve bölgemiz çiftçisi için hiç iç açıcı sonuçlar doğurmayacaktır.” Diyerek düşüncelerini ifade etti.

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Siyasi
Siyasi - 3 ay Önce

Ulkeyi bu hale akp ve erdoğan getirdi inşaellah secimlerde kurtulacağiz.

Mehmet Akif
Mehmet Akif - 3 ay Önce

Başkanım Allah razı olsun. Düşüncelerimize tercüman oldunuz. Genel Müdürlüğü çayın merkezinde olan ülkemizin stratejik ürünüdür çay. Yüzbinlerin de geçim kaynağı.. Bu sorunlar artık sadece konuşulmamalı kalıcı bir şekilde çözülmeli. Dünyadaki çatışmaların gıda ürünlerimiz üzerindeki olumsuz etkileri bizleri ve yetki sahiplerini uyandırır inşaAllah.

ali kara
ali kara - 2 ay Önce

emek alın teri kutsaldır dünyanın en kaliteli çayını üreten müstahsili devlet ( ÇAYKUR ) özel sektörün kucağına atmasın artık insanların emeğine yazıktır.

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21