Çanakkale Savaşı Manevi ruhların savaşıdır

Çanakkale Deniz Zaferinin 103 yılında Of Anadolu Lisesinde düzenlenen “Çanakkale Savaşı” konulu konferansta emekli vaiz ve yazar Kadir Sevencan öğrencilere önemli mesajlar verdi.

Çanakkale Savaşı Manevi ruhların savaşıdır

Çanakkale Deniz Zaferinin 103 yılında Of Anadolu Lisesinde “Çanakkale Savaşı” konulu konferans düzenlendi.

 

Okulun konferans salonunda düzenlenen konferansta uzun yıllar ülkemizde ve yurt dışında vaizlik yapan, yazar, hatip Kadir Sevencan öğrencilere önemli mesajlar verdi.

 

İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu ile birlikte konferansa katılan emekli vaiz Kadir Sevencan’ı Okul Müdürü Vehap Kurt karşıladı.

 

Konferansta öğrencilere kısa bir selamlama konuşması yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu; “Sevgili gençler, Çanakkale genç dimağların vatan ve kutsal değerler için toprağa düştüğü büyük bir savaştır. Genç demek inançları ve idealleri uğrunda mücadele edendir. İstanbul’un fethinin mimarı Ebu Eyüp El Ensari o yaşına rağmen inançları ve idealleri için İstanbul muhasarasına katılmış ve orada şehit olmuştur. Onun için o da bir gençti. Şimdi Kadir hocam 75 yaşında ama idealleri için çalışıp gayret gösteriyor. Onun heyecanı, çalışma arzusu bize onun ne kadar genç olduğunu gösteriyor” diyerek bir selamlama konuşması yaptı.

 

Emekli vaiz ve yazar Kadir Sevencan konferansta yaptığı konuşmada; “Çanakkale hak ile batılın, zalimle mazlumun, bilgi ile cehaletin savaşıdır. Çanakkale Savaşı Gelibolu Yarımadasında cereyan etmiştir. Gelibolu ilim ve gönül insanlarının yattığı yerdi. Osmanlı’nın ilk camisi Orhan Beyin oğlu Süleyman Paşa tarafından burada yaptırılmıştır. Savaş mecbur kalmadıkça bir cinayettir. En kötü barış savaştan daha iyidir. 8-9 Mart 1915 deniz savaşlarında en şiddetli çatışmaların yaşandığı zamandır. 18 Mart 19 15 düşmanın denizden boğazı geçip İstanbul’u işgal edilemeyeceğinin anladığı tarihtir. Seyit Onbaşı 287 kiloluk top mermisini bismillah diyerek namluya sürüp ateşlemiş Elizabeth Zırhlısı denizin soğuk sularına gömmüş, düşmanın da hayallerini bitirmiştir” diyerek deniz savaşlarının bittiğini ifade etmiştir.

 

“Bu savaş birçok manevi olayın yaşandığı manevi ruhların savaşıdır” diyen Sevencan; “M. Kemal bu savaşta Albaylığa yükselmiş. Anafartalar Grup Komutanı olarak askerlerine, ‘Ben size taarruzu değil ölmeyiş emrediyorum.’ diyerek askerine tarihi emri vererek kendini tanıtmaya başlamıştır. Osmanlı’nın en gözde birliği 57. Alay ve Komutanı Hüseyin Avni bey destansı başarılara imza atmıştır. 57. Alay Çanakkale’de savaş sırasında silahlarının kabzalarına vurarak teyemmüm abdesti almış ölmeden önce kendi cenaze namazlarını kılmış tarihte ender birliklerdendir. 57. Alayın tamamı burada şehit düşmüştür. Savaşta yaralananlar İstanbul’a nakledilmiş, tedavileri ile kurtulamayanlar ise şehit olmuştur. İstanbul’daki Edirnekapı Şehitliğine defnedilmişlerdir. inşa edilmiştir. Batı medeniyeti dün dedelerimize ne duygu beslemişlerse bugün de bize aynı duygulara sahiptirler. Şu dört maddeyi yaparsak onlar asla bize bir şey yapamazlar. Bunlar; inanmak, irade sahibi olmak, çalışmak ve dayanışma içinde olmaktır. Sevgili gençler; anne, babanıza, büyüklerinize ve öğretmenlerinize hürmetkâr olunuz. Asla saygısızlık yapmayınız. Sizlere inanıyor ve güveniyoruz. Bu ülke sizlerin omuzlarında yükselecektir” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Emekli vaiz ve yazar Kadir Sevencan konferansın sonunda öğrencilerin sorularını yanıtladı.

 

Of Ajans

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner81

banner16

banner20

banner22

banner21