Çay üreticileri çaylığa girdi

Çaykur’un 2020 yılı yaş çay alım sezonunu 19 Mayıs’ta açacağını duyurmasının ardından çay üreticileri çay bahçelerine inerek ilk çay hasadını gerçekleştirdi.

Çay üreticileri çaylığa girdi

Bölgemizin en önemli gelir ve geçim kaynağı olan çay toplanmaya başladı. Çaykur’un yaş çay alım kampanyasını başlatmasıyla birlikte çay bahçelerine inen üreticiler yeni yılın ilk çay hasadını gerçekleştirdiler.

Geçmiş bazı yıllarda Nisan ayının sonunda başlanan çay hasadı, bu yıl havaların soğuk seyretmesi nedeniyle Mayıs Ayı’nın 19’unda başladı.

Bölgemizde faaliyet gösteren çok sayıdaki özel sektör çay fabrikası da çay alımlarına 20 Mayıs itibari ile başlayacaklarını duyurdular.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu yıl için yaş çay alım fiyatını 3,27 TL, 0,13 TL de destekleme bedeli ile birlikte toplam 3,40 TL olarak açıklamıştı.

Çaykur ödemeleri açıklanan fiyat üzerinden ortalama bir ay içerisinde aylık toplam bedel olarak öderken özel sektör çay fabrikaları fiyat farklılaştırması ve ödeme tarihlerinde değişik alternatifler sunarak üreticilerden çay alıyorlar.

Çaykur bu yıl ayrıca dekar başı alım kotasını 500 kilogramdan 600 kilograma çıkartması da üreticinin Çaykur’a daha çok çay satabilmesini sağlayacak. Bu sayede özel sektör çay fabrikaları da çayın alım fiyatını düşüremeyecek.

Köşe yazarımız olan Of Medya Derneği Başkanı İzzet Keleş de çay bahçesine giren ilk üreticilerden biri oldu.

19 Mayıs’ın tatil olması fırsatını değerlendiren Keleş; “Bölgemizin en önemli gelir ve geçim kaynağı olan çay hasadımızın 1.sürgün çayına bismillah dedik. Rabbim Kazasız, belasız bereketli bir sezon geçirmeyi tüm müstahsillerimize nasip etsin” ifadelerini kullandı.

Genelde üç sürgün halinde toplanan çayın ilk sürgünü Mayıs-Haziran, 2.sürgün Temmuz-Ağustos ve 3.sürgün de Ağustos-Eylül aylarında toplanıyor.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2020, 03:49

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21