Çay Arife ve Bayram dinlemiyor

81 ilde sokağa çıkma yasağının yaşandığı Arife ve Ramazan Bayramı günlerinde yasaktan muaf tutulan çay üreticileri çay toplamaya devam ediyor.

Doğu Karadeniz bölgesinin en önemli gelir ve geçim kaynağı olan çay, Arife ve Bayram dinlemiyor.

23-26 Mayıs tarihleri arasında 81 ilde uygulanacak olan sokağa çıkma yasağından muaf tutulan çay üreticileri, Ramazan Bayramı arife gününde ve bayram gününde de çay toplamaya devam ettiler.

Çaykur ve özel sektör çay fabrikalarının alımlarına Arife ve Bayram günlerinde de devam edeceklerini açıklamalarının ardından Arife gününde çay toplamaya devam eden çay üreticileri, bayram günlerinde de çay toplamaya devam ettiler.

Çaykur, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 3,27 TL üzerinden çay alımlarını sürdürürken özel sektör çay fabrikaları ise bu fiyatın üzerinden alımlarını sürdürüyor.

Of’ta özel sektör çay fabrikası adına alım yapan Çay İşletmecisi Osman İşçi, Çaykur’un açıkladığı 3,27 TL ücreti kantar başında peşin ödeyerek çay alımı gerçekleştiriyor.

Çayını satmaya gelen üreticiler, çaylarını kantarda tartıp çay kamyonuna yükledikten sonra ücretlerin hesaplayarak paralarını peşin olarak tahsil ediyorlar.

Çayın sıradan bir ürün olmadığını belirten İşçi; “Çay yılda üç kez hasat ediliyor. 3,27 TL’yi üçle çarparsak çayın fiyatı 10 TL’yi buluyor. Bu büyük bir nimettir. Üreticilerimiz bu nimeti heba etmemeli. Çayı derdinden kurtarayım mantığı ile toplamamalı. Acele etmeye gerek yok. Peşin para kantar başı ödeme şeklinde çay alıyoruz. Bugün Arife günü ve çay alamaya devam ediyoruz. Bayramın birinci günü de dahil olmak üzere alımlara devam edeceğiz. Üreticilerimiz rahat olsun. Çaylarını acele etmeden toplasınlar” ifadelerini kullandı.

Of Ajans

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2020, 03:06

Yüksel Yaşar

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet hacıefendioğlu
mehmet hacıefendioğlu - 2 yıl Önce

üçle çarpmak ne demek bu nasıl bir hesap Allah aşkına hiç kimse çayın ççilesinden bahsetmez hep gözünüz parasında bir kere toplamak üç kere sayılmıyor üç kere aynı yerleri tekrar tekrar dolaşıyoruz şu üç kere sözü müstahsille alay etmektir lütfen bunu yapmayın ayıptır

SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21