Çay üreticimizin % 75’i burada

Ziraat Mühendisi Osman Baykal, çay hasadının bu yıl 35 gün süreceğini, bayramdan sonra normalleşmeye dönülebileceğini ve il dışındaki üreticilerin de çaylarını toplamaya gelebileceklerini belirtti.

Çay üreticimizin % 75’i burada

Özçay Kooperatifi Çay Fabrikasında Sorumlu Müdür olarak görev yapan Ziraat Mühendisi Osman Baykal koronavirüs önlemleri kapsamında il dışında bulunan çay üreticilerinin çay hasatlarını nasıl yapabilecekleri konusunda açıklamalarda bulundu.

Çay hasadının bu yıl 35 gün süreceğini tahmin ettiklerini belirten Baykal, bayramdan sonra normalleşmeye dönülmenin belendiğin dolayısıyla da il dışındaki üreticilerin de çaylarını toplamaya gelebileceklerini belirtti.

İşte Baykal’ın açıklaması;
Çay hasadı yapılan bölgemizde Trabzon ili yapılan toplam hasadın yaklaşık olarak % 18-20 sini oluşturmaktadır. Bu da yaklaşık olarak 46 bin üretici ile olmaktadır. 

Çay hasadı yapan üreticilerimizin yaklaşık olarak % 75’e yakını zaten bölgededir. Geri kalan kısmın bölgemize bir anda gelmesi (gelen üretici çocuğu ile gelecek ve çocukların belirti göstermeden taşıyıcı olduğunu düşünmek gerekir.) bölgede vaka sayının oluşmasına ve neticede belki de çay hasadının hiç yapılamayacağı anlamı taşımaktadır. Bölgeye giriş çıkışı engellemeyi bir yasak olarak değil bir koruma olarak algılamayız.

Sayın Cumhurbaşkanımız tek bir alan ekilmemiş kalmasın derken diğer taraftan çay bitkisinin dalında kalacağını düşünmek doğru değildir. Koronaviüs tedbirlerini ve günlük sonuçlarını değerlendirdiğimizde sürecin normal şartlara dönmesi Ramazan Bayramı sonrası gibi öngörülmektedir. 

Çay hasadı başlaması hava şartlarının normal seyrinde devam etmesi halinde Mayıs ayının 20’si gibi öngörülmektedir. Bu da en erken tarihtir. Çay hasadı bölgemizde önceki yıllarda 20 ile 25 günde toplanıp bittiği görülmektedir. Bayram sonrası bölgeye kontrollü şekilde giriş olması daha doğru olacağını düşünmekteyim. Bu durumda ise bu süreç 35 günü bulacaktır.

Bu da çay hasadı için olumsuz bir durum değildir. Aksine üreticinin faydasına olan bir durumdur.

Bu durumumuzu fırsata çevirmek bölge insanın elindedir. Öyle ki bölgede toplamda (Rize dahil) 1.500.000 ton yaş çay toplanıldığını düşünürsek, bu çayın yaklaşık olarak % 70 gibi dilimi yabancı işçiler tarafından toplanmaktadır. Günlük yevmiyeyi 200 TL kabul etmemiz halinde yurt dışına çıkan paranın hesabını yapmak zor olmayacaktır.

Bu musibetin bize faydası kendi çayımızı kendimiz toplayacağız veya bölgemizin insanı yevmiye ile toplayacak ve yurt dışına çıkan bu ücret ülkemizde ve bölgemizde kalacaktır.

Allah musibetlerden, salgın hastalıklardan içinde olduğumuz Ramazan ayı hürmetine en kısa zamanda kurtarmamızı nasip eder inşallah.

OSMAN BAYKAL 
ZİRAAT MÜHENDİSİ

Of Ajans

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet Keleş
Ahmet Keleş - 2 yıl Önce

Çok güzel bir tespit neticeyi hep beraber göreceğiz inşaAllah. Saygılarımla

Rizeli
Rizeli - 2 yıl Önce

Helal olsun. Ensonunda biri çıkıp akkllıca bir konuşma yapmış. Mesele yasak değil vatandaşı korumak..

İbrahim yalçınkaya
İbrahim yalçınkaya - 2 yıl Önce

Ağzina sağlık olsun

Cengiz albayrak
Cengiz albayrak - 2 yıl Önce

İstanbuldan geleceklerden çok korkmanuza gerek yok. 1,5 aydır çoluk çocuk evlerde garantinada. Eğer hastaluk varsa bu zamana kadar belli olurdu. Planlı bi şekilde milleti köylere kısım kısım tasirsan hic birşey olmaz. Yeni gelenlere 15 gün kontrol et kolluk kuvvetleriyle olay biter.

Rusen yuce
Rusen yuce - 2 yıl Önce

Çok güzel konuşma selamlar

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21